Biblia kralickaW
Biblia kralicka

Biblia kralicka – pierwszy całościowy przekład Biblii na język czeski dokonany z języków oryginalnych. Jest to protestanckie tłumaczenie Pisma Świętego.

Biblia, tłumaczenie XXI wiekuW
Biblia, tłumaczenie XXI wieku

Biblia, tłumaczenie XXI wieku – współczesny protestancki przekład Biblii na język czeski, powstały z inicjatywy czeskich zborów ewangelikalnych. Prace nad tłumaczeniem trwały od 1994 do 2009 r. Przekład powstał w ramach projektu Nowa Biblia kralicka.

Czechosłowacki Kościół HusyckiW
Czechosłowacki Kościół Husycki

Czechosłowacki Kościół Husycki – wspólnota religijna w Czechach i na Słowacji.

Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice CzeskiejW
Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej

Ewangelicki Kościół Wyznania Augsburskiego w Republice Czeskiej – niezależny, samorządny kościół luterański, opierający się na wyznaniu augsburskim. Powstał po rozpadzie Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej w 1993 roku poprzez transformację Słowackiego Ewangelickiego Zboru Wyznania Augsburskiego w Pradze. Jest członkiem Ekumenicznej Rady Kościołów w Republice Czeskiej i współpracuje z siostrzanymi kościołami w Europie. Czeskie zbory kładą nacisk na naukę Lutra i liturgię.

Ewangelicki Kościół CzeskobraterskiW
Ewangelicki Kościół Czeskobraterski

Ewangelicki Kościół Czeskobraterski – protestancki kościół unijny w Czechach nawiązujący tradycją do doktryny braci czeskich. Na koniec 2018 roku Kościół liczył 69 715 wiernych w 251 zborach w 14 senioratach oraz 215 duchownych.

Kościół BraterskiW
Kościół Braterski

Kościół Braterski – protestancki kościół ewangelikalny w Czechach i na Słowacji, poprzednio noszący nazwę Kościół Czeskobraterski i działający na terytorium całej Czechosłowacji. Po II wojnie światowej w okresie istnienia CSRS należały do niego zaolziańskie zbory wywodzące się z zielonoświątkowego Związku Stanowczych Chrześcijan na Śląsku Cieszyńskim.

Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice CzeskiejW
Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej

Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej – Kościół luterański działający przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, powstały w wyniku rozłamu w Śląskim Kościele Ewangelickim Augsburskiego Wyznania (SCEAV).

Protestantyzm na Śląsku CieszyńskimW
Protestantyzm na Śląsku Cieszyńskim

Protestantyzm na Śląsku Cieszyńskim – przejawia się wyraźną obecnością Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także, w znacznie mniejszym stopniu, innych wyznań protestanckich na Śląsku Cieszyńskim, stanowi do dziś jeden z głównych czynników, wyróżniających ten region od innych, w większości katolickich regionów Polski i Czech. Protestanci stanowią znaczny procent ludności w takich miejscowościach Śląska Cieszyńskiego, jak Cieszyn, Skoczów, Ustroń, Goleszów i Hażlach. W Wiśle wszystkie denominacje protestanckie stanowiły w 2007 roku około 2/3 mieszkańców, co jest w Polsce zjawiskiem wyjątkowym, analogicznie w Czechach z większością ateistyczną. Procentowy udział ludności ewangelickiej ma jednak tendencję spadkową.

Społeczność ChrześcijańskaW
Społeczność Chrześcijańska

Społeczność Chrześcijańska – protestanckie towarzystwo religijne o charakterze pietystycznym powstałe w początkach XX wieku na Śląsku Cieszyńskim.

Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego WyznaniaW
Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania

Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania – największy Kościół luterański w Czechach. Większość jego zborów znajduje się po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego, zaś znaczącą liczbę wiernych stanowi mniejszość polska w Czechach, mieszkająca głównie na Zaolziu. Kościół odwołuje się do dziedzictwa ruchu pietystycznego, znajdując się pod silnym wpływem jego myśli i pielęgnując zdecydowanie ewangelikalną pobożność, co zbliża go do Kościołów ewangelikalnych.