Autobusy miejskie w GdańskuW
Autobusy miejskie w Gdańsku

Organizatorem oraz zleceniodawcą przewozów autobusowych w Gdańsku jest Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Na podstawie podpisanych porozumień międzygminnych organizuje on również przewozy na pojedynczych liniach autobusowych funkcjonujących na obszarze Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Gdyni oraz na obszarze gminy Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

Autobusy miejskie w GdyniW
Autobusy miejskie w Gdyni

Autobusy miejskie w Gdyni – rozbudowany system komunikacji autobusowej, który dociera do wszystkich dzielnic, a także do sąsiednich miast i gmin. Usługi transportu autobusowego w Gdyni świadczy 7 przewoźników. Działają oni na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Autobusy miejskie w KrakowieW
Autobusy miejskie w Krakowie

Autobusy miejskie w Krakowie – system autobusowej komunikacji publicznej w Krakowie. Jest on obsługiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie i Mobilis. Składa się ze 172 linii: 94 miejskie, 72 aglomeracyjnych, 18 nocnych i 8 przyspieszonych i 13 wspomagających. Pierwszą linię autobusową w Krakowie uruchomiono w 1927 roku. Komunikację miejską w Krakowie obsługuje obecnie 646 autobusów, wszystkie częściowo lub całkowicie niskopodłogowe. W 2016 r. średnia wieku autobusów należących do MPK wynosiła 7,72, a do przewoźnika Mobilis 1,74.

Autobusy miejskie w PoznaniuW
Autobusy miejskie w Poznaniu

Autobusy miejskie w Poznaniu wraz z wykazem linii autobusowych podmiejskich – jeden z najstarszych systemów autobusowych w Polsce. Uruchomiony został w 1925 roku.

Autobusy miejskie w ŚwinoujściuW
Autobusy miejskie w Świnoujściu

Komunikację miejską w Świnoujściu obsługuje przewoźnik drogowy „Komunikacja Autobusowa Sp. z o.o. w Świnoujściu”. Obsługuje on sześć linii miejskich, jedną linię podmiejską (10) oraz jedną linię sezonową (1).

Autobusy miejskie w WarszawieW
Autobusy miejskie w Warszawie

Autobusy miejskie w Warszawie – podstawowy element systemu komunikacyjnego obejmującego miasto stołeczne Warszawa i aglomerację warszawską. Linie autobusowe administrowane są przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) podlegający władzom miasta. ZTM ustala trasy i rozkłady, a także organizuje dystrybucję biletów oraz ich kontrolę. Przewozy wykonywane są przez Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) oraz podmioty wyłaniane przez ZTM w drodze przetargu.

Autobusy miejskie we WrocławiuW
Autobusy miejskie we Wrocławiu

System komunikacji autobusowej we Wrocławiu w układzie stałym składa się ze 117 linii oraz. Ponadto, istnieją także linie komercyjne.

Autobusy w BydgoszczyW
Autobusy w Bydgoszczy

Autobusy w Bydgoszczy – element systemu komunikacyjnego w Bydgoszczy uruchomiony w 1936 roku.

Autobusy w ŁodziW
Autobusy w Łodzi

Miejska komunikacja autobusowa w Łodzi – system autobusowego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji łódzkiej działający od 1948 roku. Składa się z 80 linii autobusowych dziennych i 14 nocnych. Na łódzkich ulicach jeździ 11 rodzajów autobusów: Solaris Urbino 18, Solaris Urbino 12, Volvo 7700A, Volvo 7700, Volvo 7000, Mercedes-Benz O530 Citaro, Mercedes-Benz O345G Conecto, Jelcz M121MB3, oraz Isuzu Novociti Life.

Miejskie Zakłady Autobusowe w WarszawieW
Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie

Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. (MZA) w Warszawie – przedsiębiorstwo transportowe, obsługujące na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego linie autobusowe na terenie Warszawy oraz sąsiednich miejscowości.