
Turcy – najliczniejszy spośród ludów tureckich. Obecnie stanowią większość mieszkańców Azji Mniejszej. Ich liczebność ocenia się na około 70 mln, z tego w samej Turcji ponad 50 mln. Na Cyprze znani jako Turcy cypryjscy.

Turcy cypryjscy – mieszkańcy Cypru pochodzenia tureckiego, zamieszkujący głównie północną część wyspy, czyli nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republikę Cypru Północnego. Mieszkają na Cyprze od czasu podboju tureckiego. Terminu tego używa się dla odróżnienia od zamieszkujących południe wyspy Greków cypryjskich oraz od przybyłych po 1974 w ramach nielegalnej tureckiej akcji osiedleńczej Turków z Anatolii.

Dogan Akhanli – niemiecki pisarz pochodzenia tureckiego. Od 1992 roku mieszka w Kolonii.

Bartłomiej I, właśc. Δημήτριος Αρχοντώνης, Dimitrios Archondonis – grecki duchowny prawosławny, patriarcha Konstantynopola. Pełna tytulatura: „Jego Świątobliwość Bartłomiej I, Arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny”.

Farys – muzułmański jeździec, profesjonalny wojownik (mameluk), wojownik–niewolnik ghilman, odpowiednik europejskiego rycerza. Samo słowo w języku arabskim oznaczało jeźdźca. Uzbrojony w następujące rodzaje broni : łuk, miecz, szablę, włócznię, oszczep, topór (tabarzin), czekan, nadziak, kopię, maczugę – sztukę posługiwania się tym orężem zwaną furusiya ćwiczono w koszarach, na majdanie jak i podczas polowania na dzikie zwierzęta. Ale furusiya to nie tylko walka bronią, ale również jazda konna, zapasy, musztra, strzelanie z kuszy, polo, wyścigi konne, walka piesza z bronią, posłuszeństwo, nauka taktyki i strategii, posiadanie dobrej jakości broni oraz pancerza, wytrwałość i zwinność. Według Siyast Nama trening farysa zabierał 8 lat, i był stopniowany co do użycia broni, konia i pancerza, a także obowiązków i pozycji farysa. Wojownicy muzułmańscy nosili długie włosy i wąsy w odróżnieniu od populacji cywilnej. W oddziałach kawalerii złożonych z farysów służyli Turcy, Ormianie, Kurdowie, Grecy, Słowianie, Irańczycy (Persowie) i Arabowie. Słynnym średniowiecznym farysem był Usama Ibn Munkiz, który pozostawił po sobie pamiętnik "Kitab al-itibar".

Gülnar Hatun znana również jako Büyük Ece lub Büyükece – półlegendarna turecka bohaterka narodowa.

Nene Hatun – turecka bohaterka narodowa, ochotniczka walcząca w obronie fortu Aziziye przeciwko wojskom rosyjskim w czasie wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878).

Sultan Kösen – turecki farmer mierzący 251 cm wzrostu, co wedle Księgi rekordów Guinnessa czyni go najwyższym człowiekiem na Ziemi.

Lagari Hasan Çelebi – legendarny Turek, według Evliya Çelebiego pierwszy, który odbył lot rakietą.

Mahmud al-Kaszgari, także: Mahmud z Kaszgaru, Mahmud Kaszgarski – filolog, językoznawca i leksykograf muzułmański pochodzenia turkijskiego.