WehrmachtW
Wehrmacht

Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 roku, ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

Fall WeissW
Fall Weiss

Fall Weiss – kryptonim strategicznego planu wojny z Polską, przygotowanego przez sztab niemieckiej armii (Wehrmacht) w roku 1939. Dyrektywę do opracowania planu wydał Adolf Hitler 11 kwietnia 1939, bezpośrednio po polsko-brytyjskiej umowie z 6 kwietnia 1939 przewidującej wzajemne gwarancje pomocy wojskowej w przypadku napaści.

FeldjägerkorpsW
Feldjägerkorps

Feldjägerkorps – formacja niemieckiej żandarmerii wojskowej.

Mit czystego WehrmachtuW
Mit czystego Wehrmachtu

Mit czystego Wehrmachtu – błędne przekonanie, że regularne niemieckie siły zbrojne Wehrmacht nie były zaangażowane w Holokaust i inne zbrodnie wojenne podczas II wojny światowej.

Okręg wojskowy (III Rzesza)W
Okręg wojskowy (III Rzesza)

Okręg wojskowy – część terytorium Republiki Weimarskiej i późniejszej Rzeszy niemieckiej, w których odbywała się rekrutacja, zaciąg i szkolenie żołnierzy dla Reichswehry i Wehrmachtu. Okręgi odpowiadały za przeprowadzenie mobilizacji poszczególnych dywizji oraz stałe zapewnianie im przygotowanych do służby rezerw.

Ordre de Bataille Wehrmachtu 1 września 1939W
Ordre de Bataille Wehrmachtu 1 września 1939

Wehrmacht 1 września 1939

Signal (czasopismo)W
Signal (czasopismo)

Signal – niemieckie czasopismo, organ prasowy Wydziału Propagandy Oberkommando der Wehrmacht, ukazujące się w latach 1940–1945.

SS-SonderführerW
SS-Sonderführer

Sonderführer - stopień specjalistyczny w III Rzeszy. Sonderführer nie posiadał przeszkolenia wojskowego na poziomie wymaganym dla oficera lub podoficera, jednak wyróżniał się kompetencjami niezbędnymi do przydziału etatowego w jednostkach np. medycznych czy też propagandowych. Jego skrót to Sdf lub Sf.

Tropikalne umundurowanie WehrmachtuW
Tropikalne umundurowanie Wehrmachtu

Tropikalne umundurowanie Wehrmachtu – rodzaj umundurowania sił lądowych III Rzeszy, które zostało wprowadzone wobec konieczności wysłania niemieckiego korpusu ekspedycyjnego do Afryki Północnej, gdzie armia włoska ponosiła klęskę za klęską w bitwach ze słabo uzbrojonymi i wyszkolonymi Brytyjczykami. Hitler bez wahania odpowiedział na prośbę o wsparcie Mussoliniego, bowiem zależało mu na zdobyciu Aleksandrii i strefy kanałowej, odcięcia tym samym Wielkiej Brytanii od najkrótszej drogi dostaw z kolonii w Azji przez Morze Śródziemne i dotarcie do pól roponośnych w rejonie Zatoki Perskiej. Dowódcy Wehrmachtu, a także logistycy armii zdawali sobie sprawę, że żołnierzom niemieckim przyjdzie walczyć w bardzo wysokich temperaturach, w warunkach bezwodnej pustyni, gdzie sukienne mundury feldgrau będą jedynie zawadą. W imponująco krótkim czasie przygotowano więc mundury i wyposażenie żołnierskie mające odpowiadać nowej, niespotykanej dotąd sytuacji, choć nie uniknięto błędów, które wymusiły korekty w trakcie prowadzenia kampanii.

VolkssturmW
Volkssturm

Volkssturm – formacja o charakterze pospolitego ruszenia, użyta przez Niemców w ostatniej fazie II wojny światowej. Została powołana do życia dekretem podpisanym przez Adolfa Hitlera 25 września 1944 zaczynającym się od apelu: