
Arawak, Arawakowie – grupy etniczne Indian Ameryki Południowej, posługujące się językami z rodziny arawackiej.

Chińczycy w Brazylii stanowią 0,078% populacji, czyli 151 649 ludzi.

Confederados (Konfederaci) – grupa etniczna w Brazylii licząca ok. 10 000 - 20 000 ludzi, wywodząca się z mieszkańców byłych Skonfederowanych Stanów Ameryki, którzy po przegranej Wojnie secesyjnej opuścili swe rodzinne strony, by osiedlić się w brazylijskim stanie São Paulo.
Guarani – Indianie Ameryki Południowej zamieszkujący głównie w Paragwaju, a także w Brazylii, Boliwii i Argentynie, posługujący się językiem guarani, który obok hiszpańskiego, jest jednym z dwóch oficjalnych języków Paragwaju.

Rdzenna ludność obu Ameryk, nazywana również Indianami – najliczniejsza z trzech, obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów i jednocześnie najbardziej zróżnicowana grupa ludności tubylczej, zamieszkująca oba kontynenty amerykańskie, obejmująca zarówno dawniej, jak i dziś setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Janomamowie – plemię indiańskie Ameryki Południowej, zamieszkujące Brazylię i Wenezuelę. Liczebność plemienia szacuje się na 20 tysięcy osób. Mniej więcej połowa spośród nich egzystuje na obrzeżach osiedli i misji religijnych, pozostali żyją w ok. 400 skupiskach w dżungli. Język yanomami różni się od pozostałych języków Amazonii. Istnieją przypuszczenia, że Yanomami mogą być potomkami pierwszych mieszkańców Ameryki Południowej.

Karaibowie (Karibowie) – plemiona indiańskie zamieszkujące Wyspy Antylskie i północne terytoria Ameryki Południowej.

Karajá, Carajá – plemiona Indian żyjące w dolinie rzeki Araguaia.

Kuikuro – indiańskie plemię zamieszkujące region Mato Grosso w Brazylii. Ich język należy do rodziny Karib. Plemię liczy około 500 osób.
Libańczycy – naród lewantyński o skomplikowanej etnogenezie zamieszkujący terytorium Libanu, a w diasporach głównie Amerykę Południową.
Yaokwa także Yãkwa – rytualny obrzęd w celu zachowania porządku społecznego i kosmologicznego odprawiany w porze suchej przez plemię Enawene Nawe zamieszkujące jedną wioskę nad rzeką Jurueną w południowej Amazonii w brazylijskim stanie Mato Grosso.