Cieśnina IrbeW
Cieśnina Irbe

Cieśnina Irbe - cieśnina pomiędzy Półwyspem Kurlandzkim a estońską wyspą Sarema, otwierająca wejście do Zatoki Ryskiej. Szerokość cieśniny wynosi 27 km, a przeciętna głębokość zaledwie 10 metrów. W pobliżu łotewskiego brzegu została sztucznie pogłębiona do 23 metrów.

Dobele (krater)W
Dobele (krater)

Dobele – krater uderzeniowy na Łotwie, w skałach pod miastem Dobele. Krater nie jest widoczny na powierzchni.

Geografia ŁotwyW
Geografia Łotwy

Łotwa jest niewielkim krajem leżącym w Europie Północnej. Obszar kraju cechujący się klimatem przejściowym jest nizinnym terenem gdzie typową formacją roślinną są lasy mieszane. Łotwa zalicza się do krajów nadbałtyckich, jest także członkiem UE. Łotwa przed rokiem 1990 wchodziła w skład dawnego ZSRR.

Niemieckie nazwy łotewskich miejscowościW
Niemieckie nazwy łotewskich miejscowości

W wyniku siedmiu wieków silnej niemieckiej obecności, panowania, dominiacji i osadnictwa na terenie Estonii i Łotwy, niemal wszystkie nazwy łotewskich i estońskich miast, miasteczkek i wsi posiadają niemieckie odpowiedniki. Często jest tak, że nazwa w języku estońskim lub łotewskim pochodzi od nazwy niemieckiej.

Pobrzeże ŻmudzkieW
Pobrzeże Żmudzkie

Pobrzeże Żmudzkie – nizina nadbrzeżna na Litwie i na Łotwie, rozciągająca się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, od delty Niemna na południu do wschodniego brzegu Zatoki Ryskiej na północy.

Pojezierze BrasławskieW
Pojezierze Brasławskie

Pojezierze Brasławskie – pojezierze na Białorusi, Litwie i Łotwie, z ośrodkiem w Brasławiu, o powierzchni ok. 1900 km², w tym ok. 10% pokrytej przez jeziora, największe z nich to Dryświaty, Snudy, Strusto. Największa rzeka – Drujka. Porośnięte przez lasy sosnowe z udziałem świerków.

Południk StruvegoW
Południk Struvego

Południk Struvego – sieć triangulacyjnych punktów pomiarowych, ciągnąca się od Fuglenes na przedmieściach Hammerfest na Przylądku Północnym do Starej Nekrasiwki niedaleko Izmaiłu nad Morzem Czarnym.

Północnoliwoński rezerwat biosferyW
Północnoliwoński rezerwat biosfery

Północnoliwoński rezerwat biosfery - pierwszy i jedyny rezerwat biosfery na Łotwie, znajdujący się w północnej części Liwonii, wzdłuż granicy z Estonią. Zajmuje powierzchnię ponad 4576 km², co stanowi około 6% powierzchni kraju i obejmuje 51 mniejszych obszarów chronionych. Jego administracja mieści się w Salacgrīvie.

Regiony kulturowe ŁotwyW
Regiony kulturowe Łotwy

Regiony kulturowe i historyczne Łotwy – terytoria na Łotwie wyodrębnione ze względów kulturowych lub historycznych.

SeloniaW
Selonia

Selonia, znana także jako Augšzeme (Wyżyna) – kulturowy region Łotwy położony we wschodniej części Semigalii, obejmuje tereny przy granicy z Litwą. Głównym miastem regionu jest Jēkabpils.

Ventas rumbaW
Ventas rumba

Ventas rumba – progi wodne o szerokości 250 m i wysokości 2,2 m położone na rzece Windawie, w pobliżu Kuldigi i mostu w Kuldidze. Są to najszersze progi wodne w Europie. Latem tereny w pobliżu wodospadu stanowią popularne miejsce rekreacji. Według legendy powstały po walce zapaśniczej dwóch olbrzymów.