AltiplanoW
Altiplano

Altiplano – płaskowyż śródgórski w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru.

AmazoniaW
Amazonia

Amazonia – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy – wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii, Peru, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.

Geografia PeruW
Geografia Peru

Peru – duży kraj leżący w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Państwo to cechuje się górzystym krajobrazem, przez który przebiega fragment Andów. Peru cechują: piętrowość klimatyczna i duża różnorodność roślinna. Peru znane z kultury Inków jest odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata.

Kandelabr z ParacasW
Kandelabr z Paracas

Kandelabr z Paracas – olbrzymi geoglif znajdujący się na zboczu nadmorskiego klifu na półwyspie Paracas w Peru. Nie wiadomo, kto i kiedy go wykonał, ani co dokładnie przedstawia.

Kanion ColcaW
Kanion Colca

Kanion Colca – kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa.

Kanion CotahuasiW
Kanion Cotahuasi

Kanion Cotahuasi – kanion rzeki Cotahuasi w regionie Arequipa, w Peru.

Nizina AmazonkiW
Nizina Amazonki

Nizina Amazonki – nizina w Ameryce Południowej zajmującą obszar 3,5 mln km². Większość jej obszaru leży w dorzeczu Amazonki.

Płaskowyż NazcaW
Płaskowyż Nazca

Nazca – pustynny płaskowyż w Ameryce Południowej położony w południowo-zachodniej części Peru w paśmie Kordyliery Nadbrzeżnej.

Rysunki z NazcaW
Rysunki z Nazca

Rysunki z Nazca – system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, położonych pomiędzy 419 a 465 kilometrem autostrady panamerykańskiej. Zostały stworzone przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

SacsayhuamánW
Sacsayhuamán

Sacsayhuamán – kompleks inkaskich kamiennych murów wzniesionych w pobliżu miasta Cuzco w Peru, na wysokości ponad 3600 m n.p.m. W 1983 roku obiekt został wpisany wraz z historycznym miastem Cuzco na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sechura (pustynia)W
Sechura (pustynia)

Sechura – pustynia piaszczysta, leżąca w północno-zachodnim Peru, w Andach Północnych. Zajmuje powierzchnię ok. 12 tys. km2. Od zachodu obszar pustyni zamyka Ocean Spokojny, od wschodu – Kordyliera Zachodnia. Na wybrzeżu znajdują się słone jeziora i bagna.

Święta Dolina InkówW
Święta Dolina Inków

Święta Dolina Inków – dolina w Andach peruwiańskich, w pobliżu miasta Cuzco, stanowiąca niegdyś rdzeń imperium Inków. Została utworzona przez rzekę Urubamba i jej dopływy. W dolinie znajduje się szereg stanowisk archeologicznych związanych z kulturą inkaską.

Tres FronterasW
Tres Fronteras

Tres Fronteras – miejsce w puszczy amazońskiej, gdzie spotykają się granice trzech państw: Brazylii, Peru i Kolumbii.