
Brama Narwska – brama triumfalna w Petersburgu, w historycznej Dzielnicy Narwskiej, na placu Strajków, dawnym placu Narwskim, wzniesiona ku czci rosyjskich pułków gwardii i ich udziału w wojnach z napoleońską Francją.

Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa – najstarsze na świecie muzeum o tematyce gleboznawczej znajdujące się w Sankt Petersburgu w Rosji.

Centralne Muzeum Transportu Kolejowego Federacji Rosyjskiej – placówka muzealna z siedzibą w Petersburgu, powołana w 1813 przez ówczesny Instytut Korpusu Inżynierów Transportu Kolejowego, którego prace są współcześnie kontynuowane przez Petersburski Państwowy Uniwersytet Kolejnictwa. Przez lata muzeum zarządzane było przez Ministerstwo Kolei, obecnie podległe Ministerstwu Transportu Federalnej Agencji Transportu Kolejowego.

Dom Piotra Wielkiego w Petersburgu – pochodzący z początku XVIII wieku drewniany dom cara Piotra Wielkiego, znajdujący się w rosyjskim Petersburgu, na Wyspie Piotrogrodzkiej, nad brzegiem rzeki Newy.

Galeria 1812 Roku, Galeria Wojny Ojczyźnianej 1812 Roku - sala w reprezentacyjnej części Pałacu Zimowego w Petersburgu, upamiętniająca dowódców armii rosyjskiej w wojnie z Napoleonem w 1812 roku. W galerii znajdują się portrety generałów, uczestników wojny, wykonane w latach 1819-1829 przez brytyjskiego malarza George'a Dawe oraz jego pomocników, Wilhelma Golicke i Aleksandra Poliakowa. Oprócz 329 mniejszych portretów, w galerii umieszczono pełnopostaciowe obrazy Aleksandra I, Fryderyka Wilhelma III, Franciszka II, Michaiła Barclaya de Tolly, Michaiła Kutuzowa, w. ks. Konstantego Pawłowicza oraz ks. Wellingtona. Jednym ze sportretowanych generałów był późniejszy król Belgów Leopold I. Pomysłodawcą galerii był car Aleksander I, jednak jej otwarcia dokonał już jego natępca Mikołaj I w 1826 roku. Wnętrze zaprojektował architekt Carlo Rossi, zaś po pożarze pałacu w 1837 roku została ona odnowiona według projektu Wasilija Stasowa.

Muzeum im. Rumiancewa – rosyjskie muzeum działające w okresie 1831–1924, najpierw w Petersburgu, od roku 1861 w Moskwie. Utworzone zostało na bazie kolekcji stworzonej przez Nikołaja Rumiancewa, obejmującej głównie księgi, starodruki, rękopisy i monety. Od 1921 r. zbiory niebędące księgozbiorem przekazywano innym rosyjskim muzeom, a w 1925 r. pozostałą, główną część muzeum przekształcono w Bibliotekę Państwową ZSRR im. Lenina.

Pałac Letni Piotra Wielkiego, w Petersburgu – pałac zbudowany w latach 1710–1714 dla cesarza Piotra I Wielkiego. Jedna z pierwszych cesarskich rezydencji dynastii Romanowów w mieście.
Pałac Michajłowski – neoklasycystyczny pałac znajdujący się w Petersburgu. Zbudowany w latach 1819–1825 według projektu Carla Rossiego jako siedziba dla wielkiego księcia Michała Pawłowicza, brata cesarzy Aleksandra I i Mikołaja I. Obecnie główny gmach Muzeum Rosyjskiego.

Pałac Mienszykowa – pałac wzniesiony etapami w latach 1710–1712 i 1713–1727 dla Aleksandra Mienszykowa, pierwszego gubernatora Petersburga i bliskiego współpracownika Piotra I. Zabytek rosyjskiej architektury barokowej.

Pałac Zimowy – położony na brzegu Newy, barokowy pałac budowany w Petersburgu w latach 1754–1762 według projektu Bartolomeo Rastrellego dla Elżbiety. Budowę ukończono po jej śmierci. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.

Państwowe Muzeum Rosyjskie (ros.) Государственный Русский музей, często skrótowo Русский музей – muzeum zawierające największy w Petersburgu zbiór sztuki rosyjskiej i jeden z dwóch największych w Rosji.

Twierdza Pietropawłowska – twierdza w Petersburgu, najstarsza budowla w mieście, założona przez Piotra I w roku 1703 na Wyspie Zajęczej, miała służyć do obrony przed Szwedami. Twierdza składała się z 6 bastionów, dwóch rawelinów oraz baszty.

Zamek Michajłowski, zwany też Zamkiem Inżynieryjnym, w Petersburgu – pałac zbudowany w latach 1797–1802, jeden z pałaców cesarskich dynastii Romanowów. Ulubiona rezydencja imperatora Pawła I.