
Ławeczka Isaaca Bashevisa Singera w Biłgoraju – pomnik odsłonięty 13 września 2009 podczas obchodzonych w tym mieście Dni Singera. Pomnik znajduje się w parku, w pobliżu kościoła pw. św. Jerzego.

Czołg w Neplach – czołg-pomnik typu T-34-85 znajdujący się we wsi Neple w województwie lubelskim, w Polsce. Czołg został podarowany mieszkańcom Nepli w 1984 roku przez żołnierzy pobliskiej jednostki wojskowej. Pomnik stanowi atrakcję turystyczną.

Pomnik UFO – jedyny istniejący pomnik UFO w Polsce, znajdujący się w Emilcinie, odsłonięty 15 października 2005. Przedstawia on metalowy sześcian umieszczony na kamiennym cokole, a na nim napis: „10 maja 1978 roku w EMILCINIE wylądował obiekt UFO. Prawda nas jeszcze zadziwi... FUNDACJA NAUTILUS 2005 r." Pomnik związany jest z tak zwanym „zdarzeniem w Emilcinie”, rzekomym spotkaniem mieszkańca wsi z istotami pozaziemskimi.

Pomnik Odzyskania Niepodległości we Frampolu – pomnik znajdujący się w rynku miasta Frampol, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, powstały przez przekształcenie krzyża ku czci cara Rosji Aleksandra II.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Janowie Lubelskim – jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1818 roku w Janowie lubelskim na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego odbudowy dokonano w 1959 roku.

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu – nieistniejący pomnik znajdujący się do 2018 we wsi Kodeń w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Pomnik żołnierzy napoleońskich w Kozłówce – nagrobek w formie pomnika, upamiętniający miejsce spoczynku żołnierzy Wielkiej Armii biorących udział w inwazji na Imperium Rosyjskie w 1812.

Pomnik Poległych i Pomordowanych w II wojnie światowej w Puławach – pomnik autorstwa Adama Prockiego upamiętniający ofiary II wojny światowej znajdujący się na cmentarzu wojennym przy ul. Piaskowej w Puławach. Pierwotnie praca zaprojektowana została na konkurs na Pomnik Bohaterów Warszawy, gdzie wzbudziła duże zainteresowanie. Według Ireny Grzesiuk-Olszewskiej projekt zwracał uwagę wielkim ładunkiem ekspresji przy zachowaniu spokojnej, wyciszonej formy. Ostatecznie do realizacji wybrano inną pracę, a rzeźba autorstwa Adama Prockiego stanęła w 1963 w Puławach. W roku 2012 pomnik przeszedł renowację.

Pomnik żołnierzy Armii Ludowej w Rzeczycy Ziemiańskiej – pomnik znajdujący się w Rzeczycy Ziemiańskiej upamiętniający żołnierzy Armii Ludowej, którzy zginęli w latach 1942–1944.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1936 roku pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się w Soli przed Kościołem św. Michała Archanioła. Fundatorem pomnika byli mieszkańcy Soli. Pomnik został zburzony w 1946 roku, odbudowany dopiero w 1990 roku.

Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie – pomnik odsłonięty w lipcu 2011 r., znajduje się na rynku przed ratuszem. Autorem 2-metrowego odlanego w brązie pomnika jest Zygmunt Jarmuł. Odlew został wykonany w pracowni rzeźby Karola Badyny w Krakowie.

Pomnik Tadeusza Kościuszki we Włodawie – pomnik w formie obelisku, znajdujący się we Włodawie, na skwerze przy Włodawskim Domu Kultury. Pierwotnie upamiętniał wizytę Mikołaja II i Aleksandry Fiodorowny.

Pomnik Jana Zamoyskiego znajduje się na Starym Mieście w Zamościu, naprzeciwko Pałacu Zamoyskich przy ulicy Akademickiej.