
Siły Zbrojne Ukrainy – siły i środki wydzielone przez Ukrainę do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na jej terytorium oraz poza nim. Nadzorem i zadaniowaniem SZ RB zajmuje się Ministerstwo Obrony Ukrainy. Armia powstała wraz z ogłoszeniem niepodległości Ukrainy w 1991 roku. Według rankingu Global Firepower (2021) ukraińskie Siły Zbrojne stanowią 25. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 4,88 mld dolarów (USD).

Sicz Karpacka – siły zbrojne autonomicznej Ukrainy Karpackiej i Karpato-Ukrainy, istniejące od 9 listopada 1938 do końca kwietnia 1939.

Garnizon Lwów - garnizon we Lwowie zajmowany kolejno przez instytucje i jednostki wojskowe Cesarskiej i Królewskiej Armii, Wojska Polskiego II RP, Armii Czerwonej, Wehrmachtu, Armii Radzieckiej i Sił Zbrojnych Ukrainy.

Gwardia Narodowa Ukrainy – uzbrojona formacja wojskowa, podlegająca Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Pierwotnie powołano ją 4 listopada 1991 roku, wkrótce przed faktycznym uzyskaniem niepodległości przez Ukrainę. Podlegała wtedy bezpośrednio Radzie Najwyższej Ukrainy. 11 stycznia 2000 roku, prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma rozformował Gwardię w ramach oszczędności. 13 marca 2014 roku, w początkowej fazie rewolucji na Ukrainie, rozformowano natomiast wojska podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a w ich miejsce ponownie powołano Gwardię Narodową.

Marynarka Wojenna Ukrainy – jeden z czterech obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych, rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy. Powstała w 1992 roku. Składa się z sił nawodnych, podwodnych, lotnictwa morskiego, artylerii obrony wybrzeża i piechoty morskiej; służy w niej 15 470 oficerów, żołnierzy i marynarzy.

Mazepynka – tradycyjne ukraińskie wojskowe nakrycie głowy, używane przez żołnierzy Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych i Ukraińskiej Armii Halickiej, później przez bojowników Siczy Karpackiej i partyzantów Ukraińskiej Powstańczej Armii, od 2015 roku noszone jako element munduru Sił Zbrojnych Ukrainy. Charakterystyczną cechą czapki jest przekrój w kształcie klina z przodu. Taki element był nieodłączny od momentu powstania kozackiego nakrycia głowy z drugiej połowy XVII wieku, czasów hetmana Iwana Mazepy. Szczególnie wyraźnie jest on widoczny na czapce wodza Iwana Sirko, przedstawionej na obrazie Ilji Riepina Kozacy piszą list do sułtana.

Oddział im. hetmana Pawła Połubotka - ukraiński oddział partyzancki, utworzony w lipcu 1944 koło Ustrzyk Górnych w Bieszczadach przez OUN-M.

Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych, POLUKRBAT, ukr. Українсько-польський миротворчий батальйон, УКРПОЛБАТ – wielonarodowy batalion, składający się z kontyngentów wystawionych przez Polskę, Ukrainę i Litwę. W latach 2000–2010 pełnił służbę w Kosowie w ramach NATO-wskiego KFOR-u.

Sicz Poleska – ukraińska konspiracyjna formacja zbrojna podczas II wojny światowej, istniejąca w okresie jesień 1940 - wrzesień 1943. W latach 1942-1943 organizacja przejściowo nosiła nazwę Ukraińska Powstańcza Armia, a od sierpnia 1943 roku Ukraińska Armia Ludowo-Rewolucyjna.

Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy – jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły Powietrzne – jeden z czterech, obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Operacyjnych Specjalnych Sił Zbrojnych, rodzajów Sił Zbrojnych Ukrainy.

Narodowy Kontyngent Pokojowy w Kosowie – wydzielony komponent Sił Zbrojnych Ukrainy, przeznaczony do udziału w NATO-wskich KFOR od 1999 roku. Wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym w latach 2000-2010 współtworzył w Kosowie Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych (POLUKRBAT).

Wojska Wewnętrzne – formacja wojskowa powołana we wrześniu 1944 roku przez Resort Bezpieczeństwa Publicznego PKWN przeznaczona do działań przeciwko zbrojnemu podziemiu i do ochrony ważnych obiektów państwowych.