
Okręty typu Dingyuan – dwa chińskie pancerniki z końca XIX wieku: „Dingyuan” i „Zhenyuan”, zbudowane w niemieckiej stoczni Vulcan w Szczecinie. Utracone zostały podczas wojny japońsko-chińskiej 1894-1895; jeden z nich, zdobyty przez Japonię, służył następnie w marynarce japońskiej do 1911 roku jako pancernik obrony wybrzeża „Chin’en”.

Niszczyciele typu Hai Long – seria czterech niszczycieli z początku XX wieku, zbudowanych w niemieckiej stoczni Schichau w Elblągu dla Chin. Zostały zdobyte w 1900 roku w Dagu przez mocarstwa europejskie i następnie służyły w marynarkach: rosyjskiej, brytyjskiej, niemieckiej i francuskiej; wszystkie początkowo pod nazwami: "Taku".

Caojiang – chińska kanonierka z końca XIX wieku. Drugi okręt zwodowany w stoczni Jiangnan w Szanghaju, w czasie wojny chińsko-japońskiej zdobyty przez Japończyków, służył później we flocie japońskiej jako Sōkō.

Chaoyong – chiński mały krążownik typu Chaoyong z końca XIX w. Do tego samego typu należały chiński „Yangwei” i japoński „Tsukushi”.

Fulong − chiński torpedowiec z końca XIX wieku, następnie po zdobyciu służył jako japoński Fukuryū.

Guangjia – chińska korweta parowa z końca XIX wieku, która zatonęła po bitwie u ujścia rzeki Yalu.

Guangyi – chińska kanonierka torpedowa z końca XIX wieku. Zwodowana w stoczni Fuzhou dla południowej floty chińskiej, w czasie wojny chińsko-japońskiej zniszczona przez krążowniki japońskie w bitwie pod Pungdo.

Jingyuan – chiński krążownik pancernopokładowy z końca XIX wieku, zbudowany w Wielkiej Brytanii, który zatonął podczas oblężenia Weihaiwei. Jego okrętem bliźniaczym był „Zhiyuan”. Nie należy go mylić ze zbudowanym w Niemczech krążownikiem pancernym „Jingyuan”.

Jingyuan, w starszych systemach transkrypcyjnych spotykanych w literaturze t. King Yuan lub King Yuen – chiński krążownik pancerny z końca XIX wieku, jeden z dwóch okrętów typu Jingyuan.

Jiyuan – chiński krążownik pancernopokładowy z końca XIX wieku, zbudowany w stoczni Vulcan w Szczecinie jako pojedynczy okręt. Zdobyty w czasie wojny chińsko-japońskiej, służył później we flocie japońskiej jako Saien. Zatonął w 1904 roku podczas wojny rosyjsko-japońskiej na minach. Spotykane są w literaturze starsze transkrypcje nazwy: Tsi Yuen, Chi Yuen, Chi Yuan, Ch′i-Yüan.

Laiyuan (來遠), w starszych systemach transkrypcyjnych spotykanych w literaturze Lai Yuen – chiński krążownik pancerny z końca XIX wieku, jeden z dwóch okrętów typu Jingyuan.

Pingyuan (平遠) – chiński pancernik obrony wybrzeża z końca XIX wieku. Był to pierwszy okręt pancerny zbudowany w Chinach, pozostał jedynym okrętem swojego typu.

Yangwei – chiński mały krążownik typu Chaoyong z końca XIX wieku. Do tego samego typu należał też japoński "Tsukushi". Brał udział w I wojnie chińsko-japońskiej, zatopiony w bitwie u ujścia Yalu. Spotyka się w publikacjach starszą transkrypcję: Yang Wei.

Yangwu – chińska korweta parowa z końca XIX wieku, który zatonęła w bitwie pod Fuzhou.

Zhiyuan – chiński krążownik pancernopokładowy z końca XIX wieku, zbudowany w Wielkiej Brytanii, który zatonął w bitwie u ujścia Yalu. Bliźniaczą jednostką był „Jingyuan”.