K. Alexander AdelaarW
K. Alexander Adelaar

Karl Alexander „Sander” Adelaar – holenderski językoznawca, orientalista. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół odmian języka malajskiego oraz języków austronezyjskich z Borneo, Madagaskaru i Tajwanu. Zajmuje się także ustnymi i piśmiennymi tradycjami literackimi Indonezji.

Hendrik BrugmansW
Hendrik Brugmans

Hendrik Brugmans – holenderski naukowiec, polityk socjalistyczny, pisarz, lobbysta na rzecz integracji europejskiej, założyciel i pierwszy rektor Kolegium Europejskiego w Brugii. Laureat Nagrody Karola Wielkiego za 1951 rok.

Teun van DijkW
Teun van Dijk

Teun Adrianus van Dijk – holenderski językoznawca specjalizujący się początkowo w lingwistyce kognitywnej, lingwistyce tekstu, analizie dyskursu, a obecnie w szczególności krytycznej analizie dyskursu (KAD), której jest jednym z prekursorów.

Thomas ErpeniusW
Thomas Erpenius

Thomas Erpenius – holenderski orientalista, tłumacz. Od 1613 profesor języków orientalnych w Lejdzie. Autor gramatyki arabskiej, która przez 2 stulecia była najlepszym opracowaniem. Jako jeden z pierwszych podkreślał potrzebę znajomości języków orientalnych do studiowania Biblii. Jego najważniejsze dzieła:Gramatica arabica Rudimenta linguae arabicae Gramatica Chaldea et Syra.

Johan HuizingaW
Johan Huizinga

Johan Huizinga // – holenderski historyk, eseista i językoznawca, autor słynnej monografii Jesień średniowiecza (1919), w której przedstawił panoramiczny obraz kultury i życia społecznego u schyłku średniowiecza.

Franciscus Junius młodszyW
Franciscus Junius młodszy

Franciscus Junius młodszy, właśc. François du Jon – holenderski humanista, lingwista i historyk sztuki.

Auguste KerckhoffsW
Auguste Kerckhoffs

Auguste Kerckhoffs był holenderskim językoznawcą i kryptografem, profesorem języków w paryskiej École des Hautes Études Commerciales w drugiej połowie XIX wieku. Kerckhoffs urodził się w małym holenderskim mieście, Nuth; ochrzczony został jako Jean Guillaume Hubert Victor François Alexandre Auguste Kerckhoffs von Nieuwenhof; później używał tylko jednego spośród swych imion. Studiował na uniwersytecie w Liège. Po okresie pracy w charakterze nauczyciela w dwóch krajach – Holandii i Francji – został profesorem germanistyki w paryskich: École des Hautes Études Commerciales i Ecole Arago.

Frederik KortlandtW
Frederik Kortlandt

Frederik Herman Henri (Frits) Kortlandt – holenderski językoznawca, profesor lingwistyki deskryptywnej i porównawczej na Uniwersytecie w Lejdzie.

Pieter MuyskenW
Pieter Muysken

Pieter Muysken – holenderski językoznawca. Jego badania naukowe koncentrują się na konsekwencjach multilingwizmu we współczesnym świecie i problematyce kontaktów językowych.

Adriaan RelandW
Adriaan Reland

Adriaan Reland – holenderski geograf, kartograf, podróżnik, lingwista, uczony orientalista. Wniósł długotrwały i znaczący wkład w badania geografii historycznej wczesnej Palestyny.

Nicoline van der SijsW
Nicoline van der Sijs

Nicoline van der Sijs – holenderska językoznawczyni. Specjalizuje się w lingwistyce historycznej i korpusowej.

Christiaan Snouck HurgronjeW
Christiaan Snouck Hurgronje

Christiaan Snouck Hurgronje w Leiden – holenderski uczony, badacz kultur i języków orientalnych, Doradca do spraw Ludności Miejscowej przy holenderskich władzach kolonialnych w Holenderskich Indiach Wschodnich.

Harry van der HulstW
Harry van der Hulst

Harry van der Hulst – holenderski językoznawca. Specjalizuje się w fonologii.

Nikolas van WijkW
Nikolas van Wijk

Nicolaas van Wijk – holenderski językoznawca, slawista.

Petrus Josephus ZoetmulderW
Petrus Josephus Zoetmulder

Petrus Josephus Zoetmulder – holenderski misjonarz i filolog, specjalista od języka jawajskiego.