
Duce – tytuł, jaki przyjął w 1925 r. przywódca włoskich faszystów, Benito Mussolini i który podkreślał jego autorytarny, pozakonstytucyjny charakter rządów jako głowy państwa włoskiego w latach 1922-1943. Tytuł pojawił się po raz pierwszy w 1922 r. w czasie marszu na Rzym. W 1938 r. został wprowadzony oficjalnie w brzmieniu capo del governo e duce del fascismo. Symbolika tytułu nawiązywała do wodzów starożytnych rzymskich legionów.

Grand Prix Włoch 1921 – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1921 roku oraz drugi spośród tzw. Grandes Épreuves.

Grand Prix Włoch 1923 – wyścig Grand Prix, odbywający się 9 września 1923 roku na torze Monza.

Grand Prix Włoch 1925 – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1925 oraz czwarta eliminacja Mistrzostw Świata Konstruktorów AIACR.

Grand Prix Włoch 1931 – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1931 roku oraz pierwsza runda Mistrzostw Europy AIACR.

Grand Prix Włoch 1933 – jeden z wyścigów Grand Prix rozegranych w 1933 roku, a czwarty spośród tzw. Grandes Épreuves.

Interwencja na Korfu − konfrontacja zbrojna pomiędzy faszystowskim Królestwem Włoch a Królestwem Grecji, pomiędzy 31 sierpnia a 27 września 1923 roku. Jego bezpośrednią przyczyną było zabicie przez nieznanych sprawców na terytorium Grecji pięciu włoskich członków międzynarodowej komisji granicznej. Wobec odrzucenia przez rząd grecki ultimatum dotyczącego zadośćuczynienia, Włosi przeprowadzili bombardowanie i desant na wyspę Korfu. Po przekazaniu sprawy w gestię Ligi Narodów przy aktywnym udziale dyplomacji brytyjskiej ustalono satysfakcjonujące Włochy odszkodowanie, w zamian za co ich wojska opuściły wyspę do końca września. Zdarzenie to uznawane jest za pierwszy przykład ekspansywnej polityki Włoch po dojściu do władzy Narodowej Partii Faszystowskiej Benito Mussoliniego.

Masakra 33. Dywizji Acqui na Kefalinii – masowe egzekucje żołnierzy włoskiej 33. Dywizji Acqui na greckiej wyspie Kefalinia dokonane przez Niemców między 21 a 26 wrześniem 1943 roku.

Masakra w Grotach Ardeatyńskich – masowa egzekucja 335 Włochów i Żydów przeprowadzona przez funkcjonariuszy SS 24 marca 1944 w Grotach Ardeatyńskich na przedmieściach Rzymu. Zbrodni dokonano w odwecie za zamach na kolumnę niemieckiej policji Ordnungspolizei, przeprowadzony dzień wcześniej w Rzymie przez członków włoskiego ruchu oporu. Masakra w Grotach Ardeatyńskich stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych we Włoszech w czasie II wojny światowej.

Trzęsienie ziemi w Mesynie w 1908 roku okazało się jednym z najtragiczniejszych w historii XX wieku. Zostały zniszczone miasta Mesyna, Reggio di Calabria i Palmi.

Milicja Faszystowska, tzw. Czarne Koszule – włoska faszystowska organizacja paramilitarna utworzona w 1923 roku przez Benito Mussoliniego, stanowiąca integralny składnik sił zbrojnych, z zachowanym niezależnym statusem.

19. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1911 odbyły się w stolicy Królestwa Włoch – Rzymie.

Obóz koncentracyjny w Fossoli – obóz jeniecki i obóz koncentracyjny w północnych Włoszech w okresie II wojny światowej. Od stycznia 1944 roku stanowił także miejsce internowania przeciwników faszyzmu.

Traktat londyński – tajne porozumienie zawarte w Londynie 26 kwietnia 1915 roku, podczas I wojny światowej, przez reprezentantów Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji oraz Włoch, na mocy którego neutralne wówczas Włochy zobowiązały się w ciągu miesiąca przystąpić do wojny po stronie ententy, w zamian za obietnice uzyskania zdobyczy terytorialnych.

Katastrofa lotnicza w Weronie – wypadek lotniczy, który miał miejsce 2 sierpnia 1919 roku w mieście Werona we Włoszech. Samolot komunikacyjny Caproni Ca.48 lecący z Mediolanu do Wenecji uległ awarii na wysokości 910 metrów i rozbił się. Śmierć poniosło według różnych źródeł 14, 15 lub 17 osób. Był to pierwszy wypadek w lotnictwie cywilnym we Włoszech.