Europejski Bank CentralnyW
Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny, EBC – bank centralny wspólnej waluty Unii Europejskiej – euro – odpowiedzialny za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej, a tym samym utrzymanie stabilności cen w strefie euro. W 2015 ochrona ta obejmowała 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Siedziba EBC mieści się we Frankfurcie nad Menem. Od 1 listopada 2019 EBC przewodniczy Christine Lagarde.

Bank AngliiW
Bank Anglii

Bank Anglii – bank centralny Wielkiej Brytanii zwany „strażnikiem brytyjskiego funta”.

Austriacki Bank NarodowyW
Austriacki Bank Narodowy

Austriacki Bank Narodowy – austriacki bank centralny z siedzibą w Wiedniu założony w 1816 jako Privilegierte Oesterreichische Nationalbank ; członek Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Eurosystemu.

Bank FrancjiW
Bank Francji

Bank Francji – bank centralny Francji. Siedziba banku mieści się w Hôtel de Toulouse, w Paryżu.

Bank SzwedzkiW
Bank Szwedzki

Bank Szwedzki – szwedzki bank centralny z siedzibą w Sztokholmie.

Narodowy Bank BułgariiW
Narodowy Bank Bułgarii

Narodowy Bank Bułgarii – bułgarski bank centralny z siedzibą w Sofii.

Czeski Bank NarodowyW
Czeski Bank Narodowy

Czeski Bank Narodowy – bank centralny Czech, utworzony na mocy Konstytucji Czech oraz ustawy nr 6/1993 Sb. o Czeskim Banku Narodowym. Został powołany 1 stycznia 1993 wraz z rozpadem Czechosłowacji w wyniku podziału Państwowego Banku Czechosłowacji.

Bank EstoniiW
Bank Estonii

Bank Estonii - centralny bank Estonii z siedzibą w Tallinnie, istniejący od 1919 do likwidacji podczas okupacji sowieckiej w 1940 roku. Odrodzony 1 stycznia 1990 roku przed przywróceniem niepodległości Estonii. Od maja 2004 członek Europejskiego Systemu Banków Centralnych, od 1 stycznia 2011 roku członek Eurosystemu.

Bank HiszpaniiW
Bank Hiszpanii

Bank Hiszpanii – bank centralny Hiszpanii z siedzibą w Madrycie.

Bank LitwyW
Bank Litwy

Bank Litwy, lit. Lietuvos bankas – bank centralny Litwy z siedzibą w Wilnie, założony w 1990 roku, od 2004 roku jeden z podmiotów Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Bank ŁotwyW
Bank Łotwy

Bank Łotwy – centralny bank Łotwy z siedzibą w Rydze, istniejący od września 1922 r., w wyniku przyłączenia Łotwy do ZSRR w 1940 r. został zlikwidowany, a jego funkcje zostały przekazane łotewskiemu republikańskiemu oddziałowi Banku Państwowego ZSRR. Odrodzony 2 marca 1990 r., pełnię funkcji emisyjnych odzyskał po przyjęciu przez Łotwę deklaracji niepodległości. Od 2004 r. członek Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Bank Centralny MaltyW
Bank Centralny Malty

Bank Centralny Malty – państwowa instytucja bankowa odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu bankowego oraz politykę finansową Republiki Malty. Do najważniejszych kompetencji banku należą dbałość o stabilność cen, wdrażanie wspólnej polityki monetarnej i zapewnianie usług bankowych dla rządu Malty i maltańskiego systemu bankowego.

Narodowy Bank PolskiW
Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.

Niemiecki Bank FederalnyW
Niemiecki Bank Federalny

Niemiecki Bank Federalny – bank centralny Republiki Federalnej Niemiec. Siedzibę swoją ma we Frankfurcie nad Menem i jest częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Narodowy Bank WęgierW
Narodowy Bank Węgier

Narodowy Bank Węgier – węgierski bank centralny powstały w 1924 roku, działający na podstawie ustawy o Narodowym Banku Węgier z 2001 roku, pełniący funkcję banku centralnego na Węgrzech.

Bank WłochW
Bank Włoch

Bank Włoch – bank centralny Republiki Włoskiej, założony w 1893 poprzez fuzję trzech banków: Banca Toscana de Crédito, Banca Nazionale Sarda i Banca Nazionale del Regno d’Italia. Siedziba banku znajduje się w renesansowym XIX-wiecznym budynku Palazzo Koch w Rzymie. Wraz z przyjęciem w 1 stycznia 1999 przez włoski rząd waluty euro, Banca D'Italia należy do Eurosystemu składającego się z Europejskiego Banku Centralnego oraz banków centralnych państw, które należą do ESBC