Geografia RumuniiW
Geografia Rumunii

Geografia Rumunii – Rumunia jest państwem leżącym w Europie południowo-wschodniej częściowo na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Czarnym. Znajduje w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego.

Bukowina południowaW
Bukowina południowa

Bukowina południowa, zwana również Bukowiną rumuńską – część historycznej Bukowiny, która po II wojnie światowej pozostała w Rumunii. Pokrywa się w dużym stopniu z okręgiem suczawskim.

Cascada PișoaiaW
Cascada Pișoaia

Cascada Pișoaia – wodospad i rezerwat krajobrazowy w Rumunii, w pobliżu wsi Nemeși, położony w północno-zachodniej części okręgu Alba, w Górach Zachodniorumuńskich, w dolinie rzeki Arieşul Mic.

Delta DunajuW
Delta Dunaju

Delta Dunaju – delta rzeczna położona w Rumunii i na Ukrainie, druga pod względem wielkości europejska delta, w niewielkim stopniu przeobrażona w wyniku działalności człowieka. Ma ona powierzchnię 3446 km².

Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna TransylwańskaW
Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska

Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska (54) – prowincja fizycznogeograficzna Regionu Karpackiego, część właściwych Karpat. Leży w całości na obszarze Rumunii. Stanowi centrum historycznego Siedmiogrodu.

Hoia-BaciuW
Hoia-Baciu

Hoia-Baciu – las w Rumunii, w bezpośredniej bliskości miasta Kluż-Napoka, pełen zdeformowanych drzew. Bywa nazywany rumuńskim trójkątem bermudzkim, z powodu rzekomego występowania bardzo dziwnych i niezbadanych zjawisk fizycznych.

Kanał Dunaj–Morze CzarneW
Kanał Dunaj–Morze Czarne

Kanał Dunaj–Morze Czarne – kanał żeglugowy o długości 64,2 km na terytorium Rumunii, łączący Dunaj w okolicy miasta Cernavodă z Morzem Czarnym w okolicach Konstancy. Wybudowany z wykorzystaniem pracy przymusowej więźniów reżimu komunistycznego. Udostępniony w latach 1984–1987.

NyírségW
Nyírség

Nyírség – region geograficzny i etnograficzny w Kraju Zacisańskim (Tiszántul) na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, na granicy wschodnich Węgier i zachodniej Rumunii. Część rumuńska jest określana w geografii rumuńskiej jako Câmpia Carei – Równina Carei.

Kotlina PanońskaW
Kotlina Panońska

Kotlina Panońska – wielka równina w środkowej Europie, należąca pod względem geomorfologicznym do systemu alpejsko-karpackiego.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów EuropyW
Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

PoboruW
Poboru

Poboru – gmina w okręgu Aluta na obszarze Muntenii w Rumunii. Liczba mieszkańców wynosi 2334 (2002).

Półwysep BałkańskiW
Półwysep Bałkański

Półwysep Bałkański, in. Bałkany – półwysep w Europie, dokładniej – Europie Południowej. Jego granice wyznacza od zachodu Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i Morze Marmara, od południowego wschodu Morze Egejskie. Północna granica półwyspu ma charakter umowny. Zgodnie z tradycją przebiega następująco: wzdłuż Dunaju od Morza Czarnego do ujścia Sawy, następnie wzdłuż Sawy do ujścia Kupy, następnie wzdłuż Kupy aż do jej źródła, następnie przekracza pasmo Gorski Kotar przez tzw. Bramę Liburnijską na południe od góry Risnjak i dochodzi do Morza Adriatyckiego w rejonie Rijeki. Oprócz tej najpopularniejszej konwencji były i są proponowane inne linie stanowiące granicę między Półwyspem Bałkańskim a resztą kontynentu, np. linia prosta styczna do brzegów Adriatyku i Morza Czarnego, a także linia łącząca Triest z Odessą.

Przełęcz TihuțaW
Przełęcz Tihuța

Przełęcz Tihuța – przełęcz położona w Wewnętrznych Karpat Wschodnich, w południowo-wschodniej części Gór Bârgău, na wysokości 1201 m n.p.m. Przebiega przez nią droga krajowa DN17 łącząca Kotlinę Dornelor i Wyżynę Transylwańską.

Przełom BicazW
Przełom Bicaz

Przełom Bicaz – przełom położony w granicach okręgów Neamţ i Harghita. Dnem wąwozu, wzdłuż rzeki Bicaz, wiedzie droga łącząca Bicaz z Gheorgheni.

Równina BărăganW
Równina Bărăgan

Równina Bărăgan również Nizina Bărăgan – stepowa równina w południowej Rumunii, część Niziny Wołoskiej. Stanowi obszar rolniczy, uprawia się tu głównie kukurydzę.

Żelazna BramaW
Żelazna Brama

Żelazna Brama – przełomowy odcinek doliny Dunaju, oddzielający Karpaty i Góry Wschodnioserbskie. Stanowi granicę między Rumunią i Serbią. Dawniej żeglugę poprzez Żelazną Bramę utrudniały progi skalne, wysadzone w latach 1890–1896. W rejonie tym znajduje się zapora wodna ze śluzą i hydroelektrownią.