Kandydaci Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w Stanach ZjednoczonychW
Kandydaci Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

To jest pełna lista kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy startowali z ramienia Partii Demokratycznej. Z wyjątkiem Andrew Jacksona w 1828 roku wszyscy kandydaci zostali wyłonieni przez głosowanie na Konwencji Partii Demokratycznej.

Kandydaci Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach ZjednoczonychW
Kandydaci Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

To jest pełna lista kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy startowali z ramienia Partii Republikańskiej.

Prezydenci Stanów ZjednoczonychW
Prezydenci Stanów Zjednoczonych

Prezydenci Stanów Zjednoczonych – chronologiczna lista prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Prokurator generalny Stanów ZjednoczonychW
Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych

Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych stoi na czele Departamentu Sprawiedliwości. Jest on jedynym członkiem Gabinetu Stanów Zjednoczonych, który nie nosi tytułu sekretarza. Pełni funkcję podobną do Ministra Sprawiedliwości w Polsce i w mniejszym stopniu Prokuratora Generalnego w Polsce. Prokurator Generalny USA jest siódmy w linii sukcesji prezydenckiej.

Sekretarz edukacji Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz edukacji Stanów Zjednoczonych

Sekretarze Edukacji USA – szef amerykańskiego Departamentu Edukacji. Sekretarz jest członkiem amerykańskiego Rządu, powołuje go Prezydent USA, a zatwierdza Senat USA.

Sekretarz energii Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz energii Stanów Zjednoczonych

Sekretarz energii USA – szef amerykańskiego Departamentu Energii. Sekretarz jest członkiem amerykańskiego Rządu, powołuje go Prezydent USA, a zatwierdza Senat USA.

Sekretarz obrony Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych – szef Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, członek gabinetu prezydenckiego. Sekretarz obrony mianowany jest i odwoływany z urzędu przez prezydenta, podobnie jednak jak każdy inny członek gabinetu, sekretarz obrony musi uzyskać aprobatę Senatu Stanów Zjednoczonych. Sekretarz obrony zastąpił dawnego sekretarza wojny. Po reorganizacji w 1947 roku podlega mu również poprzednio niezależny sekretarz marynarki wojennej. Sekretarz obrony jest na szóstym miejscu – za wiceprezydentem, spikerem Izby Reprezentantów, przewodniczącym pro tempore Senatu, sekretarzem stanu oraz sekretarzem skarbu – w linii sukcesji prezydenckiej. Sekretarz i prezydent mają wyłączne prawo użycia strategicznej broni jądrowej, przy czym sekretarz nie może zrobić nic bez autoryzacji szefa państwa.

Sekretarz skarbu Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych

Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych – członek Gabinetu Stanów Zjednoczonych stojący na czele Departamentu Skarbu. W gestii sekretarza skarbu są wszystkie sprawy związane z finansami i podatkami państwa. Pełni on funkcję analogiczną do ministra finansów w innych krajach. Sekretarz skarbu jest piątym w linii sukcesji prezydenckiej Stanów Zjednoczonych.

Sekretarz spraw weteranów Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz spraw weteranów Stanów Zjednoczonych

Sekretarz Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych – szef Departamentu Spraw Weteranów, który jest odpowiedzialny za sprawy programów przeznaczonych dla weteranów wojennych i ich rodzin.

Sekretarz stanu Stanów ZjednoczonychW
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych zarządzający Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych

Sekretarze zasobów wewnętrznych Stanów ZjednoczonychW
Sekretarze zasobów wewnętrznych Stanów Zjednoczonych

Sekretarz Zasobów Wewnętrznych – szef amerykańskiego Departamentu Zasobów Wewnętrznych. Sekretarz jest członkiem amerykańskiego Rządu, powołuje go Prezydent USA.

Lista sygnatariuszy Konstytucji Stanów ZjednoczonychW
Lista sygnatariuszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych

Lista sygnatariuszy Konstytucji Stanów Zjednoczonych zawiera 39 osób. Dwanaście z trzynastu stanów, z wyjątkiem Rhode Island, oddelegowało łącznie 70 przedstawicieli na konwencję konstytucyjną w Filadelfii. Z różnych względów na konwencję przybyło 55 delegatów, z których 39 podpisało konstytucję. Najmłodszym sygnatariuszem był Jonathan Dayton, który miał 26 lat, zaś najstarszym był Benjamin Franklin, który podpisał konstytucję w wieku 81 lat.

Szef personelu Białego DomuW
Szef personelu Białego Domu

Szef personelu Białego Domu, szef sztabu Białego Domu – jedno z najwyższych stanowisk we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Stanach Zjednoczonych.

Wicegubernatorzy FlorydyW
Wicegubernatorzy Florydy

Floryda długo nie miała urzędu wicegubernatora, który wprowadzono dopiero przy pracach nad nową stanową konstytucją w roku 1968. Przedtem pierwszym w linii sukcesji gubernatorskiej był przewodniczący stanowego Senatu. Zdarzyło się, iż obejmował funkcję gubernatora na czas przeprowadzenia ponownych wyborów, jak to miało miejsce w przypadku Charleya Eugene’a Johnsa, który we wrześniu 1953 został gubernatorem po śmierci gubernatora Dana McCarty'ego. Johns pełnił urząd gubernatora do stycznia 1955, kiedy zaprzysiężono wybranego na to stanowisko T. LeRoya Collinsa.

Wicegubernatorzy TennesseeW
Wicegubernatorzy Tennessee

Wiceprezydenci Stanów ZjednoczonychW
Wiceprezydenci Stanów Zjednoczonych

Wiceprezydenci Stanów Zjednoczonych – chronologiczna lista wiceprezydentów Stanów Zjednoczonych. Wiceprezydent zgodnie z konstytucją, nie ma wyższych uprawnień. Jest w kolejności pierwszą osobą do objęcia urzędu prezydenta w przypadku śmierci, rezygnacji lub usunięciu prezydenta. Obejmuje fotel głowy państwa do końca rozpoczętej kadencji. Wiceprezydent jest jednocześnie przewodniczącym Senatu.