Busola AKW
Busola AK

Busola AK – busola kierunkowa używana w armiach Układu Warszawskiego.

Hełm dźwiękochłonny HD-3W
Hełm dźwiękochłonny HD-3

Hełm dźwiękochłonny HD-3 – polski hełm z tworzywa sztucznego, opracowany i opatentowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Hełm wz. 50W
Hełm wz. 50

Hełm wz. 50 – pierwszy hełm stalowy opracowany w Polsce po II wojnie światowej. Wycofany z ludowego Wojska Polskiego pod koniec lat 60. XX wieku i zastąpiony przez hełm wz. 67.

Hełm wz. 63W
Hełm wz. 63

Hełm wz. 63 – polski hełm przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych wprowadzony w latach 60. w Wojsku Polskim, wycofany.

Hełm wz. 64W
Hełm wz. 64

Hełm wz. 64 – polski hełm patrolowy. Używany przez WSW oraz w służbach wartowniczych.

Hełm wz. 65W
Hełm wz. 65

Hełm wz. 65 – polski ćwiczebny hełm spadochronowy wprowadzony do służby w latach 60. Używany do dnia dzisiejszego.

Hełm wz. 67W
Hełm wz. 67

Hełm wz. 67 – polski hełm stalowy używany w Siłach Zbrojnych PRL i w Siłach Zbrojnych RP do dzisiaj.

Hełm wz. 70W
Hełm wz. 70

Hełm wz. 70 – polski hełm patrolowy. Używany przez WSW, w służbach wartowniczych, oddziałach reprezentacyjnych i orkiestrach wojskowych.

Kostka (plecak)W
Kostka (plecak)

Kostka – w gwarze wojskowej określenie tornistra będącego na wyposażeniu żołnierzy Wojska Polskiego do końca XX wieku. Nazwę zawdzięcza usztywnieniom klapy i boków, dzięki którym zawsze zachowywał kształt prostopadłościanu niezależnie od stopnia wypakowania. Dzięki demobilowi, plecak ten zyskał sporą popularność wśród harcerzy, turystów, a także młodzieży.

Manierka wz. 37W
Manierka wz. 37

Manierka wz. 37 – etatowa manierka Wojska Polskiego od roku 1938.

Maska Bss-Mo-4uW
Maska Bss-Mo-4u

Maska przeciwgazowa Bss-Mo-4u – polska maska przeciwgazowa, produkowana od wczesnych lat 60 do końca lat 80. Jest to licencyjna wersja radzieckiej maski ШМ-41.

Maska przeciwgazowa MP-4W
Maska przeciwgazowa MP-4

Maska przeciwgazowa MP-4 – maska przeciwgazowa używana w Wojsku Polskim. Obecnie wycofywana na rzecz maski MP-5. Jest to polska kopia amerykańskiej maski M-17. Produkowana do lat 90. Maska chroni przed działaniem bojowych środków trujących, broni biologicznej oraz przed substancjami promieniotwórczymi. Natomiast nie zapewnia ona ochrony przed tlenkiem węgla i amoniakiem

OP-1W
OP-1

Ogólnowojskowy płaszcz ochronny OP-1 – izolacyjny strój ochronny będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Obecnie zastępowany przez FOO-1.

Oporządzenie poloweW
Oporządzenie polowe

Oporządzenie polowe szeregowca – system oporządzeniowy oparty na pasoszelkach używany w Wojsku Polskim od połowy XX wieku. Niektóre elementy tego systemu występują w tyłowych i szkolnych jednostkach Wojska Polskiego do dnia dzisiejszego.

Hełm SSz-40W
Hełm SSz-40

Hełm SSz-40, – radziecki hełm stalowy z okresu II wojny światowej, będący konstrukcyjnie rozwinięciem hełmu SSz-39, od którego różni się szczegółami budowy. Czerep hełmu SSz-40 jest średnio głęboki i posiada wyraźnie wyprofilowane nauszniki i mały choć wyraźny daszek. Na hełmie SSz-40 nie używano pokrowca ani siatki maskującej.

Hełm vz. 32W
Hełm vz. 32

Hełm vz. 32 – czechosłowacki wojskowy hełm stalowy skonstruowany w pierwszej połowie lat 30. XX wieku i oficjalnie przyjęty do wyposażenia armii czechosłowackiej w lipcu 1934. Produkowany w kilku zakładach, przede wszystkim w Sandrik Dolné Hamré na terenie dzisiejszej Słowacji. Używany w jednostkach czechosłowackiej piechoty i kawalerii. Do 15 marca 1939 wyprodukowano 1 021 548 hełmów. Po wkroczeniu Niemców i utworzeniu przez nich 16 marca 1939 Protektoratu Czech i Moraw produkcję hełmów wstrzymano – część Niemcy sprzedali do Jugosławii, Finlandii i Chile. W czasie II wojny światowej hełmu vz. 32 używało czeskie kolaboracyjne Wojsko Rządowe, armia słowacka i członkowie Luftschutzu. Po roku 1945 hełmy vz. 32 sprzedano do Egiptu, Algierii, Wietnamu i na Kubę.