
Wojna koreańska – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).
Batalion Francuski – oddział wojskowy francuskiej armii służący podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953

Batalion "Kagnew" – nazwa czterech rotacyjnych etiopskich oddziałów wojskowych podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Brygada Turecka krypt. „Północna Gwiazda” – turecka jednostka wojskowa istniejąca w latach 1950–1960, służąca rotacyjnie podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Chińscy Ochotnicy Ludowi – zbrojne, chińskie oddziały ochotników, którzy zostali skierowani do Korei w związku z przekroczeniem przez wojska USA (ONZ) 38 równoleżnika i zbliżaniem się do granicy z ChRL, co odbierano jako zagrożenie od wschodu. Z drugiej zaś strony Mao Zedong uznawał Półwysep Koreański za tradycyjną strefę wpływów chińskich, jak to miało miejsce w poprzednich wiekach. Kolejnym czynnikiem była obawa, że kontrolowana przez zachód antykomunistyczna Korea ze stacjonującymi wojskami USA byłaby uciążliwym sąsiadem.

Filipińskie Siły Ekspedycyjne do Korei – formacja wojskowa armii filipińskiej podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Greckie Siły Ekspedycyjne – grecka formacja wojskowa służąca rotacyjnie podczas wojny koreańskiej w ramach tzw. wojsk ONZ.

Masakra ligi Bodo – masakra i zbrodnia wojenna przeciwko komunistom i podejrzewanym o sympatyzowanie z nimi. Wydarzenie miało miejsce latem 1950 roku podczas wojny koreańskiej. Liczba ofiar nie jest do dzisiaj oficjalnie ustalona. Według prof. Kim Dong Choona, delegata Komisji Prawdy i Pojednania, co najmniej 100 000 ludzi zostało zamordowanych w związku z podejrzeniami o wspieranie komunizmu. Historycy twierdzą, że nawet 200 000 osób mogło ponieść śmierć z rąk sprzymierzonych z ONZ południowokoreańskich armii i policji. Południowokoreańskie organizacje cywilne utrzymują, że liczba zabitych mogła wynosić nawet 1 200 000 ofiar. Przez dekady za masakrę niesłusznie obwiniani byli komuniści.

Masakra Ganghwa – masakra dokonana przez siły wojskowe, policję i bojówki wierne Korei Południowej pomiędzy 6 a 9 stycznia 1951 roku. Jej ofiarą padło od 212 do 1300 nieuzbrojonych mieszkańców powiatu Ganghwa w Inczonie, z których wszyscy byli cywilami. Większość ofiar to współpracownicy północnokoreańskiej Armii Ludowej lub sympatycy komunizmu.

Masakra w Mungyeong – pacyfikacja dokonana przez pododdział 3 Dywizji Piechoty Armii Republiki Korei 24 grudnia 1949 roku. W wyniku masakry zabitych zostało od 86 do 88 nieuzbrojonych ludzi w Mungyeong w prowincji Gyeongsang Północny, z których wszyscy byli cywilami, a większość z nich to dzieci i osoby starsze. Z rąk południowokoreańskich żołnierzy zginęło ponad 32 dzieci. Ofiary masakry były podejrzane przez oprawców o sympatyzowanie z KRLD i pomoc działaczom komunistycznym.

Masakra w Sancheong i Hamyang – masakra dokonana przez 11 Dywizję Armię Republiki Korei w czasie wojny koreańskiej. W dniu 7 lutego 1951 roku wojsko południowokoreańskie wkroczyło do miast Sancheong i Hamyang w prowincji Gyeongsang Południowy, po pacyfikacji miasta dokonało rzezi 705 nieuzbrojonych obywateli. Ofiary były cywilami, a 85% z nich stanowiły kobiety, dzieci i osoby w wieku podeszłym. Oddziałem odpowiadającym za masakrę dowodził generał Ch’oe Tŏksin. W 2006 roku rząd Korei Południowej zdecydował się opublikować tajne dokumenty dotyczące zbrodni.

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei – misja wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działająca w ramach KNPN, nadzorującej od 1953 zawieszenie broni między Koreą Północną a Koreą Południową.

Powstanie Czedżu – powstanie na wyspie Czedżu na terenie Korei Południowej, które wybuchło 3 kwietnia 1948, a ostatnie walki rozegrały się w 1949 roku. Powstanie zostało brutalnie stłumione przez siły proamerykańskie, w walkach i rządowych pacyfikacjach zginęło 27 719 mieszkańców wyspy, a zniszczeniu uległo 39 285 budynków.

Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Korei Północnej – wojskowa polowa placówka medyczna Polskiego Czerwonego Krzyża, udzielająca pomocy humanitarnej wojskom komunistycznym podczas wojny koreańskiej. Działała w latach 1953-1956.

Worek pusański – obszar w południowo-wschodniej części Półwyspu Koreańskiego, zajmowany przez wojska ONZ, przyparte do wybrzeża Morza Japońskiego przez siły Korei Północnej, o który toczyły się walki od 4 sierpnia do 18 września 1950 r. Była to jedna z pierwszych poważnych bitew wojny koreańskiej. Dowództwo ONZ zebrało 140 000 żołnierzy, by ostatecznie stawić czoła inwazji Koreańskiej Armii Ludowej liczącej 98 000 ludzi na ostatnim skrawku terenu w Korei niezajętym przez wojska komunistyczne.

Masakra na wzgórzu 303 – zbrodnia wojenna, która miała miejsce w czasie wojny koreańskiej 17 sierpnia 1950 roku na nienazwanym wzgórzu o wysokości 303 m n.p.m. pod miastem Waegwan w Korei Południowej. 42 jeńców wojennych z Armii Stanów Zjednoczonych zostało rozstrzelanych przez oddziały Koreańskiej Armii Ludowej podczas jednego z wielu starć w czasie obrony worka pusańskiego.