Wojna koreańskaW
Wojna koreańska

Wojna koreańska – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).

Batalion FrancuskiW
Batalion Francuski

Batalion Francuski – oddział wojskowy francuskiej armii służący podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953

Batalion KagnewW
Batalion Kagnew

Batalion "Kagnew" – nazwa czterech rotacyjnych etiopskich oddziałów wojskowych podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Brygada TureckaW
Brygada Turecka

Brygada Turecka krypt. „Północna Gwiazda” – turecka jednostka wojskowa istniejąca w latach 1950–1960, służąca rotacyjnie podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Chińscy Ochotnicy LudowiW
Chińscy Ochotnicy Ludowi

Chińscy Ochotnicy Ludowi – zbrojne, chińskie oddziały ochotników, którzy zostali skierowani do Korei w związku z przekroczeniem przez wojska USA (ONZ) 38 równoleżnika i zbliżaniem się do granicy z ChRL, co odbierano jako zagrożenie od wschodu. Z drugiej zaś strony Mao Zedong uznawał Półwysep Koreański za tradycyjną strefę wpływów chińskich, jak to miało miejsce w poprzednich wiekach. Kolejnym czynnikiem była obawa, że kontrolowana przez zachód antykomunistyczna Korea ze stacjonującymi wojskami USA byłaby uciążliwym sąsiadem.

Filipińskie Siły Ekspedycyjne do KoreiW
Filipińskie Siły Ekspedycyjne do Korei

Filipińskie Siły Ekspedycyjne do Korei – formacja wojskowa armii filipińskiej podczas wojny koreańskiej (1950–53).

Greckie Siły EkspedycyjneW
Greckie Siły Ekspedycyjne

Greckie Siły Ekspedycyjne – grecka formacja wojskowa służąca rotacyjnie podczas wojny koreańskiej w ramach tzw. wojsk ONZ.

Masakra ligi BodoW
Masakra ligi Bodo

Masakra ligi Bodo – masakra i zbrodnia wojenna przeciwko komunistom i podejrzewanym o sympatyzowanie z nimi. Wydarzenie miało miejsce latem 1950 roku podczas wojny koreańskiej. Liczba ofiar nie jest do dzisiaj oficjalnie ustalona. Według prof. Kim Dong Choona, delegata Komisji Prawdy i Pojednania, co najmniej 100 000 ludzi zostało zamordowanych w związku z podejrzeniami o wspieranie komunizmu. Historycy twierdzą, że nawet 200 000 osób mogło ponieść śmierć z rąk sprzymierzonych z ONZ południowokoreańskich armii i policji. Południowokoreańskie organizacje cywilne utrzymują, że liczba zabitych mogła wynosić nawet 1 200 000 ofiar. Przez dekady za masakrę niesłusznie obwiniani byli komuniści.

Masakra w GanghwaW
Masakra w Ganghwa

Masakra Ganghwa – masakra dokonana przez siły wojskowe, policję i bojówki wierne Korei Południowej pomiędzy 6 a 9 stycznia 1951 roku. Jej ofiarą padło od 212 do 1300 nieuzbrojonych mieszkańców powiatu Ganghwa w Inczonie, z których wszyscy byli cywilami. Większość ofiar to współpracownicy północnokoreańskiej Armii Ludowej lub sympatycy komunizmu.

Masakra w MungyeongW
Masakra w Mungyeong

Masakra w Mungyeong – pacyfikacja dokonana przez pododdział 3 Dywizji Piechoty Armii Republiki Korei 24 grudnia 1949 roku. W wyniku masakry zabitych zostało od 86 do 88 nieuzbrojonych ludzi w Mungyeong w prowincji Gyeongsang Północny, z których wszyscy byli cywilami, a większość z nich to dzieci i osoby starsze. Z rąk południowokoreańskich żołnierzy zginęło ponad 32 dzieci. Ofiary masakry były podejrzane przez oprawców o sympatyzowanie z KRLD i pomoc działaczom komunistycznym.

Masakra w Sancheong i HamyangW
Masakra w Sancheong i Hamyang

Masakra w Sancheong i Hamyang – masakra dokonana przez 11 Dywizję Armię Republiki Korei w czasie wojny koreańskiej. W dniu 7 lutego 1951 roku wojsko południowokoreańskie wkroczyło do miast Sancheong i Hamyang w prowincji Gyeongsang Południowy, po pacyfikacji miasta dokonało rzezi 705 nieuzbrojonych obywateli. Ofiary były cywilami, a 85% z nich stanowiły kobiety, dzieci i osoby w wieku podeszłym. Oddziałem odpowiadającym za masakrę dowodził generał Ch’oe Tŏksin. W 2006 roku rząd Korei Południowej zdecydował się opublikować tajne dokumenty dotyczące zbrodni.

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w KoreiW
Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei – misja wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działająca w ramach KNPN, nadzorującej od 1953 zawieszenie broni między Koreą Północną a Koreą Południową.

Powstanie CzedżuW
Powstanie Czedżu

Powstanie Czedżu – powstanie na wyspie Czedżu na terenie Korei Południowej, które wybuchło 3 kwietnia 1948, a ostatnie walki rozegrały się w 1949 roku. Powstanie zostało brutalnie stłumione przez siły proamerykańskie, w walkach i rządowych pacyfikacjach zginęło 27 719 mieszkańców wyspy, a zniszczeniu uległo 39 285 budynków.

Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w Korei PółnocnejW
Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w Korei Północnej

Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Korei Północnej – wojskowa polowa placówka medyczna Polskiego Czerwonego Krzyża, udzielająca pomocy humanitarnej wojskom komunistycznym podczas wojny koreańskiej. Działała w latach 1953-1956.

Worek pusańskiW
Worek pusański

Worek pusański – obszar w południowo-wschodniej części Półwyspu Koreańskiego, zajmowany przez wojska ONZ, przyparte do wybrzeża Morza Japońskiego przez siły Korei Północnej, o który toczyły się walki od 4 sierpnia do 18 września 1950 r. Była to jedna z pierwszych poważnych bitew wojny koreańskiej. Dowództwo ONZ zebrało 140 000 żołnierzy, by ostatecznie stawić czoła inwazji Koreańskiej Armii Ludowej liczącej 98 000 ludzi na ostatnim skrawku terenu w Korei niezajętym przez wojska komunistyczne.

Masakra na wzgórzu 303W
Masakra na wzgórzu 303

Masakra na wzgórzu 303 – zbrodnia wojenna, która miała miejsce w czasie wojny koreańskiej 17 sierpnia 1950 roku na nienazwanym wzgórzu o wysokości 303 m n.p.m. pod miastem Waegwan w Korei Południowej. 42 jeńców wojennych z Armii Stanów Zjednoczonych zostało rozstrzelanych przez oddziały Koreańskiej Armii Ludowej podczas jednego z wielu starć w czasie obrony worka pusańskiego.