ŁatgaliaW
Łatgalia

Łatgalia – jedna z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę, leży we wschodniej części kraju.

AndrupeneW
Andrupene

Andrupene – miejscowość we wschodniej Łotwie, w gminie Dagda; centrum administracyjne parafii Andrupene. Położona na północ od jeziora Biža (Birżańskiego), w pobliżu drogi P57, 15 km od centrum Dagda i 288 km od Rygi.

AndzeļiW
Andzeļi

Andzeļi – wieś na Łotwie, w krainie historycznej Łatgalia, w powiecie Dagda, centrum administracyjne gminy Andzeļi.

Cmentarz rzymskokatolicki w DyneburguW
Cmentarz rzymskokatolicki w Dyneburgu

Cmentarz rzymskokatolicki w Dyneburgu – cmentarz katolicki położony w Dyneburgu o dużym znaczeniu dla łatgalskich Polaków.

Diecezja rzeżycko-agłońskaW
Diecezja rzeżycko-agłońska

Diecezja Rzeżycko-Agłońska – jedna z czterech diecezji obrządku łacińskiego metropolii ryskiej na Łotwie, położona we wschodniej części kraju.

DricāniW
Dricāni

Dricāni – wieś na Łotwie, w novadzie Rzeżyca, siedziba administracyjna pagastu Dricāni. W 2010 roku liczyła 1090 mieszkańców.

DyneburgW
Dyneburg

Dyneburg – miasto na Łotwie, w południowo-wschodniej części kraju, nad Dźwiną, miasto wydzielone, drugie co do wielkości miasto Łotwy, stolica i centrum naukowe, przemysłowe i kulturalne Łatgalii. W 1956 do miasta przyłączono położone na lewym brzegu (semigalskim) miasteczko Grzywa. Główny ośrodek Polaków na Łotwie; większość mieszkańców miasta stanowi ludność rosyjskojęzyczna oraz Polacy, natomiast Łotysze to ok. 17% mieszkańców.

Cmentarz żydowski w KrasławiuW
Cmentarz żydowski w Krasławiu

Cmentarz żydowski w Krasławiu – cmentarz żydowski zlokalizowany w południowej części Krasławia na Łotwie, na prawym brzegu Dźwiny.

KrasławW
Krasław

Krasław – miasto na wschodniej Łotwie, stolica gminy Krasław. 10 854 mieszkańców.

LucynW
Lucyn

Lucyn – miasto na Łotwie w historycznej Łatgalii, nad Jeziorem Lucyńskim. Stolica gminy Ludza. Znajdują się tu ruiny zamku krzyżackiego wzniesionego w XIV wieku.

PiedrujaW
Piedruja

Piedruja – miejscowość na Łotwie, w novadzie Krasław, siedziba administracyjna pagastu Piedruja. W 2008 roku liczyła 148 mieszkańców.

RzeżycaW
Rzeżyca

Rzeżyca – miejscowość na Łotwie. Liczy 37 200 mieszkańców, głównie Łotyszy (45%) następnie Rosjan (44,3%). Rzeżycę zamieszkuje również niewielka społeczność polska – około 1000 osób. Miasto to węzeł komunikacyjny oraz centrum gospodarcze i kulturowe środkowej części Łatgalii, miasto wydzielone.

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w RzeżycyW
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Rzeżycy

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej – prawosławna cerkiew parafialna w Rzeżycy, w dekanacie rzeżyckim eparchii dyneburskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w LucynieW
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Lucynie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławna cerkiew parafialna w Lucynie, w dekanacie rzeżyckim eparchii dyneburskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego.

Synagoga w KārsavieW
Synagoga w Kārsavie

Synagoga w Kārsavie zwana Starą – drewniana bóżnica wzniesiona w Karszawie w 1884 roku.

Światło ŁatgaliiW
Światło Łatgalii

Światło Łatgalii – łotewska partia regionalna działająca na terenie Łatgalii w latach 2001–2007.

Województwo inflanckieW
Województwo inflanckie

Województwo inflanckie , zwane też Inflantami polskimi – północno-wschodnie województwo I Rzeczypospolitej.