
Bank Centralny Bośni i Hercegowiny, CBBH – bośniacki bank centralny z siedzibą w Sarajewie; rozpoczął działalność 11 sierpnia 1997 r., zastępując Narodowy Bank Bośni i Hercegowiny (NBBH).


Izba Narodów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, również Izba Ludowa Bośni i Hercegowiny – jedna z dwóch izb Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, obok Izby Reprezentantów.

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny – jedna z dwóch izb Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, obok Izby Narodów.


Parlament Federacji Bośni i Hercegowiny – bikameralny parlament, organ władzy ustawodawczej Federacji Bośni i Hercegowiny składający się z dwóch izb – Izby Reprezentantów oraz Izby Narodów, których kadencja trwa 4 lata.Izba Reprezentantów – zasiada w niej 98 członków wybieranych w wyborach powszechnych i bezpośrednich na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny, a każda z głównych grup etnicznych jest reprezentowana przynajmniej przez 4 przedstawicieli.Izba Narodów – zasiada w niej 58 członków, których mianują poszczególne kantony, z zachowaniem proporcji, zgodnie z którą w Izbie zasiada po 17 reprezentantów głównych grup etnicznych oraz 7 przedstawicieli mniejszości.




Prezydium Bośni i Hercegowiny – kolegialny organ będący głową państwa Bośni i Hercegowiny.


Bośnia i Hercegowina jest państwem federacyjnym, złożonym z dwóch członów: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz z Republiki Serbskiej.



Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny – Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie zostało utworzone w 1995, po zawarciu porozumienia w Dayton. Jego głównym celem jest nadzorowanie i kontrola implementacji cywilnych ustaleń z Dayton. Wysoki przedstawiciel i Biuro Wysokiego Przedstawiciela reprezentują społeczność międzynarodową oraz ONZ. Od 2002 do 2011 wysoki przedstawiciel był jednocześnie specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej.

Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbskiej – jednoizbowy parlament, organ władzy ustawodawczej Republiki Serbskiej, którego kadencja trwa 4 lata.

Zamieszki w Bośni i Hercegowinie nazywane też Bośniacką Wiosną rozpoczęły się 3 lutego 2014 w mieście Tuzla w północnej części kraju, lecz szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta Bośni i Hercegowiny. Niektóre z tych miast to Sarajewo, Zenica, Mostar, Banja Luka, Jajce, Brczko, Bihać, Prijedor, Travnik, Bugojno, Donji Vakuf, Kakanj, Visoko, Gračanica, Sanski Most, Cazin, Živinice, Goražde, Orašje, Srebrenik, Bijeljina Prozor i Tešanj. Zamieszki wybuchły z przyczyn społecznych. Celem protestujących było m.in. obalenie rządu i były największymi protestami społecznymi od zakończenia wojny w Bośni.

Zgromadzenie Parlamentarne Bośni i Hercegowiny – bikameralny parlament, organ władzy ustawodawczej Bośni i Hercegowiny składający się z dwóch izb – Izby Reprezentantów oraz Izby Narodów, których kadencja trwa 4 lata.Izba Reprezentantów – zasiada w niej 42 członków, spośród których 2/3 pochodzi z terenów Federacji Bośni i Hercegowiny a 1/3 z terytorium Republiki Serbskiej. Członkowie Izby Reprezentantów wybierani są w wyborach powszechnych i bezpośrednich na mocy ordynacji wyborczych przyjmowanych przez zgromadzenia parlamentarne poszczególnych federacji. Kworum w tej izbie parlamentu stanowi większość jego ustawowej liczby członków.Izba Narodów – zasiada w niej 15 delegatów, 2/3 spośród nich pochodzi z Federacji Bośni i Hercegowiny, a 1/3 z Republiki Serbskiej. Delegaci ci są desygnowani przez zgromadzenia parlamentarne poszczególnych federacji. Kworum stanowi dziewięciu członków izby. W skład tej liczby musi wchodzić co najmniej trzech Boszniaków, trzech Chorwatów i trzech Serbów.