
Bao Xishun – pochodzący z Chifeng mieszkaniec Mongolii Wewnętrznej, w latach 2005-2009 wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najwyższy człowiek świata.

Bruce Lee – amerykański aktor, reżyser, mistrz i instruktor sztuk walk, filozof pochodzenia chińskiego. Był założycielem Jeet Kune Do, hybrydowej filozofii sztuk walki czerpiącej z różnych dyscyplin walki, której często przypisuje się utorowanie drogi dla współczesnych mieszanych sztuk walki (MMA). Lee jest uważany przez komentatorów, krytyków, media i innych twórców sztuk walki za najbardziej wpływowego mistrza sztuk walki wszech czasów i ikonę popkultury XX wieku, która wypełniła lukę między Wschodem a Zachodem. Przypisuje mu się pomoc w zmianie sposobu przedstawiania Azjatów w amerykańskich filmach.

Jenova Chen – chiński projektant gier komputerowych, znany jako twórca wielokrotnie uhonorowanych dzieł Cloud, Flow, Flower i Podróż, a także jako współtwórca studia Thatgamecompany. W Szanghaju Chen zdobył tytuł licencjata nauk komputerowych, natomiast po przeprowadzce do Los Angeles – stopień magisterski na wydziale mediów interaktywnych University of Southern California. Tam właśnie stworzył gry Cloud i Flow, a także poznał studentkę Kellee Santiago. Po krótkim epizodzie w firmie Maxis, gdzie pracował nad grą Spore, założył wraz z Santiago spółkę Thatgamecompany i został jej dyrektorem kreatywnym. Podpisała ona kontrakt na trzy produkty z Sony Computer Entertainment, sprzedając Flow, Flower oraz Podróż przez PlayStation Network.

Ching Hai, Najwyższa Mistrzyni Ching Hai w jęz. chińskim: 清海无上师, znaczenie dosłowne "Czysty Ocean" – duchowy nauczyciel metody Quan Yin. Szacuje się, że na świecie ma ponad 20000 wyznawców.

Chińczycy Han – naród zamieszkujący głównie Chiny, gdzie stanowią ok. 92% ludności, a także Tajwan, gdzie również stanowią większą część populacji wyspy, ok. 20 mln. Są najliczniejszym narodem na świecie, ogółem liczą ok. 1,3 mld.

Diaspora chińska − ogół Chińczyków mieszkających na stałe poza Chinami i Tajwanem. Termin ten nie do końca jest jednoznaczny, gdyż może obejmować z jednej strony np. etnicznych Koreańczyków, którzy wyemigrowali z ChRL do Korei Południowej, a są uważani przez rząd chiński za Chińczyków ze względu na posiadane obywatelstwo chińskie, a z drugiej strony np. etnicznych Chińczyków Peranakan, posługujących się językiem malajskim, którzy są obywatelami Malezji i przyjęli w dużym stopniu kulturę malajską.

Du Yuesheng, pseudonim Wielkie Uszy – chiński gangster, jedna z najważniejszych postaci międzywojennego Szanghaju.

Hoklo – chińska grupa etniczna, podgrupa Chińczyków Han, pochodząca z prowincji Fujian w południowych Chinach. Stanowią także ok. 70% mieszkańców Tajwanu, dokąd emigrowali w XVII i XVIII w. z Fujian. Zamieszkują również licznie różne kraje Azji południowo-wschodniej, gdzie określani są najczęściej jako Hokkien. Posługują się różnymi dialektami z grupy minnańskiej.

Li Hongzhi założyciel Falun Gong, systemu doskonalenia ciała i umysłu, powiązanego z tradycją qigong. Li Hongzhi zapoczątkował Falun Dafa w 1992 r. w Changchunie, Jilin. W latach od 1992 do 1994 podróżował po Chinach dając wykłady oraz ucząc ćwiczeń Falun Gong. W 1999 roku, rząd chiński oszacował liczbę członków Falun Gong na ponad 70 milionów. Od lipca 1999 roku, rząd chiński zaczął przeprowadzać na szeroką skalę prześladowania Falun Gong. Obecnie Li Hongzhi mieszka w Nowym Jorku, USA.

Mao Anying – najstarszy syn Mao Zedonga i jego drugiej żony Yang Kaihui, żołnierz II wojny światowej i wojny koreańskiej.

Nieznany Buntownik, Tank Man – mężczyzna, który 5 czerwca 1989 roku, dzień po stłumieniu protestów na placu Niebiańskiego Spokoju, próbował na alei Chang’an zatrzymać kolumnę chińskich czołgów wracającą z akcji. Zdjęcia i nagranie, na których uwieczniono to zdarzenie, obiegły cały świat. Człowiek ten stał się symbolem walki o wolność funkcjonującym w świadomości społeczności międzynarodowej.

Pan Haidong – chiński biznesmen.

Sai Jinhua – wpływowa chińska prostytutka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku.

Song Ailing, Eling Soong – córka Charlesa Songa, najstarsza z trzech sióstr Song, siostra Song Meiling i Song Qingling. Żona H.H. Kunga, najbogatszego człowieka międzywojennych Chin. Z trzech sióstr Song była tą, która kochała pieniądze.

Wang Yuanlu – chiński mnich taoistyczny, odkrywca jaskiń Mogao.

Wong Fei Hung – chiński mistrz sztuk walki (kung-fu), nauczyciel, medyk, rewolucjonista. Mieszkał w Kantonie. Praktykował akupunkturę i starożytną chińska medycynę. Swoją postacią dał początek wielu filmom, np. Pewnego razu w Chinach. Wong Fei Hung pomagał i bronił słabszych niezależnie od stanu majątkowego czy koloru skóry, był człowiekiem pokoju. Szanował i dbał o tradycyjną kulturę Chin.

Xia Peisu – chińska informatyczka i pedagożka znana z pionierskich badań w dziedzinie informatyki i technologii. Twórczyni Model 107, pierwszego w Chinach elektronicznego komputera cyfrowego ogólnego przeznaczenia. Jest nazywana „Matką Informatyki w Chinach”. Ona i jej mąż Yang Liming zostali wybrani akademikami Chińskiej Akademii Nauk w 1991 roku. W 2010 roku została uhonorowana inauguracyjną nagrodą Chińskiej Federacji Komputerowej za całokształt osiągnięć.

Yip Man lub Ip Man – chiński mistrz wushu wing chun.

Zhang Yufeng – chińska urzędniczka, osobista sekretarka i konkubina Mao Zedonga, którego poznała w 1960 roku.