Brandenburgia-PrusyW
Brandenburgia-Prusy

Brandenburgia-Prusy – nieoficjalne, acz upowszechnione w historiografii określenie używane w odniesieniu do wczesnonowożytnych połączonych unią personalną: Elektoratu Brandenburskiego i Księstwa Prus rządzonych przez władców z dynastii Hohenzollernów w latach 1618–1701.

Ambasadorowie Niemiec w Wielkiej BrytaniiW
Ambasadorowie Niemiec w Wielkiej Brytanii

Siedziba ambasady pruskiej, a potem niemieckiej mieściła się przy Carlton House Terrace numer 9. Budynek ten zwano potocznie: Prussia House, po II wojnie światowej ambasada przeniosła się w inne miejsce.

Berlinische MonatsschriftW
Berlinische Monatsschrift

Berlinische Monatsschrift - niemieckie pismo naukowe propagujące idee Oświecenia. Wychodziło w latach 1783-1796 w Berlinie. Jego wydawcami byli Johann Erich Biester i Friedrich Gedicke. Do idei pisma nawiązywały późniejsze: Berlinische Blätter (1797-1798) i Neue Berlinische Monatsschrift (1799-1811). Wydawcą NBM był Friedrich Nicolai.

Berlinische NachrichtenW
Berlinische Nachrichten

Berlinische Nachrichten von Staats- und gelehrten Sachen – gazeta, którą założył w 1740 roku Fryderyk Wielki, król prus i jego minister Heinrich von Podewils. Podobnie jak założona miesiąc potem francuskojęzyczna Journal de Berlin. gazeta ta miała przyczynić się do utworzenia w Berlinie ośrodka naukowego o europejskiej renomie. Fryderyk rozkazał Podewilsowi nie stosować cenzury wobec spraw niepolitycznych, ponieważ jak wyjaśniał "jeśli gazety są interesujące nie trzeba wobec nich stosować nacisków".

Berlinisches Journal für AufklärungW
Berlinisches Journal für Aufklärung

Berlinisches Journal für Aufklärung - naukowe pismo powstałe w Berlinie w roku 1788. Wychodziła do 1790 roku. Można było później w księgarniach nabyć całą serię w 8 tomach. Jego nazwa nawiązywała do broszury Kanta z roku 1784 pod tytułem: Wydawcami Berlinisches Journal für Aufklärung byli: Gottlob Nathanael Fischer i Johann Andreas Riem.

Bitwa pod DermbachW
Bitwa pod Dermbach

Bitwa pod Dermbach – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 lipca 1866 r. w trakcie kampanii pruskiej nad Menem. Bitwa była pierwszym starciem pomiędzy oddziałami pruskimi a bawarskimi podczas kampanii.

Bitwa pod FrohnhofenW
Bitwa pod Frohnhofen

Bitwa pod Frohnhofen – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 lipca 1866 r. podczas kampanii pruskiej nad Menem będącej ostatnim akordem wojny austriacko-pruskiej.

Bitwa pod KissingenW
Bitwa pod Kissingen

Bitwa pod Kissingen – starcie zbrojne, które miało miejsce 10 lipca 1866 pomiędzy siłami pruskimi a bawarskimi w czasie kampanii meńskiej, w ramach wojny prusko-austriackiej (1866).

Bitwa pod RathenowW
Bitwa pod Rathenow

Bitwa pod Rathenow 15 czerwca 1675 r. była pierwszym starciem pomiędzy wojskami brandenbursko-pruskimi a szwedzkimi w wojnie szwedzko-brandenburskiej. Bitwa zakończyła się porażką Szwedów i zajęciem miasta Rathenow przez siły brandenbursko-pruskie.

Deklaracja z PillnitzW
Deklaracja z Pillnitz

Deklaracja z Pillnitz – deklaracja ogłoszona w wyniku konferencji w Pillnitz w dniach 25–27 sierpnia 1791 skierowana przeciwko rewolucyjnej Francji.

Ewangelicki Kościół Unii StaropruskiejW
Ewangelicki Kościół Unii Staropruskiej

Ewangelicki Kościół Unii Staropruskiej – powstał w 1817, początkowo jedynie na terenie Królestwa Prus. Ówczesny król pruski, Fryderyk Wilhelm III 27 września 1817 r. podpisał dokument unii wyznaniowej, która miała połączyć w jeden Kościół odrębne dotąd wyznania luterańskie i kalwińskie. Dokument wszedł w życie w dniu 31 października 1817 r. – w rocznicę słynnego wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze. Tego dnia odbyło się pierwsze wspólne nabożeństwo dla luteran i kalwinistów.

Flaga PrusW
Flaga Prus

Flaga Prus przedstawia na białym tle czarnego orła, uzbrojonego złoto, trzymającego w szponach złote (żółte) insygnia koronacyjne, pod złotą królewską koroną. Flaga ta w ciągu stuleci podlegała pewnym modyfikacjom – korona początkowo unosząca się swobodnie powyżej głowy orła, obniżała się z czasem, aby od 1871 na fladze Prus jako części Cesarstwa Niemieckiego osiąść na głowie orła. Insygnia koronacyjne w latach 1701–1750 reprezentowało berło i jabłko królewskie, następnie berło w różnych wariantach, i miecz, a od 1871 ponownie zamiast miecza jabłko. Flaga od 1892 była uzupełnione wąskimi czarnymi pasami na poziomych krawędziach.

Fort Groß FriedrichsburgW
Fort Groß Friedrichsburg

Fort Groß Friedrichsburg – brandenburska twierdza zbudowana w kolonii w Ghanie o tej samej nazwie. W latach 1683-1718 kolonia i twierdza należały do Brandenburgii-Prus. Zbudowali ją uczony podróżnik Otto Friedrich von der Groeben i Philipp Pietersen Blonck.

Friedrich d’orW
Friedrich d’or

Friedrich d’or, Friedrichsdor – złota moneta bita przez Królestwo Prus w latach 1741-1855. Złoty fryderyk był odpowiednikiem dawnego hiszpańskiego pistola z XVII wieku. Nazwa pochodzi od tego, że monetę kazał bić Fryderyk Wielki.

Groß FriedrichsburgW
Groß Friedrichsburg

Groß Friedrichsburg albo Brandenburskie Złote Wybrzeże – była kolonia Brandeburgii-Prus w Afryce Zachodniej, istniejąca od 1680 do 1717 na terenie części Złotego Wybrzeża.

Kampania pruska nad MenemW
Kampania pruska nad Menem

Kampania pruska nad Menem miała miejsce w dniach od 1 lipca do 26 lipca 1866 roku i była ostatnią kampanią toczoną w ramach wojny prusko-austriackiej. Pruska Armia Menu miała za przeciwników VII Korpus bawarski, VIII Korpus wirtembersko-badeńsko-heski oraz dywizję austriacką z Nassau oraz Hesji-Kassel.

Tresckow (ród)W
Tresckow (ród)

Ród von Tresckow, pruski ród szlachecki, który do końca XIX wieku posiadał liczne dobra rycerskie w Brandenburgii.

Umowa piskaW
Umowa piska

Umowa piska – porozumienie zawarte w Piszu 7 czerwca 1698 roku pomiędzy Augustem II Mocnym i Fryderykiem I Pruskim.

Operacja wschodniopruska (1945)W
Operacja wschodniopruska (1945)

Operacja wschodniopruska – operacja wojskowa, przeprowadzona w styczniu i lutym 1945 roku na froncie wschodnim II wojny światowej, część tzw. ofensywy styczniowej Armii Czerwonej. Celem operacji wykonywanej siłami 2. i 3. Frontu Białoruskiego było odcięcie wojsk niemieckich w Prusach Wschodnich od głównych sił i ich rozbicie.