Akademia Nauk w GetyndzeW
Akademia Nauk w Getyndze

Akademia Nauk w Getyndze, założona w 1751 roku przez króla Wielkiej Brytanii Jerzego II będącego jednocześnie elektorem Hanoweru, jest najstarszą pośród akademii naukowych w Niemczech należących do Union der deutschen Akademien der Wissenschaften. Jej zadanie polega na służeniu nauce poprzez własną pracę i współpracę z naukowcami, a także z instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą. Jej członkami są profesorowie nauk humanistycznych i przyrodniczych, którzy w swoich dziedzinach położyli szczególne zasługi. Dlatego Akademia to miejsce, gdzie interdyscyplinarność jest realizowana na najwyższym poziomie naukowym.

Berlińsko-Brandenburska Akademia NaukW
Berlińsko-Brandenburska Akademia Nauk

Berlińsko-Brandenburska Akademia Nauk – akademia założona w Berlinie 11 lipca 1700.

DESYW
DESY

DESY – laboratorium fizyki i ośrodek badawczy zlokalizowane w Hamburgu. Także nazwa jednego z akceleratorów wybudowanych w tym laboratorium. DESY należy do największych europejskich ośrodków naukowych, posiada drugi co do wielkości w Europie akcelerator cząstek.

Forschungszentrum JülichW
Forschungszentrum Jülich

Forschungszentrum Jülich (FZJ) – centrum naukowo-badawcze znajdujące się w pobliżu miasta Jülich w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii, założone 11 grudnia 1956, jeden z największych tego typu ośrodków w Europie.

Instytut Hodowli Winorośli GeilweilerhofW
Instytut Hodowli Winorośli Geilweilerhof

Instytut Hodowli Winorośli Geilweilerhof – jednostka badawcza Instytutu Juliusa Kühna, zajmującego się badaniem roślin uprawnych, na terenie Siebeldingen, niedaleko Landau in der Pfalz. Nazwa pochodzi od majątku Geilweilerhof, gdzie mieści się siedziba instytutu.

GIGA German Institute of Global and Area StudiesW
GIGA German Institute of Global and Area Studies

German Institute for Global and Area Studies (GIGA) – niemiecka instytucja badawcza z siedzibą w Hamburgu, prowadząca badania z zakresu studiów regionalnych i ponadregionalnych.

GSI Helmholtzzentrum für SchwerionenforschungW
GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung

GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH – instytut badawczy w Darmstadt w Niemczech.

Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa PlanckaW
Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka

Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka – placówka naukowo-badawcza prowadząca badania w zakresie dziejów ludzkości z perspektywy interdyscyplinarnej, przy użyciu analiz porównawczych genów, kultur, zdolności poznawczych, języków i systemów społecznych. Instytut mieści się w Lipsku w Niemczech i należy do Towarzystwa Maxa Plancka – największej niemieckiej instytucji naukowej.

Instytut Herdera w MarburguW
Instytut Herdera w Marburgu

Instytut Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią – Instytut Wspólnoty Leibniza – ponadregionalny, pozauniwersytecki ośrodek badań historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią z siedzibą w Marburgu. Założony w roku 1950 przez Radę Naukową im. Johanna Gottfrieda Herdera instytut należy do Wspólnoty im. Leibniza (Leibniz-Gemeinschaft). Instytut zajmuje się Polską, Czechami, Słowacją, Estonią, Łotwą i Litwą.

Instytut Informatyki im. Maxa PlanckaW
Instytut Informatyki im. Maxa Plancka

Instytut Informatyki im. Maxa Plancka – placówka naukowo-badawcza prowadząca badania z zakresu informatyki, mieszcząca się w Saarbrücken. Jej działalność poświęcona jest zarówno teoretycznym podstawom informatyki, jak również ich różnorodnym zastosowaniom. Instytut mieści się w Saarbrücken w Kraju Saary w Niemczech i należy do Towarzystwa Maxa Plancka – największej niemieckiej instytucji naukowej. Do najważniejszych zadań Instytutu należą: opracowywanie publikacji naukowych, tworzenie oprogramowania oraz kształcenie kolejnych pokoleń naukowców.

Instytut Juliusa KühnaW
Instytut Juliusa Kühna

Instytut Juliusa Kühna – niemiecki, federalny instytut badawczy utworzony przez ministra rolnictwa w 2008 roku z połączenia trzech innych jednostek badawczych zajmujących się problematyką rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa:Federalnego Biologicznego Centrum Badawczego Rolnictwa i Leśnictwa z siedzibą w Brunszwiku i Berlinie, Federalnego Instytutu Hodowli i Uprawy Roślin, składającego się pierwotnie z 12 specjalistycznych instytutów np. Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Brunszwiku, Federalnego Rolniczego Centrum Badawczego.

Instytut Matematyki w Naukach Przyrodniczych im. Maxa PlanckaW
Instytut Matematyki w Naukach Przyrodniczych im. Maxa Plancka

Instytut Matematyki w Naukach Przyrodniczych im. Maxa Plancka to instytut naukowo-badawczy zajmujący się zastosowaniami matematyki w naukach przyrodniczych. Instytut mieści się w Lipsku i należy do Towarzystwa Maxa Plancka – największej niemieckiej instytucji naukowej. Instytut blisko współpracuje z wydziałem matematyki Uniwersytetu w Lipsku – niektórzy pracownicy naukowi afiliowani są w obu instytucjach, organizowane są wspólne wykłady i seminaria.

Instytut Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki im. Maxa PlanckaW
Instytut Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki im. Maxa Plancka

Instytut Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki im. Maxa Plancka – instytut naukowo-badawczy w dziedzinie biologii molekularnej, biochemii, genetyki oraz biologii komórki oraz rozwoju należący do Towarzystwa Maxa Plancka, zlokalizowany w Dreźnie w Niemczech.

Kaiser-Wilhelm-GesellschaftW
Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft

Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft, pełna nazwa Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften – była instytucja naukowa w Niemczech. Została ustanowiona w roku 1911, a po II wojnie światowej przekształcona w Towarzystwo Maxa Plancka.

Niemiecka Agencja KosmicznaW
Niemiecka Agencja Kosmiczna

Niemiecka Agencja Kosmiczna, DLR – niemieckie centrum badań nad aeronautyką, transportem i energią Niemiec. Założona w roku 1969 na terenie RFN. Jej placówki mieszczą się w wielu miastach Niemiec, jednakże jej siedziba główna znajduje się w Kolonii. Jest zaangażowana w różne projekty zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Jej budżet na rok 2010 wynosił 2 miliardy euro.

Niemiecki Instytut ArcheologicznyW
Niemiecki Instytut Archeologiczny

Niemiecki Instytut Archeologiczny – międzynarodowa instytucja naukowo-badawcza, założona w 1829 w Rzymie jako  Istituto di corrispondenza archeologica. Współcześnie jest to instytucja federalna Niemiec z siedzibą w Berlinie. Podległa jest Ministerstwu Spraw Zagranicznych Niemiec. Instytut zatrudnia ponad 350 pracowników w 20 miastach na całym świecie i prowadzi wykopaliska i badania w dziedzinie archeologii oraz dyscyplin pokrewnych.

Niemiecki Instytut Historyczny w WarszawieW
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie – jeden z finansowanych przez Federalne Ministerstwo ds. Edukacji i Nauki instytutów historycznych. Siedziba instytutu mieści się w Pałacu Karnickich(niem.) w Alejach Ujazdowskich 39. Zadaniem instytutu są badania naukowe historii Polski i stosunków polsko-niemieckich w kontekście europejskim i międzynarodowym.

Pełnomocnik Federalny do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRDW
Pełnomocnik Federalny do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD

Pełnomocnik Federalny do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD, tzw. Urząd lub Instytut Gaucka – niemiecka instytucja federalna powołana w 1990. Pierwszym Pełnomocnikiem został Joachim Gauck. Instytucja dysponuje kartoteką ok. 6 mln osób, zatrudnia 3100 pracowników, posiada 185 km bieżących dokumentów pochodzących z archiwów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych NRD, ponad milion kaset wideo oraz 200 tys. taśm dźwiękowych.

Towarzystwo FraunhoferaW
Towarzystwo Fraunhofera

Towarzystwo Fraunhofera, właściwie Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych – największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle, założona 26 marca 1949, skupia 66 niemieckich instytutów naukowo-badawczych (Fraunhofer-Institute) i samodzielnych jednostek badawczych. Pod koniec grudnia 2012 Towarzystwo zatrudniało 22 000 pracowników. Specjalizuje się w technikach informatycznych i telekomunikacyjnych, mikroelektronice, technologiach materiałowych i produkcyjnych, energetyce, transporcie, inżynierii środowiska. Towarzystwo uzyskuje 70% budżetu w wyniku umów, kontraktów i projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe; 30% badań finansowanych jest ze środków publicznych przez niemiecki rząd centralny i rządy krajów związkowych.

Towarzystwo Maxa PlanckaW
Towarzystwo Maxa Plancka

Towarzystwo Maxa Plancka, MPG, właściwie Towarzystwo Popierania Rozwoju Nauki im. Maxa Plancka – niezależna niemiecka instytucja naukowo-badawcza o charakterze non-profit, finansowana z budżetu federalnego.