
Ağdabançay – rzeka w Azerbejdżanie, na terytorium Górskiego Karabachu, lewy dopływ rzeki Tərtər.
Ağstafa (az.) lub Achstew (hy.) – rzeka w Azerbejdżanie i w Armenii. Początek bierze w Górach Pambackich na wysokości 3000 m n.p.m. Prawostronny dopływ Kury, do której uchodzi na wysokości 210 m n.p.m.

Alazani – rzeka w Gruzji i Azerbajdżanie (na pewnym odcinku graniczna, lewy dopływ Kury. Wypływa z Kaukazu, uchodzi do Zbiornika Mingeczaurskiego w Azerbejdżanie. Ma długość około 351 km. Wykorzystuje się ją głównie do nawadniania pól z bawełną, winoroślą i cytrusami.

Araks – rzeka w Turcji, Armenii, Iranie i Azerbejdżanie (Zakaukazie).

Arpa (hy.) lub Arpaçay (az.) – rzeka w Armenii i w Azerbejdżanie. Bierze początek w Górach Zangezurskich, na wysokości 2985 m n.p.m. Uchodzi lewostronnie do Araksu, na wysokości 780 m n.p.m.

Astaraçay – rzeka w Azerbejdżanie i w Iranie. Bierze początek w Górach Tałyskich, w rejonie Lenkoran. Uchodzi bezpośrednio do Morza Kaspijskiego.

Bəsitçay – rzeka w Armenii i w Azerbejdżanie. Bierze początek po stronie armeńskiej. Uchodzi do Araksu. Ma 44 km długości, z czego 17 km po stronie Azerbejdżanu.

Bolgarçay – rzeka w Azerbejdżanie i w Iranie. Bierze początek na północnych stokach Gór Tałyskich. Uchodzi do jeziora Mahmudçala gölü.

Göyçay – rzeka w Azerbejdżanie. Bierze początek po południowej stronie Wielkiego Kaukazu. Uchodzi lewobrzeżnie do Kury.
Həkəri – rzeka w Azerbejdżanie. Bierze początek w rejonie Laçın, na wysokości 3080 m n.p.m. Płynie wzdłuż południowo-zachodnich stoków Małego Kaukazu przez rejony Qubadlı i Zəngilan. Uchodzi lewostronnie do Araksu na wysokości 268 m n.p.m.

Iori – rzeka w Gruzji i Azerbejdżanie, lewy dopływ Kury. Wypływa z góry Borbalo na wysokości 2600 m n.p.m., liczy 320 km długości, zaś jej zlewnia – 4,6 tys. km². Płynie w kierunku południowo-wschodnim.

Kura – rzeka w Azji. Jej długość wynosi 1515 km, a powierzchnia dorzecza 188 tys. km².

Kürəkçay – rzeka w Azerbejdżanie. Bierze początek na wysokości 3100 m n.p.m. w Małym Kaukazie. Płynie wzdłuż północno-wschodnich stoków tego pasma górskiego. Jest prawostronnym dopływem Kury, do której uchodzi na wysokości 18 m n.p.m.

Pirsaat – rzeka w Azerbejdżanie. Początek bierze w Wielkim Kaukazie, na stoku szczytu Babadağ, na wysokości 2400 m n.p.m. Uchodzi do Morza Kaspijskiego na wysokości -11 m n.p.m.

Samur – rzeka w Rosji, w południowym Dagestanie, częściowo na granicy z Azerbejdżanem. Jej długość wynosi 213 km; dorzecze zajmuje powierzchnię 7330 km².
Tərtər – rzeka de iure w Azerbejdżanie, de facto w Górskim Karabachu. Bierze początek w Masywie Karabaskim, w rejonie Kəlbəcər. Dolny jej odcinek przebiega przez Nizinę Kurańską. Uchodzi prawostronnie do Kury.

Türyançay – rzeka w Azerbejdżanie. Powstaje z połączenia dwóch cieków Qaraçay i Agriçay, na południowym stoku Wielkiego Kaukazu. Jest lewostronnym dopływem Kury.

Wochczi ; lub Oxçuçay (az.) – rzeka w Armenii i w Azerbejdżanie. Bierze początek w Górach Zangezurskich. Uchodzi lewostronnie do Araksu. Ma 85 km długości.

Worotan (Bərgüşad) – rzeka w Armenii i Azerbejdżanie, lewy dopływ Araksu. Ma długość według różnych źródeł od 158 do 178–179 km, a powierzchnia jej zlewni wynosi 5 540–5 650 km². Źródła ma w Górach Karabaskich i Zangezurskich. Główne dopływy to Sisjan (prawy) i Goris (lewy).

Xaçınçay – rzeka de iure w Azerbejdżanie, de facto w Górskim Karabachu. Bierze początek w Masywie Karabaskim, w rejonie Kəlbəcər i dalej płynie przez rejony: Ağdam, Tərtər i Bərdə. Uchodzi prawostronnie do Kury.