Stosunki polsko-węgierskieW
Stosunki polsko-węgierskie

Stosunki polsko-węgierskie – stosunki panujące pomiędzy Polską a Węgrami. Stosunki między oboma państwami sięgają średniowiecza. Od długiego czasu państwa te łączy bliska przyjaźń. Węgry utrzymują ambasadę w Warszawie, Konsulat Generalny w Krakowie i Gdańsku, Wicekonsulat we Wrocławiu i 3 konsulaty honorowe ; Polska ma ambasadę w Budapeszcie. Oba państwa są pełnoprawnymi członkami między innymi NATO i Unii Europejskiej. Węgierscy politolodzy i politycy często używają terminu „ekspres Warszawa”, który odnosi się do faktu, że zmiany w polityce Węgier są często poprzedzane przez podobne wydarzenia w Polsce.

Ambasada RP w BudapeszcieW
Ambasada RP w Budapeszcie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie – polska misja dyplomatyczna w stolicy Węgier.

Ambasada Węgier w PolsceW
Ambasada Węgier w Polsce

Ambasada Węgier w Warszawie – placówka dyplomatyczna Węgier znajdująca się w Warszawie przy ul. Chopina 2.

Gimnazjum polskie w BalatonboglárW
Gimnazjum polskie w Balatonboglár

Gimnazjum w Balatonboglár – polskie gimnazjum funkcjonujące w czasie II wojny światowej w Balatonboglár na Węgrzech. Podobne gimnazjum istniało w Zamárdi.

Grób żołnierzy węgierskich w MurckachW
Grób żołnierzy węgierskich w Murckach

Grób żołnierzy węgierskich w Katowicach-Murckach – miejsce pochówku 29 węgierskich żołnierzy wymordowanych przez Armię Czerwoną 28 stycznia 1945 roku, położone przy ulicy Węgierskiej w Katowicach, na obszarze jednostki pomocniczej Murcki. Obsługiwali oni baterie dział przeciwlotniczych i walczyli u boku sił niemieckich. Grób powstał około dwa miesiące po zbrodni.

Instytut Polski w BudapeszcieW
Instytut Polski w Budapeszcie

Instytut Polski w Budapeszcie – polska placówka kulturalna w stolicy Węgier, Budapeszcie, podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława FelczakaW
Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka – polski instytut zajmujący się współpracą polsko-węgierską, powołany na mocy ustawy z dnia 8 lutego 2018. Patronem Instytutu jest prof. Wacław Felczak, historyk, znawca Europy Środkowej, badacz stosunków polsko-węgierskich, kurier karpacki z czasów II wojny światowej.

Konsulat Generalny Węgier w GdańskuW
Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku

Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku – węgierski konsulat generalny działający w Gdańsku.

Konsulat Generalny Węgier w KrakowieW
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie – misja konsularna Węgier w Krakowie, w Rzeczypospolitej Polskiej.

Konsulat RP w UżhorodzieW
Konsulat RP w Użhorodzie

Konsulat RP w Użhorodzie – niefunkcjonujący obecnie polski urząd konsularny w Użhorodzie, w ówczesnej Czechosłowacji, następnie na Węgrzech.

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklankiW
Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki – historyczne przysłowie obecnie występujące zarówno w języku polskim, jak i węgierskim, krótka rymująca się formuła mówiąca o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.

Pomnik Chłopca Węgierskiego w SzczecinieW
Pomnik Chłopca Węgierskiego w Szczecinie

Pomnik Chłopca Węgierskiego w Szczecinie – pomnik znajdujący się w Parku Kasprowicza w Szczecinie, odsłonięty 9 grudnia 2016 roku. Autorem rzeźby jest Richárd Juha. Ufundowała ją Rada Csepelu, dzielnicy Budapesztu w 60. rocznicę powstania węgierskiego z 1956 roku na znak solidarności i wdzięczności narodu węgierskiego za pomoc udzieloną mieszkańcom Budapesztu przez mieszkańców Szczecina. Pomnik powstał z inicjatywy Szilárda Németha, posła Zgromadzenia Narodowego Węgier; w Csepel znajduje się drugi, taki sam.

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w KatowicachW
Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach – pomnik, znajdujący się w Katowicach, umiejscowiony na placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Poświęcony jest Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi - bohaterom lat II wojny światowej, dzięki którym uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w WarszawieW
Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie – monument znajdujący się w Warszawie w ogrodzie wypoczynkowo-rozrywkowym Dolina Szwajcarska. Poświęcony jest Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi – bohaterom lat II wojny światowej, dzięki którym uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudka.

Pomnik Jánosa Esterházyego w WarszawieW
Pomnik Jánosa Esterházyego w Warszawie

Pomnik Jánosa Esterházyego – monument znajdujący się na warszawskim Ursynowie przy ulicy Przy Bażantarni 3 upamiętniający czechosłowackiego polityka węgierskiego pochodzenia Jánosa Esterházyego.

Pomnik Męczenników Katynia w BudapeszcieW
Pomnik Męczenników Katynia w Budapeszcie

Pomnik Męczenników Katynia w Budapeszcie – pomnik w Budapeszcie poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony w III Dzielnicy przy Skwerze Męczenników Katynia u zbiegu ulic: Nagyszombat, Szőlő i Bécsi.

Pomnik Męczenników Katynia w TatabányaW
Pomnik Męczenników Katynia w Tatabánya

Pomnik Męczenników Katynia w Tatabánya – obelisk upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku znajdujący się w mieście Tatabánya na Węgrzech, ufundowany przez lokalną społeczność.

Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w BudapeszcieW
Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie

Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie znany bardziej w Polsce pod nazwą pomnik Obrońców Przemyśla, a na Węgrzech jako Przemysl emlékmű lub po prostu Przemysl – pomnik w Budapeszcie położony w II Dzielnicy niedaleko mostu Małgorzaty, na prawym brzegu Dunaju. Monument upamiętnia tysiące Węgrów poległych w trakcie pierwszego i drugiego oblężenia Przemyśla w latach 1914–1915 w okresie I wojny światowej.

Powstanie węgierskie (1848–1849)W
Powstanie węgierskie (1848–1849)

Powstanie węgierskie wybuchło 15 marca 1848 w Peszcie, pod wpływem wiadomości o rewolucjach w Paryżu i Wiedniu, stając się częścią Wiosny Ludów.

Spór o Morskie OkoW
Spór o Morskie Oko

Spór o Morskie Oko – spór terytorialny między Węgrami a Galicją o tereny wokół Morskiego Oka i Dolinę Rybiego Potoku, sięgający końca XVI wieku, rozstrzygnięty na korzyść Galicji w sądzie polubownym w roku 1902.

Węgiersko-polskie związki literackieW
Węgiersko-polskie związki literackie

Węgiersko-polskie związki literackie do wieku XVIII w Polsce były ograniczone do zainteresowania kronikami i wydarzeniami aktualnymi na Węgrzech. Informacje o Polsce przedostawały się na Węgry od średniowiecza za pomocą kontaktów o charakterze religijnym. Po XVIII wieku nastąpiło poszerzenie osiągnięć hungarologii polskiej. Od XIX wieku zaczęły ukazywać się obszerniejsze informacje na temat literatury węgierskiej, jednak dopiero w epoce romantyzmu szczególnie zwrócono uwagę na kulturę węgierską.

Romuald ŻurowskiW
Romuald Żurowski

Romuald Seweryn Tadeusz Ferdynand Żurowski herbu Leliwa – szlachcic, ziemianin, uczestnik Powstania Listopadowego 1831 r., Wiosny Ludów na Węgrzech 1848, zamachu stanu na Węgrzech 1850-1852, Powstania Styczniowego 1863 r.