Ambasadorowie SaksoniiW
Ambasadorowie Saksonii

Lista ambasadorów Elektoratu Saksonii i Królestwa Saksonii według krajów, w których pełnili misje dyplomatyczną.

Annalen der Teutschen AkademienW
Annalen der Teutschen Akademien

Annalen der Teutschen Akademien wychodziły w latach 1790–1791 w Dreźnie. Propagowały one idee naukowe i odkrycia dokonane w różnych niemieckich placówkach naukowych.

Armia saskaW
Armia saska

Armia saska – pierwotnie armia Elektoratu Saksonii, a następnie w latach 1806-1918 armia Królestwa Saksonii, od 1871 współwchodząca w skład Armii Cesarstwa Niemieckiego.

Bitwa pod FreibergiemW
Bitwa pod Freibergiem

Bitwa pod Freibergiem – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 października 1762 roku w czasie wojny siedmioletniej.

Johann Friedrich BöttgerW
Johann Friedrich Böttger

Johann Friedrich Böttger – niemiecki alchemik, uznawany za twórcę europejskiej porcelany twardej.

Elektorat SaksoniiW
Elektorat Saksonii

Elektorat Saksonii, czasem nazywany Górną Saksonią był niezależnym elektoratem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Utworzony został przez cesarza Karola IV na mocy Złotej Bulli podnosząc rangę księstwa Saksonii-Wittenberg do elektoratu.

GlomiciW
Glomici

Glomici – średniowieczne plemię zachodniosłowiańskie osiadłe między środkową Łabą a Muldą, należące do Serbów łużyckich. Na południu ziemie ich sięgały Gór Kruszcowych. Według Thietmara nazwa plemienia wywodziła się od świętego źródła Głomacz.

Königlich Sächsische StaatseisenbahnenW
Königlich Sächsische Staatseisenbahnen

Königlich Sächsische Staatseisenbahnen – dawne koleje państwowe w Saksonii utworzone w 1839 r.

Marchia MiśnieńskaW
Marchia Miśnieńska

Marchia Miśnieńska – marchia założona przez cesarza Ottona I na ziemiach Serbów Połabskich w 966 roku w wyniku podziału Marchii Wschodniej. W 968 jej stolicą została Miśnia, gdzie znajdowała się też siedziba diecezji miśnieńskiej. Od 1089 we władaniu dynastii Wettynów, a od 1423 elektorów saskich.

Oflag IV A HohnsteinW
Oflag IV A Hohnstein

Oflag IV A Hohnstein – niemiecki hitlerowski obóz jeniecki (Oflag) dla oficerów polskich podczas II wojny światowej. Oflag IV A został ulokowany w XV-wiecznym zamku Hohnstein, zbudowanym na wysokiej 40-metrowej skale. Obóz został założony 1 października 1939. 15 maja 1940 większość jeńców przeniesiono do Oflagu IV B Königstein.

Oflag IV B KönigsteinW
Oflag IV B Königstein

Oflag IV B Königstein – niemiecki obóz jeniecki (oflag) dla oficerów polskich podczas II wojny światowej, założony w twierdzy Königstein w Saksonii, zbudowanej przez króla Augusta II Mocnego.

Okręg ChociebużW
Okręg Chociebuż

Okręg Chociebuż - okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg DreznoW
Okręg Drezno

Okręg Drezno – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg Karl-Marx-StadtW
Okręg Karl-Marx-Stadt

Okręg Karl-Marx-Stadt – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg LipskW
Okręg Lipsk

Okręg Lipsk – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Pokój w TylżyW
Pokój w Tylży

Traktaty tylżyckie, pokój w Tylży – dwa porozumienia zawarte w Tylży przez I Cesarstwo Francuskie z Imperium Rosyjskim i Królestwem Prus w 1807.

Porwanie książąt z AltenburgaW
Porwanie książąt z Altenburga

Porwanie książąt z Altenburga – uprowadzenie dwóch synów elektora saskiego Fryderyka II Łagodnego, Ernesta i Albrechta, przez Kunza von Kauffunga oraz rycerzy Wilhelma von Mosena i Wilhelma von Schönfelsa.

Powstanie chłopskie w SaksoniiW
Powstanie chłopskie w Saksonii

Powstanie chłopskie w Saksonii – miało miejsce w roku 1790. Punktami zapalnymi powstania były tereny położone wokół Drezna, Lipska i Zwickau.

Pułk kawalerii Saxe-WeymarW
Pułk kawalerii Saxe-Weymar

Pułk kawalerii Saxe-Weymar – niemiecki pułk kawalerii Księstwa Sachsen-Weimar, w 1635 przeszedł na żołd Francji Ludwika XIII Burbona.

RétablissementW
Rétablissement

Po zniszczeniach, jakie na Elektorat Saksonii sprowadziła wojna siedmioletnia (1756-1763) ministrowie Thomas von Fritsch, Christian Gotthelf Gutschmidt i Friedrich Ludwig Wurmb (1723-1800) odbudowali kraj i zreformowali jego struktury w duchu Oświecenia. Okres tej odbudowy zwie się w niemieckiej historiografii jako Rétablissement, tak bowiem nazywano go w XVIII wieku.

Królestwo SaksoniiW
Królestwo Saksonii

Królestwo Saksonii – historyczne państwo w Niemczech, istniejące od 1806 do 1918, ze stolicą w Dreźnie. W 1918 graniczyło z Prusami, Austrią, Bawarią, księstwami Reuss i Reuss, Saksonią-Weimar-Eisenach oraz Saksonią-Altenburg.

Saksońska Republika RadW
Saksońska Republika Rad

Saksońska Republika Rad – powołana w drodze rewolucji republika socjalistyczna na terenie Wolnego Państwa Saksonia, części Republiki Weimarskiej, istniejąca podczas rewolucji listopadowej 1918/1919. Proklamowana 13 listopada 1918 roku, a zlikwidowana w 1919 roku przez siły rządowe.

Tajny GabinetW
Tajny Gabinet

Tajny Gabinet – saski organ władzy, założony w 1706 roku. Na jego czele od początku do swej śmierci w 1728 roku stał Jakob Heinrich von Flemming z tytułem ministra gabinetu (Cabinetsminister).