Kalendarium historii SłoweniiW
Kalendarium historii Słowenii

Kalendarium historii Słowenii – uporządkowany chronologicznie, począwszy od czasów najdawniejszych aż do współczesności, wykaz dat i wydarzeń z historii Słowenii.

Conversio Bagoariorum et CarantanorumW
Conversio Bagoariorum et Carantanorum

Conversio Bagoariorum et Carantanorum – traktat spisany po łacinie w Salzburgu ok. roku 870, opisuje życie i działalność prawdopodobnego założyciela Salzburga Ruperta, w szczególności jego pracę misyjną w Bawarii. Dokument przedstawia także działalność biskupów i opatów w archidiecezji w Salzburgu. Zawiera też historię Słowian karynckich.

Diecezja PanoniiW
Diecezja Panonii

Diecezja Panonii – w Cesarstwie Rzymskim jednostka administracyjna ze stolicą w Sirmium, część prefektury Italii, a następnie prefektury Ilirii, po 379 ponownie podporządkowana Italii, jako diecezja Ilirii. Dzieliła się na prowincje.

Front Wyzwolenia Ludu SłoweńskiegoW
Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego

Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego – słoweński antyfaszystowski ruch oporu podczas II wojny światowej. Organizacja została założona w Lublanie w domu krytyka literackiego Josipa Vidmara w dniu 26 kwietnia 1941, dysponowała zbrojnym ramieniem partyzanckim.

Hrabiowie CeljeW
Hrabiowie Celje

Hrabiowie Celje – w okresie późnego średniowiecza najbardziej wpływowy ród szlachecki na terenie dzisiejszej Słowenii. Pojawili się w dziejach Europy jako wasale Habsburgów, książąt Styrii na początku XIV wieku, rządzili hrabstwem Cilli jako hrabiowie Rzeszy (Reichsgrafen) od 1341 roku, a w 1436 roku zostali książętami Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

JugoslawizmW
Jugoslawizm

Jugoslawizm – ruch kulturalno-polityczny istniejący od XIX w., mający na celu zjednoczenie Słowian południowych.

Karyntia (Słowenia)W
Karyntia (Słowenia)

Karyntia – region w północnej Słowenii, mniejsza część regionu historycznego Karyntia.

Królestwo IliriiW
Królestwo Ilirii

Królestwo Ilirii – jednostka administracyjna Cesarstwa Austrii, istniejąca w latach 1816-1849.

Księstwo KrainyW
Księstwo Krainy

Księstwo Krainy – istniejące w latach 1364-1918 księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego a następnie prowincja i kraj koronny Cesarstwa Austrii, obejmujący obszar Krainy.

Orkan KyrillW
Orkan Kyrill

Orkan Kyrill – orkan, który od 16 do 19 stycznia 2007 roku pustoszył Europę Zachodnią i Środkową.

Państwo Słoweńców, Chorwatów i SerbówW
Państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów

Państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów – krótkotrwały organizm państwowy utworzony w południowych partiach Austro-Węgier tuż przed zakończeniem I wojny światowej na terenach zamieszkanych przez Chorwatów, Serbów i Słoweńców. Serbowie, do których odnosi się nazwa kraju, to mieszkańcy Bośni, Slawonii i Dalmacji, nie zaś mieszkańcy Serbii, Czarnogóry i Wojwodiny.

Pot miruW
Pot miru

Pot miru – szlak o długości 320 kilometrów, położony w Słowenii. W skład szlaku wchodzi 15 obiektów upamiętniających wydarzenia z okresu I wojny światowej, mające wpływ na historię Słowenii.

Powstanie chłopskie w SłoweniiW
Powstanie chłopskie w Słowenii

Powstanie chłopskie w Słowenii miało miejsce w roku 1515 na ziemiach ówczesnej Krainy, Styrii i Karyntii. Z uwagi na swój zasięg, czas trwania oraz liczbę uczestników uznawane jest za największe powstanie chłopskie w regionie.

Powstanie LjudevitaW
Powstanie Ljudevita

Powstanie Ljudevita – wystąpienie zbrojne przeciwko margrabiemu Friuli, Kadolahowi, i szerzej – zwierzchności frankijskiej, przeprowadzone przez księcia Chorwacji Posawskiej, Ljudevita Posawskiego, w 819 r.; trwało do roku 823. Informacje o przebiegu powstania czerpane są głównie z frankijskiej kroniki Annales Regni Francorum.

Prowincje IliryjskieW
Prowincje Iliryjskie

Prowincje Iliryjskie – ziemie na północnym i wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wchodzące w skład Francji za rządów Napoleona. Obejmowały obszar 55 tys. km², zamieszkany przez 1,5 mln ludności.

Rozpad JugosławiiW
Rozpad Jugosławii

Rozpad Jugosławii – proces, w wyniku którego stopniowo od 1991 roku doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w konsekwencji do powstania niepodległych państw i konfliktów zbrojnych.

SchiavoniW
Schiavoni

Schiavoni, staropol. Sklawończyk, Schiavonin – włoski etnonim słowiańskiej grupy etnicznej, pochodzący z okresu Republiki Weneckiej dla określenia ludności zamieszkującej obszar Dalmacji i Istrii oraz historycznej Slawonii między Dunajem, Drawą i Sawą będącej we władaniu dożów w dzisiejszej Słowenii i Chorwacji. Jeszcze w roku 1561 sklawińska prowincja dzieliła się na Chorwację, Bośnię, Serbię, Dalmację, Liburnię, Istrię i Karyntię.

SchiavoniaW
Schiavonia

Schiavonia – we wczesnym średniowieczu prowincja Republiki Weneckiej leżąca na obszarze byłych prowincji rzymskich: Dalmacji, zachodniej Panonii, południowej części Noricum oraz Galii Przedalpejskiej, które na początku VII wieku zajęte zostały przez plemiona Chorwatów i Serbów.

Słoweńska Partia Ludowa (1892)W
Słoweńska Partia Ludowa (1892)

Słoweńska Partia Ludowa – partia polityczna w Słowenii, istniejąca od 1892 do II wojny światowej, następnie działająca na emigracji, o profilu konserwatywnym i chrześcijańsko-społecznym. Główne ugrupowanie polityczne w Słowenii od końca XIX wieku do końca lat 20. XX wieku.

Socjalistyczna Republika SłoweniiW
Socjalistyczna Republika Słowenii

Socjalistyczna Republika Słowenii – jedna z sześciu republik wchodzących w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Stolica mieściła się w Lublanie.

Styria (Słowenia)W
Styria (Słowenia)

Dolna Styria – kraina w Słowenii. Jej głównym ośrodkiem miejskim jest Maribor.

Trzęsienie ziemi w Lublanie (1895)W
Trzęsienie ziemi w Lublanie (1895)

Trzęsienie ziemi w Lublanie w 1895 roku lub wielkanocne trzęsienie ziemi – trzęsienie ziemi w Lublanie, które miało miejsce w niedzielę wielkanocną, 14 kwietnia 1895 roku.

Wojna dziesięciodniowaW
Wojna dziesięciodniowa

Wojna dziesięciodniowa, czasem nazywana słoweńską wojną o niepodległość – konflikt zbrojny pomiędzy Słowenią a Jugosławią trwający od 27 czerwca do 7 lipca 1991, spowodowany ogłoszeniem słoweńskiej deklaracji niepodległości. Konflikt trwał 10 dni i przeszedł do historii jako jedna z najkrótszych i jednocześnie najmniej krwawych wojen w dziejach kontynentu. Straty poniesione przez obie strony nie przekroczyły w sumie 63 żołnierzy. Z kolei po stronie jugosłowiańskiej setki żołnierzy dostały się do niewoli, w czym niebagatelną rolę odegrał opór ze strony ludności cywilnej, spowalniającej wszelkimi dostępnymi sposobami marsz wojsk federalnych.