Protektorat Czech i MorawW
Protektorat Czech i Moraw

Protektorat Czech i Moraw – autonomiczna jednostka administracyjna utworzona 16 marca 1939 przez niemiecką Rzeszę z okupowanych od 15 marca 1939 Czech, Moraw i Śląska Czeskiego, nieprzyłączonych w konsekwencji układu monachijskiego do III Rzeszy 30 września 1938 jako Kraj Sudetów. Większość społeczności międzynarodowej nigdy nie uznała istnienia tego tworu.

Rudolf BeranW
Rudolf Beran

Rudolf Beran – czeski polityk.

Kurt DaluegeW
Kurt Daluege

Kurt Daluege – SS-Oberstgruppenführer, hitlerowski zbrodniarz wojenny, dowódca niemieckiej Policji Porządkowej – Orpo w latach 1936–1942 i zastępca Protektora Czech i Moraw w latach 1942–1945.

Eksterytorialna autostrada Wiedeń – WrocławW
Eksterytorialna autostrada Wiedeń – Wrocław

Eksterytorialna autostrada Wiedeń – Wrocław – planowana autostrada Rzeszy o długości około 320 km, mająca połączyć te dwa miasta, przebiegając przez terytorium Czechosłowacji.

Alois EliášW
Alois Eliáš

Alois Eliáš – czechosłowacki wojskowy (generał), minister transportu w okresie międzywojennym, premier rządu Protektoratu Czech i Moraw.

Flaga Protektoratu Czech i MorawW
Flaga Protektoratu Czech i Moraw

Flaga Protektoratu Czech i Moraw – prostokątna flaga o proporcjach 2:3 podzielona na 3 poziome pasy o kolorach: białym, czerwonym i niebieskim. Kolory flagi nawiązują do panslawizmu. Barwy biała i czerwona to tradycyjne kolory Czech, zaś kolor niebieski został zaczerpnięty z herbu Moraw.

Karl Hermann FrankW
Karl Hermann Frank

Karl Hermann Frank – zbrodniarz hitlerowski, jedna z najważniejszych postaci wśród Niemców sudeckich oraz Wyższy Dowódca SS i Policji w Protektoracie Czech i Moraw. W SS miał stopień SS-Obergruppenführera.

Wilhelm FrickW
Wilhelm Frick

Wilhelm Frick – jeden z prominentnych działaczy narodowosocjalistycznych, minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, a następnie protektor Czech i Moraw, zbrodniarz wojenny.

Jozef GabčíkW
Jozef Gabčík

Jozef Gabčík – słowacki generał major uczestnik Operacji Anthropoid, zamachu na Kierownika RSHA i Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha.

Emil HáchaW
Emil Hácha

Emil Hácha – czeski polityk prawicowy, prawnik, prezydent Czecho-Słowacji, a następnie utworzonego przez Niemców Protektoratu Czech i Moraw. Po wojnie aresztowany pod zarzutem kolaboracji, zmarł w więzieniu.

Herb Protektoratu Czech i MorawW
Herb Protektoratu Czech i Moraw

Herb Protektoratu Czech i Moraw – jeden z podstawowych symboli tego kraju okresu II wojny światowej.

Reinhard HeydrichW
Reinhard Heydrich

Reinhard Tristan Eugen Heydrich – niemiecki oficer wywiadu, nazista, esesman w stopniu Obergruppenführera, oficer policji w stopniu generała; szef Służby Bezpieczeństwa w latach 1932–1939, Gestapo w latach 1934–1939, Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w latach 1939–1942, prezydent Interpolu w latach 1940–1942, zastępca protektora Czech i Moraw w latach 1941–1942. Organizator konferencji w Wannsee i zbrodniarz hitlerowski będący jednym z głównych współodpowiedzialnych za Holocaust.

Jaroslav KrejčíW
Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí – czechosłowacki prawnik, wykładowca akademicki, wydawca i publicysta, minister sprawiedliwości w okresie przedwojennym i w Protektoracie Czech Moraw, premier rządu Protektoratu podczas II wojny światowej.

Emanuel MoravecW
Emanuel Moravec

Emanuel Moravec – czeski wojskowy (pułkownik) i publicysta, najbardziej aktywny czeski kolaborant podczas II wojny światowej.

Naloty na PragęW
Naloty na Pragę

Naloty na Pragę – amerykańskie ataki lotnicze na Pragę, będącą w czasie II wojny światowej stolicą Protektoratu Czech i Moraw.

Konstantin von NeurathW
Konstantin von Neurath

Konstantin Hermann Karl von Neurath – niemiecki dyplomata, minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1932-1938 i protektor Czech i Moraw w latach 1939–1941, baron.

Obozy Lety i HodonínW
Obozy Lety i Hodonín

Obozy koncentracyjne Lety i Hodonín – powstałe na podstawie rządowego dekretu z 2 marca 1939 roku obozy pracy, a następnie obozy przejściowe dla ludności romskiej, funkcjonujące w Drugiej Republice Czechosłowackiej, a następnie Protektoracie Czech i Moraw. Zarządzane przez czeską administrację z nadzorem niemieckim.

Jan OpletalW
Jan Opletal

Jan Opletal – student medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze. Zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie patriotycznej demonstracji w czasie niemieckiej okupacji Czechosłowacji.

Powstanie praskieW
Powstanie praskie

Powstanie praskie – powstanie ludności Pragi przeciw administracji i wojskom niemieckim oraz kolaboracyjnemu rządowi i administracji czeskiej, trwające od 5 do 9 maja 1945. W obliczu wchodzącej w życie 8 maja 1945 bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy powstanie zakończyło się kapitulacją i szybką ewakuacją większości Niemców w stronę wojsk amerykańskich oraz zajęciem Pragi przez wojska radzieckie. Powstanie praskie było częścią powstania majowego ludu czeskiego i było związane z radziecką operacją praską.

Jan Rys-RozsévačW
Jan Rys-Rozsévač

Jan Rys-Rozsévač – czeski faszystowski działacz polityczny i publicysta, przywódca Czeskiego Obozu Narodowo-Społecznego „Vlajka”.

František TeunerW
František Teuner

František Teuner – czechosłowacki lekarz, faszystowski działacz młodzieżowy.

VlajkaW
Vlajka

Vlajka – czeska organizacja narodowo-socjalistyczna (1930-1942). Do 1939 stanowiła klub o programie narodowo-korporacyjnym; w Protektoracie Czech i Moraw uległa gruntownej przebudowie personalnej i ideowej, stając się pronazistowską organizacją kolaborancką.

Zamach na Reinharda HeydrichaW
Zamach na Reinharda Heydricha

Zamach na Heydricha – akcja zbrojna, likwidacja protektora Czech i Moraw z ramienia III Rzeszy, SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Zamach został przeprowadzony w Pradze-Libeniu przez żołnierzy emigracyjnego rządu Czechosłowacji, w maju 1942 r., pod kryptonimem Operacja Anthropoid.