II wojna w Zatoce PerskiejW
II wojna w Zatoce Perskiej

II wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 atakiem koalicji sił międzynarodowych na Irak. Po około trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas, na czele z Saddamem Husajnem, i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005.

Bitwa pod Al-FauW
Bitwa pod Al-Fau

Bitwa pod Al-Fau – pierwsza bitwa lądowa w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej, która toczyła się w porcie Al-Fau w pobliżu Szatt al-Arab nad Zatoką Perską.

Amerykańska Talia KartW
Amerykańska Talia Kart

Amerykańska Talia Kart – talia kart do gry z podobiznami najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników prezydenta Iraku, Saddama Husajna, opracowana przez Defense Intelligence Agency podczas II wojny w Zatoce Perskiej, rozdana żołnierzom armii USA, by ułatwić im identyfikację ściganych.

Bitwa pod An-NasirijjąW
Bitwa pod An-Nasirijją

Bitwa pod An-Nasirijją – jedna z pierwszych dużych bitew w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej. Ciężkie walki rozegrały się w rejonie miasta An-Nasirijja, leżącego w południowej części Iraku nad Eufratem, w dniach 23–29 marca 2003.

Armia MahdiegoW
Armia Mahdiego

Armia Mahdiego – znana też jako Milicja Mahdiego, działająca w Iraku, szyicka, radykalna, formacja paramilitarna stworzona w czerwcu 2003 i kierowana przez popularnego szyickiego duchownego i przywódcę religijnego Muktadę as-Sadra. Według źródeł amerykańskich w 2007 roku liczyła około 60 000 bojowników.

Zamach w Bagdadzie (1 lutego 2008)W
Zamach w Bagdadzie (1 lutego 2008)

Zamach samobójczy w Bagdadzie miał miejsce 1 lutego 2008 roku i były to dwa terrorystyczne ataki samobójcze w których zginęło 98 osób, a zostało 208 rannych.

Bitwa pod Basrą (2003)W
Bitwa pod Basrą (2003)

Bitwa pod Basrą – ciężkie dwutygodniowe starcia armii brytyjskiej z iracką pod Basrą w czasie II wojny w Zatoce Perskiej.

Bitwa pod Basrą (2008)W
Bitwa pod Basrą (2008)

Bitwa pod Basrą – rozpoczęła się 25 marca 2008, gdy wojska irackie ogłosiły początek operacji o kryptonimie Saulat al-Fursan przeciwko Armii Mahdiego kierowanej przez Muktadę as-Sadra na południu Iraku. Operacja była pierwszą z poważniejszych operacji, które były realizowane przez wojska irackie od inwazji z 2003 roku. W wyniku zawieszenia broni wynegocjowanego 31 marca, Muktada as-Sadr wycofał bojowników z ulic, lecz zyskał poważne polityczne zwycięstwo. Od 20 kwietnia, wojska irackie posiadały kontrolę nad głównymi ulicami miasta ostatnio kontrolowanych przez Armię Mahdiego. 24 kwietnia irackie siły stwierdziły, że posiadają pełną kontrolę nad miastem.

Operacja Czarny OrzełW
Operacja Czarny Orzeł

Operacja Czarny Orzeł – operacja połączona przeprowadzona przez siły amerykańskie, polskie oraz irackie przeciwko szyickim bojownikom z Armii Mahdiego w rejonie miasta Ad-Diwanijja w dniach od 26 marca do 4 lipca 2007. W planie operacji podzielono ją na cztery fazy: I – działania mylące ; II – działania precyzyjne ; III – ofensywne działania w celu rozbicia sił przeciwnika ; IV – odbudowa infrastruktury miasta . Decydujące fazy II i III były prowadzone równocześnie.

I bitwa o FaludżęW
I bitwa o Faludżę

Pierwsza bitwa o Faludżę – walka o kontrolę nad miastem Faludża między siłami amerykańskimi a sunnickimi rebeliantami i islamistami Al-Kaidy podczas stabilizacji Iraku. Bitwę w sunnickim bastionie toczono w dniach 4 kwietnia – 1 maja 2004 i zakończyły się zwycięstwem rebeliantów.

II bitwa o FaludżęW
II bitwa o Faludżę

Druga bitwa o Faludżę – konflikt zbrojny, który prowadzony był przez siły amerykańskie podczas okupacji Iraku w mieście Faludża, które było bastionem sunnickich ekstremistów i terrorystów z Al-Ka’idy. Walki toczone w dniach 7 listopada – 16 listopada 2004, zakończyły się odbiciem miasta przez sprzymierzonych.

Freedom friesW
Freedom fries

Freedom Fries – eufemizm o podstawie politycznej, zastępujący wyrażenie French fries w kulturze USA na początku XXI w. W 2003 roku, gdy Francja sprzeciwiła się udziałowi w II wojnie w Zatoce Perskiej, ówczesny przewodniczący Izby Reprezentatywnej Stanów Zjednoczonych, Bob Ney nakazał wprowadzenie takiej zmiany w stołówce kongresu USA. Na początku niektóre prywatne restauracje wsparły decyzję zmieniając także w swoich menu French toast na Freedom toast. Wyrażenia te po cichu wyszły z użycia w 2006 r., kiedy wojna w Iraku spotkała się z krytycyzmem publicznym.

Zamachy w Iraku (23 kwietnia 2009)W
Zamachy w Iraku (23 kwietnia 2009)

Zamachy samobójcze w Iraku miały miejsce 23 kwietnia 2009 roku i były to dwa osobne ataki terrorystyczne przeprowadzone przez Al-Kaidę w Bagdadzie oraz Muqdadiyah. W obu atakach łącznie zginęło 76 osób. Natomiast Los Angeles Times podaje, iż w zamachach zginęło nawet 79 osób.

Zamach w Kirkuku (30 czerwca 2009)W
Zamach w Kirkuku (30 czerwca 2009)

Zamach bombowy w Kirkuku miał miejsce 30 czerwca 2009 roku. W tym dniu w mieście leżącym w północnej części Iraku eksplodował samochód pułapka. W wyniku eksplozji pojazdu zginęło 40 osób, a 136 odniosło rany.

Masakra w Al-HadisieW
Masakra w Al-Hadisie

Masakra w Al-Hadisie – incydent z udziałem amerykańskich żołnierzy w mieście Al-Hadisa w Iraku, do którego doszło 19 listopada 2005 roku.

Bitwa pod Nadżafem (2003)W
Bitwa pod Nadżafem (2003)

Bitwa pod Nadżafem (2003) była jedną z pierwszych bitew w trakcie II wojny w Zatoce Perskiej. Ciężkie walki rozegrały się w dniach 24 marca – 4 kwietnia 2003 w mieście Nadżaf, które leżało na drodze sił koalicji zmierzających na Bagdad.

Obrona ratusza w KarbaliW
Obrona ratusza w Karbali

Obrona ratusza w Karbali – seria potyczek stoczona w dniach 3 kwietnia do 6 kwietnia 2004 pomiędzy irackimi rebeliantami Armii Mahdiego usiłującymi zdobyć ratusz w centrum Karbali a broniącymi obiektu polskimi i bułgarskimi żołnierzami Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Operacja Młot WikingaW
Operacja Młot Wikinga

Operacja Młot Wikinga była prowadzona podczas II wojny w Zatoce Perskiej w północnym-wschodnim Iraku przy granicy z Iranem. Celem operacji, która toczyła się pod koniec marca 2003 było wyeliminowanie terrorystycznej organizacji Ansar al-Islam zajmującej część irackiego Kurdystanu.

Polski Kontyngent Wojskowy w Turcji (2003)W
Polski Kontyngent Wojskowy w Turcji (2003)

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji sił sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Turcji - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w obronie Turcji na wypadek irackiego ataku podczas II wojny w Zatoce Perskiej w 2003, ostatecznie odwołany.

Bitwa o Tal AfarW
Bitwa o Tal Afar

Bitwa o Tal Afar - akcja zbrojna, w północno-zachodnim Iraku, przeprowadzona przez Stany Zjednoczone, przy wsparciu wojsk irackich, przeciwko partyzanom w Tal Afar. Akcja została przeprowadzona w odpowiedzi na wzrastającą liczbę zamachów na żołnierzy amerykańskich oraz irackich.

Zamach w Tazie (20 czerwca 2009)W
Zamach w Tazie (20 czerwca 2009)

Zamach bombowy w Tazie miał miejsce 20 czerwca 2009 roku. W wyniku eksplozji zginęło 78 osób, a około 250 osób zostało rannych. Przez eksplozję w irackiej Tazie leżącej w pobliżu Kirkuku zniszczonych zostało 30 domów. Był to najpoważniejszy incydent terrorystyczny od 23 kwietnia 2009, kiedy w Bagdadzie zginęło 60 osób.

Bitwa pod Umm KasrW
Bitwa pod Umm Kasr

Bitwa pod Umm Kasr – jedna z pierwszych bitew II wojny w Zatoce Perskiej, która toczyła się na wybrzeżu Zatoki Perskiej.

Wielonarodowa Dywizja Centrum-PołudnieW
Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe

Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe (WDC-P) – związek taktyczny utworzony w 2003 roku do administrowania centralno-południowym sektorem Iraku po zakończeniu II wojny w Zatoce, dowodzona przez dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Wielonarodowe siły zbrojne w IrakuW
Wielonarodowe siły zbrojne w Iraku

Wielonarodowe siły zbrojne w Iraku są określeniem sił zbrojnych dowodzonych przez USA w wojnie z Irakiem, którą rozpoczęto w 2003 roku. Państwa, które weszły do koalicji, nazwano zwięźle „koalicją chętnych”. Koalicja ta składała się ze sojuszników USA pochodzących z różnych części świata, w tym Australii, Japonii i większości obecnych członków UE.

Zamach w Al-Kahtanijji (2007)W
Zamach w Al-Kahtanijji (2007)

Zamach w Al-Kahtanijji – miał miejsce 14 sierpnia 2007 roku i był to najkrwawszy zamach terrorystyczny podczas interwencji państw zachodnich w Iraku, a także zamach z największą liczbą ofiar po atakach z 11 września 2001 na World Trade Center.