Policja (Polska)W
Policja (Polska)

Policja – umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego; jeden z organów ścigania. Została utworzona na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Nadzór nad Policją sprawuje minister właściwy ds. wewnętrznych. Zwierzchnikiem wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych formacji jest Komendant Główny Policji. Od kwietnia 2016 r. funkcję tę pełni gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Święto PolicjiW
Święto Policji

Święto Policji – polskie święto obchodzone 24 lipca przez Policję, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995, przy nowelizacji ustawy o Policji.

Biuro Spraw Wewnętrznych PolicjiW
Biuro Spraw Wewnętrznych Policji

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji (BSWP) – jednostka organizacyjna Policji służby spraw wewnętrznych zajmująca się m.in. zapobieganiem przestępstwom popełnianym przez policjantów i pracowników Policji, niektórym przestępstwom popełnianym na szkodę Policji, ich wykrywaniem oraz ściganiem ich sprawców.

Centralne Biuro Śledcze PolicjiW
Centralne Biuro Śledcze Policji

Centralne Biuro Śledcze Policji – jednostka organizacyjna Policji – służba śledcza realizująca na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne PolicjiW
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – polski instytut badawczy działający w obszarze kryminalistyki. Podlega Komendantowi Głównemu Policji, a do jego zadań należy nadzór nad stosowaniem technik kryminalistycznych przez tę formację oraz opracowywanie nowych technologii i procedur w tej kwestii.

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”W
Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” – jednostka organizacyjna Policji służby kontrterrorystycznej zajmująca się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, dokonywaniem zatrzymań oraz konwojowaniem najgroźniejszych przestępców, w tym ekstradowanych.

Centrum Szkolenia Policji w LegionowieW
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – jednostka organizacyjna Policji.

DzielnicowyW
Dzielnicowy

Dzielnicowy – funkcjonariusz policji pionu prewencji, zazwyczaj w stopniu od posterunkowego do aspiranta sztabowego. Prowadzi rozpoznanie w wyznaczonym rejonie.Do zadań dzielnicowego należą, w szczególności:prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu służbowego pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego; realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej; realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń; kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.

HWDPW
HWDP

HWDP lub ChWDP – akronim wulgarnego wyrażenia chuj w dupę policji.

Komenda Główna PolicjiW
Komenda Główna Policji

Komenda Główna Policji – jednostka organizacyjna Policji, przy pomocy której Komendant Główny Policji realizuje zadania określone w ustawach. Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Komendant Główny Policji podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Komisariat Policji Poznań Stare MiastoW
Komisariat Policji Poznań Stare Miasto

Komisariat Policji Stare Miasto – jeden z zabytkowych reprezentacyjnych budynków urzędowych, zlokalizowany przy zachodniej pierzei Alei Marcinkowskiego 31 w centrum Poznania.

Medal za Zasługi dla PolicjiW
Medal za Zasługi dla Policji

Medal za Zasługi dla Policji – polskie odznaczenie cywilne, nadawane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Muzeum Kryminalistyki w GdańskuW
Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku

Muzeum Kryminalistyki – muzeum znajdujące się w Gdańsku, które mieści się przy ul. Bażyńskiego 6 w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jedyna w Polsce placówka tego rodzaju.

Muzeum Policji w PoznaniuW
Muzeum Policji w Poznaniu

Muzeum Policji – muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Taborowej 22, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe, w rejonie Grunwaldu.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy PolicjantówW
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów – organizacja związkowa z tradycjami sięgającymi okresu 1918-1939 oraz działań organizacyjnych w 1981 oraz od 1989.

Oddziały Prewencji PolicjiW
Oddziały Prewencji Policji

Oddziały Prewencji Policji (OPP), Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji (SPPP), do 1989 ZOMO – jednostki organizacyjne polskiej Policji, przeznaczone głównie do działań zespołowych w ramach pododdziałów zwartych.

Odznaka „Zasłużony Policjant”W
Odznaka „Zasłużony Policjant”

Odznaka „Zasłużony Policjant” – polskie odznaczenie cywilne, nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Odznaka imienia podkomisarza Policji Andrzeja StrujaW
Odznaka imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Odznaka imienia podkom. Policji Andrzeja Struja – polskie odznaczenie resortowe, ustanowione 10 lutego 2021 zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w dniu 10 lutego 2010 podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Policja sądowaW
Policja sądowa

Policja sądowa – wchodząca w skład Policji państwowa służba mundurowa, której zadaniem jest zapewnianie prawidłowego przebiegu postępowania karnego. Policja sądowa działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań i zasad organizacji policji sądowej. Policja sądowa została powołana rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 kwietnia 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań i zasady organizacji policji sądowej.

Samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne PolicjiW
Samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji

Samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji, SPKP – jednostki organizacyjne Policji podległe właściwym komendantom wojewódzkim Policji lub Komendantowi Stołecznemu Policji, które – wraz z Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji „BOA” – są odpowiedzialne za prowadzenie działań kontrterrorystycznych Policji na terenie Polski. Sposób działania SPKP określa zarządzenie Komendanta Głównego Policji.

SmolacyW
Smolacy

Smolacy, zwani też w Polsce puszkarzami lub harnikami – ludzie najemni, powoływani przez władze państwowe lub poszczególnych feudałów do śledzenia i poskramiania górskich opryszków. Smolacy werbowani byli niemal wyłącznie spośród miejscowych górali, w tym nierzadko z byłych zbójników.

Szkoła Policji w KatowicachW
Szkoła Policji w Katowicach

Szkoła Policji w Katowicach powstała 6 stycznia 1999 r. na mocy Zarządzenia nr 1/99 Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z ustawą o Policji jest jednostką organizacyjną Policji.

Szkoła Policji w SłupskuW
Szkoła Policji w Słupsku

Szkoła Policji w Słupsku – centrum szkoleniowe Policji utworzone 10 sierpnia 1990, z przekształcenia dotychczasowego zaplecza szkoleniowego Milicji Obywatelskiej.

Śmierć Igora StachowiakaW
Śmierć Igora Stachowiaka

Śmierć Igora Stachowiaka – wydarzenia, które 15 maja 2016 doprowadziły do śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka w komisariacie Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12, po zatrzymaniu go przez funkcjonariuszy policji na wrocławskim Rynku tego samego dnia.

Wyższa Szkoła Policji w SzczytnieW
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, WSPol – polska uczelnia służb państwowych z siedzibą w Szczytnie. Powstała 1 października 1990 na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1990. Zgodnie z ustawą o Policji jest jednostką organizacyjną Policji.