
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Berezowicy Małej – nieistniejący już pomnik Naczelnika Tadeusza Kościuszki, wzniesiony w 1910 w Berezowicy Małej na ziemi tarnopolskiej. Fundusze na budowę pomnika pochodziły ze składek chłopskich.

Pomnik Aleksandra II w Białowieży – nieistniejący carski pomnik w Białowieży.

Pomnik Fryderyka Wielkiego w Bytomiu – zniszczony pomnik konny ku czci Fryderyka II Wielkiego, który znajdował się od 1910 do 1945 roku na terenie obecnego placu generała Władysława Sikorskiego w Bytomiu.

Chwalebne kamienie - pomnik w okolicach fortu VII w Toruniu, powstały najprawdopodobniej ok. lat 1912-1919. Cel jego powstania i symbolika nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.

Pomnik Odzyskania Niepodległości we Frampolu – pomnik znajdujący się w rynku miasta Frampol, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, powstały przez przekształcenie krzyża ku czci cara Rosji Aleksandra II.

Golgota z 1911 roku w Toruniu − obiekt architektoniczno-rzeźbiarski przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa.

Pomnik Grunwaldzki – pomnik konny króla Władysława II Jagiełły w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na placu Jana Matejki, wzniesiony w 1910 z fundacji Ignacego Jana Paderewskiego według projektu Antoniego Wiwulskiego i Franciszka Blacka w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem (1410); zburzony w 1939 przez Niemców, zrekonstruowany w 1976 według projektu Mariana Koniecznego; przed pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza (1976).

Pomnik Grunwaldzki w Siedliskach Bogusz – pomnik stojący na skrzyżowaniu drogi z Siedlisk do Głobikówki. Zbudowano go w 1910 roku dzięki staraniom ks. S. Palki i dr W. Lewickiego. Było to miejsce licznych manifestacji patriotycznych organizowanych z okazji świąt narodowych. Odbywały się wtedy pochody z kościoła pod pomnik. W czasie wojny pomnik ocalał dzięki temu, że zasłonięto tablicę z napisem fundacyjnym. Obecnie można go łatwo odczytać:

Pomnik Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach − wzniesiony w 1912 w ówczesnych Panewnikach pomnik św. Jadwigi Śląskiej patronki Śląska.

Pomnik Franciszka Mączyńskiego – pomnik znajdujący się w Krakowie przy ul. Kopernika 26, za apsydą kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pomnik Michała Bałuckiego – pomnik znajdujący się na krakowskich Plantach na skwerze za Teatrem im. Juliusza Słowackiego, obok kościoła św. Krzyża.

Pomnik na Wzgórzu Kaim – pomnik znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim w południowej części dawnej wsi Bieżanów, na zachodnim stoku Wzgórza Kaim, na granicy Krakowa z Wieliczką.

Pomnik Władysława Jagiełły w Krościenku nad Dunajcem – pomnik poświęcony królowi Władysławowi Jagielle i 500-leciu bitwy pod Grunwaldem. Znajduje się na rozwidleniu ulicy Jagiellońskiej i Mickiewicza, na tzw. Małym Rynku, w Krościenku nad Dunajcem. Został postawiony w 1913 w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie – pomnik znajdujący się na Placu Litewskim w Lublinie.

Pomnik Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie – pomnik króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie.

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu – pomnik poświęcony królowi Władysławowi Jagielle i 500-leciu bitwy pod Grunwaldem. Wyeksponowany na elewacji ściętego narożnika kamienicy byłej komunalnej kasy oszczędności, znajdującej się między ulicą Jagiellońską i Szwedzką. Posąg znajduje się na wysokości pierwszego piętra, natomiast tablica pamiątkowa na wysokości parteru. Pomnik został postawiony w 1910, w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Otwocku – nieistniejący pomnik w Otwocku stojący w dwudziestoleciu międzywojennym na środku Alei Tadeusza Kościuszki.

Pomnik Aleksandra II w Pawłach – nieistniejący carski pomnik we wsi Pawły. Był to jeden z egzemplarzy produkowanego masowo przez fabrykę Edwarda Nowickiego w Petersburgu popiersia Aleksandra II. Było ono wykonane z cynku pokrytego brązem i cieszyło się szczególną popularnością ze względu na niską cenę – 150 rubli. Aleksander II był na nim ukazany w galowym mundurze, zaś rzeźba znajdowała się na postumencie w kształcie piramidy ze ściętym wierzchołkiem.

Kopiec Kościuszki w Połańcu – kopiec usypany w 1917 roku w Połańcu w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Na jednym z kamieni upamiętniających to wydarzenie umieszczono tablicę z napisem:
Pomnik „Upokorzony” w Słupsku – rzeźba autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Fritza Klimscha, wykonana około 1918. Pomnik sprowadzony został do Damnicy w roku 1919 przez rodzinę von Gamp i ustawiony w tamtejszym parku-cmentarzu jako nagrobek ku czci członków tej rodziny, którzy stracili życie w czasie I wojny światowej. Po II wojnie światowej, pomnik nie był konserwowany aż do roku 1970 kiedy to przewieziono go do Słupska, poddano gruntownej renowacji i postawiono na skwerze imienia „Pierwszych Słupszczan”.

Pomnik flisaka w Toruniu – fontanna, zwieńczona statuetką flisaka grającego na skrzypcach.

Pomnik Josepha von Eichendorffa w Dębowcu – położony niedaleko drogi powiatowej Prudnik–Dębowiec, na szczycie Kobylicy, w Lesie Prudnickim pomnik niemieckiego poety epoki romantyzmu Josepha von Eichendorffa.

Studzienka Bamberki – studzienka na poznańskim Starym Rynku, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza. Cokół został zaprojektowany według pomysłu poznańskiego budowniczego Stahla, zaś posąg odlany z brązu jest dziełem rzeźbiarza Józefa Wackerle, któremu pozowała jedna z pracownic winiarni Goldenringa – Jadwiga Gadziemska z Piątkowa. Sama modelka nigdy nie miała nic wspólnego z Bambrami, w tamtych czasach była po prostu pracownicą winiarni.
Pomnik króla Władysława Jagiełły w Przeworsku – pomnik króla Władysława Jagiełły znajdujący się na Rynku w Przeworsku w sąsiedztwie Ratusza.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Radziejowie – pomnik Tadeusza Kościuszki zlokalizowany w Radziejowie.