
Bergkirchweih to festiwal piwny w Erlangen, który odbywa się rokrocznie w okresie Zielonych Świątek. Jest to festiwal należący do pięciu największych festiwali folklorystycznych w Bawarii. Bergkirchweih rozpoczyna się w czwartek przed Zielonymi Świątkami o godzinie 17 napoczęciem pierwszej beczki przez burmistrza miasta, połączonej z degustacją piwa, a kończy się dwanaście dni później, w poniedziałek wieczorem, tradycyjnym "pogrzebaniem beczki" w piwnicy Ericha. Pierwszy raz festiwal miał miejsce w 1755 roku.

Biblioteka Księżnej Anny Amalii została założona w 1691 roku jako „biblioteka książęca” przez księcia Wilhelma Ernesta w Weimarze. Z okazji jubileuszu 300-lecia, w 1991 roku otrzymała nazwę Herzogin Anna Amalia Bibliothek, na pamiątkę księżnej Anny Amalii, która była jej największym mecenasem. Słynna jest owalna sala w stylu rokoko, wysoka na trzy piętra. Biblioteka Księżnej Anny Amalii jest biblioteką naukową zawierającą zbiory literatury i dokumenty historyczne, ze szczególnym naciskiem na literaturę od oświecenia do późnego romantyzmu.
Biergarten – typowy niemiecki ogródek piwny.

Berlinka, zbiory berlińskie, depozyt berliński lub rzadko skarb pruski – zwyczajowe określenia zbioru przeszło 500 tysięcy zabytkowych archiwaliów pochodzących z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej, znajdujących się od II wojny światowej w depozycie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Zbiór obejmuje m.in. manuskrypty Goethego, Mozarta, Beethovena, Bacha, ponadto rękopisy m.in. romańskie, greckie, hebrajskie, tybetańskie oraz drogocenne starodruki.

Dirndl jest tradycyjnym kobiecym strojem ludowym, noszonym w południowych Niemczech i Austrii, opartym o historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy.

Dzień Jedności Niemiec – niemieckie święto państwowe obchodzone 3 października w rocznicę Zjednoczenia Niemiec w 1990. Na podstawie umowy zjednoczenia Niemiec jest to święto federalne.

Dzień Świętego Marcina – świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours. Marcin z Tours urodził się na Węgrzech i tam jest obchodzone jego święto, ale 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem oraz w Niemczech i Austrii święto marcińskie świętuje się 11 listopada.

Germania – obraz przedstawiający Germanię, namalowany w marcu 1848 roku, nieudokumentowanego autorstwa, przypisywany frankfurckiemu malarzowi Philippowi Veitowi (1793–1877). Zdobił wnętrze kościoła św. Pawła we Frankfurcie nad Menem podczas obrad Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie w latach 1848–1849, od około 1867 roku znajduje się w zbiorach Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze.

Germania – personifikacja Niemiec i całego narodu niemieckiego, utożsamiana głównie z czasami rzymskimi, popularna w epoce Wiosny Ludów w XIX w. w okresie powstawania Niemiec i w późniejszym Cesarstwie Niemieckim.

Goethe-Institut, nazwa spolszczona: Instytut Goethego – instytucja kultury działająca na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako organizacja pożytku publicznego, z centralą w Monachium, nosząca imię wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego (1749–1832).
Goethe-Institut w Warszawie – oddział Goethe-Institut, niemieckiej instytucji kulturalnej, utworzony w 1990 w Warszawie.

Italia i Germania – obraz olejny o wymiarach 94,5 × 104,7 cm przedstawiający Italię i Germanię, namalowany w 1828 roku przez Johanna Friedricha Overbecka (1789–1869).

Jugendweihe – istniejący od roku 1852 w Niemczech, a następnie w Niemieckiej Republice Demokratycznej i na mniejszą skalę w Republice Federalnej Niemiec, laicki zwyczaj ślubowania młodzieży w wieku 14 lat, mający zastąpić konfirmację dla osób niewierzących. W czasach NRD było obowiązkowym elementem kształcenia do życia w socjalizmie i odbywało się przy protektoracie partii SED i organizacji młodzieżowych. Ceremonia odbywała się na zakończenie 8 klasy szkoły podstawowej. Obecnie zwyczaj pielęgnowany jest we wschodniej części Niemiec.

Aliteracja Kinder, Küche, Kirche lub die drei K - popularny w Niemczech slogan odnoszący się do tradycyjnej roli kobiety w społeczeństwie i rodzinie. Autorem tego hasła był prawdopodobnie cesarz Wilhelm II.

Kobold – karzełek, duszek, złośliwy domowy krasnal lub gnom pilnujący podziemnych skarbów.

Kolonia artystyczna Worpswede – malarska kolonia artystyczna w Worpswede w Dolnej Saksonii, ok. 18 km od Bremy, na torfowisku Teufelsmoor, założona w 1889 roku przez pięciu malarzy: Fritza Mackensena (1866–1953), Hansa am Ende (1864–1918), Otto Modersohna (1865–1943), Fritza Overbecka (1869–1909) i Heinricha Vogelera (1872–1942).
Kosz plażowy – mebel plażowy w postaci zadaszonego siedziska. Kosz plażowy zapewnia wygodne miejsce do siedzenia podczas plażowania oraz chroni przed wiatrem, deszczem i słońcem.

Ostalgia – spolszczona wersja niemieckiego terminu Ostalgie, powstałego przez połączenie słów Ost (wschód) oraz Nostalgie (nostalgia) i określającego zjawisko tęsknoty za czasami Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Użycie tego określenia po raz pierwszy przypisuje się drezdeńskiemu kabareciście i aktorowi Uwe Steimle.

Pflaumentoffel, także Zwetschgenmännla lub Zwetschgenmännchen – figurka dla dzieci do jedzenia zrobiona z suszonych śliwek.

Piesek z kiwającą się głową, piesek kiwający głową – figurka przedstawiająca psa, którego głowa kiwa się podczas drgań. Popularna ozdoba w samochodach.

Romantyzm jenajski – ruch w historii sztuki i historii idei, włączany do ogólniejszego nurtu niemieckiego romantyzmu jako „wczesna romantyka” (Frühromantik). Okres ten umieszcza się zazwyczaj między latem 1797 i latem 1801, jest to zatem okres działalności głównego czasopisma Jenajczyków: „Athenaeum” (1798–1800). Michał Paweł Markowski proponuje jednak rozszerzenie wczesnej romantyki na okres od spotkania dwóch dwudziestolatków: Novalisa i Friedricha Schlegla, które było początkiem ich wiernej przyjaźni, do roku 1812, w którym Friedrich Schlegel wygłosił w Wiedniu wykłady o literaturze Geschichte der alten und neuen Literatur. W owym czasie w Jenie wykładali m.in.: Johann Gottlieb Fichte, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Friedrich Schiller i Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling. Do najwybitniejszych przedstawicieli ruchu zalicza się: Friedricha Schlegla, Augusta Wilhelma Schlegela, Friedricha von Hardenberga, czyli Novalisa, Friedricha Schleiermachera, Ludwiga Tiecka, Friedricha Wilhelma Josepha von Schellinga oraz Wilhelma H. Wackenrodera.

Świece kadzidłowe, także stożki kadzidłowe – czasami zwane Räucherkegel albo Räucherkerzchen, to zapachowe kadzidełka palone w okresie Bożego Narodzenia.

Tyta – zwyczajowy prezent, jaki otrzymują dzieci idące po raz pierwszy do szkoły, do 1 klasy. Ma formę rogu obfitości wypełnionego słodyczami – odwróconego stożka lub ostrosłupa z kartonu, oklejonego ozdobnym papierem, niekiedy owinięta jest celofanem i związana u góry wstążką. Zwyczaj obdarowywania pierwszaków tego typu prezentami odnotowano w Niemczech na początku XIX wieku.

Weißwurstäquator – żartobliwe niemieckie określenie granicy kulturowej pomiędzy Starą Bawarią a resztą Niemiec. Linia graniczna ma wyznaczać zasięg „bawarskiej kultury kulinarnej” wraz z jednym z jej najważniejszych elementów: monachijskim weißwurstem.

Wielka Beczka, wyjątkowo dużych rozmiarów beczka wina znajdująca się w piwnicach zamku w Heidelbergu w Niemczech. Jej pojemność wynosi 221 726 litrów i zbudowana została w 1751 roku.

Zając wielkanocny – jeden ze świeckich symboli Wielkiej Nocy, święta chrześcijan.