Elektrownia Bobrowice IW
Elektrownia Bobrowice I

Elektrownia Bobrowice I - elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW o łącznej mocy 2 MW, powstała w latach 1924-1925 na rzece Bóbr w okolicy Jeleniej Góry. Powstałe na skutek spiętrzenia Jezioro Modre znajduje się obecnie na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Elektrownia wyposażona została w trzy turbozespoły z bliźniaczymi turbinami Francisa o łącznej mocy 2 MW.

Bydgoskie elektrownie wodneW
Bydgoskie elektrownie wodne

Bydgoskie elektrownie wodne – przedsiębiorstwa w Bydgoszczy, wykorzystujące przepływ wód rzeki Brdy do wytwarzania energii elektrycznej.

Elektrownia CzchówW
Elektrownia Czchów

Elektrownia Czchów – elektrownia stanowiąca część zapory zbudowanej w latach 1936–1949 na Dunajcu w miejscowości Czchów.

Elektrownia Wodna DębeW
Elektrownia Wodna Dębe

Elektrownia Wodna Dębe – elektrownia wodna na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim, w województwie mazowieckim w miejscowości Dębe.

Zespół Elektrowni Wodnych DychówW
Zespół Elektrowni Wodnych Dychów

Zespół Elektrowni Wodnych Dychów – zespół 17 elektrowni wodnych na rzekach Bóbr, Kwisa i Nysa Łużycka. Zespół wchodzi w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Łączna moc zainstalowana wszystkich elektrowni wynosi 103 MW, z czego 88 MW pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowej Dychów. Pozostałe elektrownie są przepływowe i mają moc zainstalowaną od 0,3 do 4,5 MW. Zespół został powołany do życia 1 lipca 1991 roku z siedzibą w Dychowie. Od 31 marca 2011 roku zespół został przekształcony w spółkę PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW w Dychowie.

Elektrownia BraniewoW
Elektrownia Braniewo

Elektrownia Braniewo – elektrownia wodna na rzece Pasłęka, w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Braniewo.

Elektrownia LeśnaW
Elektrownia Leśna

Elektrownia Wodna Leśna – elektrownia wodna na rzece Kwisa, w województwie dolnośląskim w miejscowości Leśna.

Elektrownia PierzchałyW
Elektrownia Pierzchały

Elektrownia Pierzchały – elektrownia wodna na rzece Pasłęka, w województwie warmińsko-mazurskim w pobliżu miejscowości Pierzchały.

Elektrownia Wodna KamiennaW
Elektrownia Wodna Kamienna

Elektrownia Wodna „Kamienna” – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.

Elektrownia Wodna KasztanowoW
Elektrownia Wodna Kasztanowo

Elektrownia Wodna Kasztanowo – mała elektrownia wodna powstała w 1902 r. na bazie budowli piętrzących rzeki Pasłęki, przy granicy gminy Lubomino, ok. 100 m na północ od wsi Pityny. Po całkowitym zniszczeniu w latach 1944–1950 odbudowana i uruchomiona 19 września 1989 r.

Elektrownia Wodna KrzyniaW
Elektrownia Wodna Krzynia

Elektrownia Wodna Krzynia – mała elektrownia wodna na Słupi, w miejscowości Krzynia, w gminie Dębnica Kaszubska. Ostatnia większa budowla hydroenergetyczna na Słupi przed jej ujściem do morza. Ma moc 920 kW i wykorzystuje ośmiometrowy spadek wody. Obiektem zarządza spółka Energa Wytwarzanie SA, należąca do grupy Energa. Została zbudowana w latach 1925–1926. Wraz z innymi elektrowniami wodnymi w dorzeczu Słupi tworzy Szlak Elektrowni Wodnych.

Elektrownia GoryńW
Elektrownia Goryń

Elektrownia Goryń - elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW na rzece Radomce, we wsi Goryń w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jastrzębia. Wyposażona jest w turbinę ślimakową zamontowaną w czerwcu 2011 roku na istniejącym jazie, wyprodukowaną przez czeską firmę GESS-CZ s.r.o. z Hranic. Moc instalowana elektrowni to 80 kW. Przy elektrowni wybudowano przepławkę dla ryb.

Stopień Wodny DąbieW
Stopień Wodny Dąbie

Stopień wodny Dąbie – stopień wodny na Wiśle znajdujący się w Krakowie na Dąbiu, zbudowany w latach 1957–1961.

Stopień Wodny PrzewózW
Stopień Wodny Przewóz

Stopień wodny Przewóz – stopień wodny na Wiśle w Krakowie, usytuowany na granicy dzielnic Nowa Huta i Podgórze, zbudowany w latach 1949–1954.

Mała Elektrownia Wodna WisłokW
Mała Elektrownia Wodna Wisłok

Mała Elektrownia Wodna Wisłok - mała elektrownia wodna o mocy 660 kW zlokalizowana na rzeszowskiej zaporze na rzece Wisłok. Właścicielem elektrowni jest warszawska spółka celowa firmy ESI powołana w 2002 roku. Inwestycja elektrowni wyniosła około 12 mln zł.

Zespół Elektrowni Wodnych NiedzicaW
Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. – spółka akcyjna, której przedmiotem działalności jest przede wszystkim wytwarzanie energii elektrycznej. Powstała 24 listopada 1997 jako Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica Sromowce Wyżne S.A. Od 2004 pod obecną nazwą. Jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W skład zespołu wchodzą cztery elektrownie wodne: elektrownia szczytowo-pompowa Niedzica, elektrownia przepływowa Sromowce Wyżne, elektrownia Łączany i elektrownia Smolice.

Elektrownia RożnówW
Elektrownia Rożnów

Elektrownia Rożnów – zbudowana w latach 1935–1941 zapora i elektrownia wodna na Dunajcu w miejscowości Rożnów.

Siłownie wodne we WrocławiuW
Siłownie wodne we Wrocławiu

Liczne rzeki, w tym największa z nich Odra, przepływające przez miasto Wrocław oraz liczne inwestycje w zakresie hydrotechniki prowadzone przez cały okres historii miasta, wykreowały jeden z większych w Polsce węzeł wodny – Wrocławski Węzeł Wodny. Od początku jego istnienia jednym z jego elementów były siłownie wodne we Wrocławiu wykorzystujące energię wody.

Elektrownia Wodna SmołdzinoW
Elektrownia Wodna Smołdzino

Elektrownia Wodna Smołdzino – elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW o mocy 220 kW. Elektrownię razem z jazem wybudowano na rzece Łupawa tuż przed ujściem do jeziora Gardno w miejscowości Smołdzino w 1913 roku. Elektrownię zasilają wody zlewni Łupawy o powierzchni 805 km2, średni przepływ wody wynosi 7,93 m3/s, moc zainstalowana 160 kW, przełyk instalowany 12,25 m3/s, spad 2,3 m.

Stopień Wodny JanowiceW
Stopień Wodny Janowice

Stopień Wodny Janowice – stopień wodny na Odrze we wsi Jeszkowice w gminie Czernica w powiecie wrocławskim, jeden ze stopni Odrzańskiej Drogi Wodnej. Znajduje się na 233. km szlaku żeglugowego. Następnym stopniem jest Stopień Wodny Bartoszowice, poprzednim Stopień Wodny Ratowice.

Stopień Wodny MarszowiceW
Stopień Wodny Marszowice

Stopień Wodny Marszowice – stopień wodny, w skład którego wchodzi między innymi elektrownia wodna, położony na rzece Bystrzyca, w rejonie osiedla Marszowice we Wrocławiu. Powstał on w miejscu istniejących tu młynów wodnych w latach dwudziestych XX wieku, a dokładniej w latach 1920-1921. Inwestorem był między innymi właściciel przędzalni zlokalizowanej przy obecnej ulicy Stabłowickiej, niejaki Scholler, oraz kilka innych firm. Inwestycja obejmowała oprócz tego stopnia wodnego, także Elektrownię Wodną Stabłowice.

Elektrownia wodna StrugaW
Elektrownia wodna Struga

Elektrownia wodna Struga – mała elektrownia wodna w Strudze na Słupi; obiekt zabytkowy, wymieniony w wykazie unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego, znajdujących się pod opieką państwa. Elektrownia bywa uznawana za najstarszą elektrownię wodną na Słupi i najstarszy działający obiekt tego typu w Europie i jeden z najstarszych na świecie. Leży na Szlaku Elektrowni Wodnych dorzecza Słupi. Obsługuje ją trzecie pokolenie kaszubskiej rodziny Gliszczyńskich.

Tauron EkoenergiaW
Tauron Ekoenergia

TAURON Ekoenergia spółka z o.o. – spółka wchodząca w skład przedsiębiorstwa energetycznego Tauron Polska Energia. W okresie od 6 stycznia 2004 roku do 29 stycznia 2010 roku funkcjonowała pod nazwą „Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o.” Spółka zajmuje się eksploatacją elektrowni wodnych zbiornikowych i przepływowych oraz farm wiatrowych.

Elektrownia Wodna we WłocławkuW
Elektrownia Wodna we Włocławku

Elektrownia Wodna we Włocławku – największa elektrownia przepływowa w Polsce. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle zaporowe Jezioro Włocławskie. Początkowo miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano. Jej budowa spowodowała wymarcie populacji ryb wędrownych: łososia, certy, troci i węgorza w dorzeczu Wisły.

Elektrownia Wodna Wrocław IW
Elektrownia Wodna Wrocław I

Elektrownia Wodna Wrocław I (Kraftwerk) – elektrownia wodna położona we Wrocławiu na rzece Odrze, a dokładniej na jej odnodze przepływającej przez Śródmiejski Węzeł Wodny, tzw. Odrze Południowej, wchodząca w skład stopnia wodnego w odniesieniu do którego stosuje się nazwę: Mieszczański Stopień Wodny – Śródmiejski Węzeł Wodny Dolny. Położona jest na 252,45 km biegu rzeki Odry. Wybudowana została w latach 1921–1924 w miejscu istniejącego wcześniej młyna Środkowego. Wykonawcą była firma Huta Hoch und Tiefbau Akt. Gesellschaft. Przekazanie elektrowni władzom miasta nastąpiło 2 maja 1924 roku.

Elektrownia Wodna Wrocław IIW
Elektrownia Wodna Wrocław II

Elektrownia Wodna Wrocław II – elektrownia wodna położona we Wrocławiu, na rzece Odra, a dokładniej na jej odnodze przepływającej przez Śródmiejski Węzeł Wodny, tzw. Odrze Północnej, wchodząca w skład stopnia wodnego w odniesieniu do którego stosuje się nazwę: Mieszczański Stopień Wodny – Śródmiejski Węzeł Wodny Dolny. Położona jest w 1,2 km biegu rzeki Odry Północnej – ok. 252 km Odry. Wybudowana została w latach 1924–1925, w miejscu istniejącego wcześniej młyna Werdermühle, a przekazanie elektrowni władzom miasta nastąpiło w 26 stycznia 1926 roku.

Elektrownia WrzeszczynW
Elektrownia Wrzeszczyn

Elektrownia Wrzeszczyn – elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW na rzece Bóbr, we wsi Wrzeszczyn. Zbudowana w latach 1926-1927. Zbiornik wodny tworzy Jezioro Wrzeszczyńskie rozciągające się między Wrzeszczynem a Siedlęcinem. Wyposażona w dwa turbozespoły z turbinami Kaplana o łącznej mocy 4,2 MW. Kilka kilometrów w górę rzeki znajduje się elektrownia wodna Bobrowice I tworząca Jezioro Modre w okolicy Perły Zachodu. Przez most jazowy na elektrowni Wrzeszczyn prowadzi szlak rowerowy ER-6 biegnący od przejścia granicznego w Lubawce do Bolesławca oraz Turystyczny Szlak Rowerowy: "Obwodnica Jeleniogórska".