Bitwa o Santa ClaręW
Bitwa o Santa Clarę

Bitwa o Santa Clarę – ostatnia bitwa rewolucji kubańskiej, która rozegrała się pod koniec 1958 i doprowadziła do zdobycia kubańskiego miasta Santa Clara przez rewolucyjne oddziały Ernesta Guevary. Bitwa przyniosła decydujące zwycięstwo partyzantom walczącym z juntą generała Fulgencio Batisty. Dwanaście godzin po zdobyciu miasta Batista uciekł z Kuby, a Fidel Castro ogłosił całkowite zwycięstwo.

Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946)W
Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946)

Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,0, jakie 4 sierpnia 1946 roku zniszczyło region miasta Samaná w Republice Dominikany, a którego epicentrum znajdowało się na północnym wschodzie wyspy Hispaniola. Cztery dni później, 8 sierpnia 1946, nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 7,6. Na skutek obu zdarzeń śmierć poniosło stu ludzi, a dwadzieścia tysięcy straciło dach nad głową.

Druga okupacja wojskowa KubyW
Druga okupacja wojskowa Kuby

Druga okupacja wojskowa Kuby – okupacja wojskowa Kuby przeprowadzona przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w latach 1906–1909. Rozpoczęła się w wyniku niepokojów społecznych i powstań przeciwko rządowi po sfałszowanych wyborach 1905 roku, dymisji prezydenta Tomása Estrady Palmy i ustanowieniu rządu tymczasowego Kuby przez sekretarza wojny Stanów Zjednoczonych Williama Tafta. Na wyspę skierowanych zostało ok. 6500 żołnierzy, z których sformowano Armię Kubańskiej Pacyfikacji. Okupacja wojskowa trwała oficjalnie do 28 stycznia 1909 roku, kiedy to stojący na czele rządu tymczasowego Charles Edward Magoon przekazał władzę w ręce nowo wybranego prezydenta José Miguela Gómeza. Ostatnie oddziały amerykańskie opuściły Kubę 1 kwietnia 1909 roku.

Huragan AgnesW
Huragan Agnes

Huragan Agnes – pierwszy huragan w porze huraganów atlantyckich w 1972 roku. W jego wyniku śmierć poniosło 130 osób. Ze względu na znaczne straty materialne oraz straty w ludziach, jakie wywołała Agnes, nazwa ta została wycofana z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów tropikalnych nad Atlantykiem.

Huragan GeorgesW
Huragan Georges

Huragan Georges – siódmy nazwany sztorm tropikalny, czwarty huragan oraz drugi główny tego typu incydent w sezonie huraganowym na Atlantyku w 1998 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 155 mph, cyklon osiągnął maksymalnie 4. kategorię skali Saffira-Simpsona.

Huragan Gordon (1994)W
Huragan Gordon (1994)

Huragan Gordon – dwunasty nazwany sztorm tropikalny, drugi huragan oraz drugi główny tego typu incydent w sezonie huraganowym na Atlantyku w 1994 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 85 mph, cyklon osiągnął maksymalnie 1. kategorię skali Saffira-Simpsona.

Huragan Irene (1999)W
Huragan Irene (1999)

Huragan Irene (1999) – dziewiąty nazwany sztorm tropikalny i szósty huragan w sezonie huraganowym na Atlantyku w 1999 roku. Maksymalna prędkość wiatru wyniosła 110 mph i był w kategorii 2 skali Saffira-Simpsona.

Inwazja w Zatoce ŚwińW
Inwazja w Zatoce Świń

Inwazja w Zatoce Świń, bitwa pod Girón – nieudana próba inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu amerykańskich najemników (USA), która miała miejsce w dniach 17–19 kwietnia 1961. Celem operacji było utworzenie tymczasowego rządu kubańskiego, który z kolei miał się zwrócić do amerykańskiego rządu o pomoc militarną w obaleniu rządu Fidela Castro na rzecz Fulgencio Batisty. Ażeby nie spotkać się ze światową krytyką opinii publicznej, tylko taka opcja była brana pod uwagę, ze względu na fakt, iż w konstytucji kubańskiej widniał zapis, że jedynie w uzasadnionych sytuacjach i na wyraźną prośbę rządu kubańskiego, obce wojska mogły interweniować na terytorium Kuby.

Katastrofa samolotu Columbus 13 stycznia 1923W
Katastrofa samolotu Columbus 13 stycznia 1923

Katastrofa samolotu Columbus 13 stycznia 1923 – katastrofa lotnicza łodzi latającej typu Aeromarine 75 należącej do Aeromarine West Indies Airways. W wyniku przymusowego wodowania samolotu w pobliżu Hawany zginęły cztery osoby, była to pierwsza śmiertelna katastrofa samolotu należącego do linii lotniczych w historii amerykańskiej awiacji cywilnej.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1904W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1904

Kubę na III Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1904 w Saint Louis reprezentowało 3 sportowców startujących w 2 dyscyplinach. Był to drugi start reprezentacji Kuby na igrzyskach olimpijskich.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich1924 reprezentowało 9 zawodników.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928

Kuba na igrzyskach w Amsterdamie była reprezentowana przez jednego lekkoatletę – José Barrientosa. Był to czwarty w historii występ Kuby na igrzyskach olimpijskich.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich1948 reprezentowało 53 zawodników, tylko mężczyzn.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 reprezentowało 29 zawodników, tylko mężczyzn. Był to szósty start kubańskich sportowców na letnich igrzyskach olimpijskich.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956 reprezentowało 16 zawodników, w tym 15 mężczyzn i 1 kobieta. Był to siódmy start kubańskich sportowców na letnich igrzyskach olimpijskich.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 reprezentowało 12 zawodników. Reprezentanci Kuby nie zdobyli żadnego medalu na tych igrzyskach.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964, które odbyły się w Tokio reprezentowało 27 zawodników. Zdobyli oni 1 srebrny medal, zajmując 26. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968, które odbyły się w Meksyku reprezentowało 115 zawodników. Zdobyli oni 4 srebrne medale, zajmując 31. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 reprezentowało 176 zawodników: 126 mężczyzn i 50 kobiet. Był to 15. występ reprezentacji Kuby na letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja zdobyła 31 medali co jest najlepszym dotychczasowym wynikiem w historii starów Kuby na igrzyskach olimpijskich.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 reprezentowało 164 zawodników: 111 mężczyzn i 53 kobiety. Był to 15 występ reprezentacji Kuby na letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja zdobyła 25 medali.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000W
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 reprezentowało 229 zawodników, 147 mężczyzn i 82 kobiety.

Operacja NorthwoodsW
Operacja Northwoods

Operacja Northwoods lub Northwoods – kryptonim tajnej operacji pod fałszywą flagą, zaproponowany przez rząd Stanów Zjednoczonych w 1962 roku. Zakładał przeprowadzenie przez CIA lub inne agencje rządowe ataków terrorystycznych w miastach USA; ataki te miały zwiększyć publiczne poparcie dla planowanej wojny przeciwko Fidelowi Castro na Kubie. Jeden z wariantów planu proponował rozpętanie kampanii terroru kubańskiego na obszarze Miami, innych miast Florydy, a nawet w samym Waszyngtonie.

Poprawka PlattaW
Poprawka Platta

Poprawka Platta - poprawka do ustawy o wydatkach wojskowych z 2 marca 1901 roku. Nazwana została od zgłaszającego ją senatora Orville'a H. Platta. Regulowała stosunki amerykańsko-kubańskie w myśl założeń sekretarza wojny Elihu Roota.

Porozumienie o granicy morskiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Republiką KubyW
Porozumienie o granicy morskiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Republiką Kuby

Porozumienie o granicy morskiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Republiką Kuby – traktat zawarty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kubą, który ustanowił międzynarodową granicę morską pomiędzy oboma krajami.

Projekt KubaW
Projekt Kuba

Projekt Kuba – tajny program CIA opracowany na początku prezydentury Johna F. Kennedy’ego. Operacja była kierowana przez generała USAF Edwarda Lansdale’a. Głównym bodźcem do powstania programu była nieudana inwazja w Zatoce Świń.

Rewolucja kubańskaW
Rewolucja kubańska

Rewolucja kubańska – trwająca w latach pięćdziesiątych XX wieku rewolucja przeciwko dyktaturze Fulgencio Batisty na Kubie.

Ruch 26 LipcaW
Ruch 26 Lipca

Ruch 26 Lipca – kubański ruch rewolucyjny kierowany przez Fidela Castro.