
Nagroda im. Andrzeja Bursy – polska nagroda literacka ustanowiona w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Bursy aby uczcić pamięć o nim, przyznawana w Krakowie od 1967 do 1990 roku, ufundowana przez grupę literacką Barbarus, przyznawana przez Urząd Miasta Krakowa podczas Krakowskich Dni Literatury.
Feniks – doroczna nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, mająca za cel promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie. Nagroda jest przyznawana nieprzerwanie od 1999 roku.

Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera – przyznawana od 1996 roku nagroda dla uczczenia pisarza i obieżyświata Arkadego Fiedlera (1894–1985). Honoruje się nią corocznie polskiego autora najlepszej książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia – nagroda o profilu humanistycznym ustanowiona przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przyznawana od 2001 za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Nagroda im. Anny Godlewskiej – nagroda literacka, ufundowana przez dr Juliana Godlewskiego dla upamiętnienia matki, przyznawana w Szwajcarii w latach 1963–1973 polskim artystom i instytucjom działającym na emigracji.

Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” – coroczna nagroda przyznawana od 2007 roku badaczom i popularyzatorom historii Górnego Śląska. Patronem jest XIX–wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Bogislaus Weltzel, nazywany „Górnośląskim Tacytem”. Nagrodę ustanowił Ruch Autonomii Śląska. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.
Nagroda Fundacji im. Kościelskich – polska nagroda literacka, przyznawana od 1962 przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie.

Nagroda im. Wilhelma Macha – polska nagroda literacka, przyznawana za debiut powieściowy przez Zarząd Główny Związku Literatów Polskich w latach 1968–1981.

Miasto Poezji – festiwal literacki organizowany od 2008 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” w Lublinie. Ideą Festiwalu jest promowanie Lublina jako miasta literackiego. Z Lublina wywodzą się sławni polscy poeci, m.in.: Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Franciszka Arnsztajnowa, Anna Kamieńska czy Julia Hartwig.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta – utworzona w 2013 roku nagroda literacka przyznawana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, która powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po poecie, Katarzyny Dzieduszyckiej-Herbert. Według organizatorów celem nagrody jest „wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta”.

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego – polskie wyróżnienie przyznawane corocznie „dla najlepszej książki historycznej ubiegłego roku”, przy zastrzeżeniu, iż musi to być praca autora żyjącego i dotycząca dziejów Polski od 1918 roku. 21 listopada 2014 roku nagroda została przyznana po raz szósty, a instytucjami nadającymi były: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Laureat nagrody otrzymuje statuetkę oraz kwotę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny – polska nagroda literacka przyznawana od 1983 roku za najlepszy debiut poetycki roku.
Nagroda Literacka Gdynia – nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – polska nagroda literacka za całokształt dokonań literackich, przyznawana od 2013 przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej; wysokość nagrody wynosi 50 000 złotych.

Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa – polska nagroda literacka przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską.
Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego – ustanowiona w 2017 przez Bibliotekę Narodową nagroda honorująca „opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko”. Nosi imię warszawskiego literata Marka Nowakowskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie.

Nagroda Literacka Miasta Radomia - nagroda przyznawana w cyklu dwurocznym autorom książek związanych z Radomiem i regionem radomskim poprzez poruszaną w nich tematykę lub osobę twórcy bądź twórców. Po raz pierwszy została przyznana w 2009 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J.A. i A.S. Załuskich w Radomiu. Jej fundatorami są Prezydent m. Radomia za pośrednictwem i wraz z organizatorem, a także Czesław Kruk, przedsiębiorca i mecenas kultury. Początkowo obejmowała dwie kategorie: książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa. W 2017 NLMR przyznano także w odrębnej kategorii - Nagroda Osobna, do której zaliczono te publikacje, których nie można zakwalifikować do poprzednio przewidzianych rodzajów twórczości literackiej. Nagroda przyznawana jest w formie pieniężnej, w kwocie 10 000 zł w każdej z kategorii. Może jej towarzyszyć dyplom gratulacyjny dla wydawcy. O przyznaniu nagrody decyduje Jury konkursowe, którego skład jest zmienny i powoływany rozporządzeniem Prezydenta m. Radomia. Gala wręczenia nagrody towarzyszy Radomskim Targom Wydawnictw Regionalnych.

Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nagroda im. Elizy Orzeszkowej – przyznawana w Polsce w okresie międzywojennym nagroda literacka ustanowiona przez Towarzystwo Literatów i Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Państwowa Nagroda Literacka – jedna z najważniejszych nagród polskich okresu międzywojennego w dziedzinie literatury. Przyznawana była od 1925 za dzieło opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Nagrodę przyznawało pięcioosobowe jury konkursowe, w którego skład wchodzili trzej przedstawiciele największych związków twórców oraz krytyk i reprezentant ministerstwa, wybierani przez aktualnego ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Nagroda Literacka im. Stanisława Piętaka – polska nagroda literacka przyznawana od 1965 roku do 1994 roku.

Poznańska Nagroda Literacka – nagroda literacka fundowana od 2015 roku przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Gala wręczenia odbywa się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Autorem identyfikacji wizualnej jest Marcin Markowski.

Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych – odbywająca się co kwartał w historycznym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu prezentacja nowych publikacji książkowych pod postacią wystawy, połączona z przyznaniem nagrody literackiej. Pierwszy przegląd zorganizowano jesienią 1993 roku z inicjatywy Janusza Dembskiego.

Nagroda Sfinks – przyznawana od 1995 r. nagroda czytelników kwartalnika SFinks oraz klientów księgarni „Verbum 2” za twórczość literacką w dziedzinie fantastyki. Ceremonia przyznawania nagrody ma miejsce w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. Patronat nad nagrodą sprawuje Fundacja Solaris z Olsztyna. Nagroda ma postać statuetki odlanej z mosiądzu, projektu Wojciecha Sedeńki.

Śląkfa – polska nagroda fantastyczna. Przyznawana jest od 1984 przez Śląski Klub Fantastyki, najstarszy z działających w Polsce klubów fantastyki. Laureatów wybiera jury, w skład którego wchodzi zarząd ŚKF oraz zaproszone osoby. Laureaci ogłaszani są na odbywającym się co roku Seminarium Literackim. Kilka razy przyznano nagrodę specjalną – Złotą Śląkfę.
Śląski Wawrzyn Literacki – nagroda literacka zainicjowana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach w 1999 r., przyznawana przez jej czytelników, za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.

Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., w okresie II Rzeczypospolitej przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury.