Bałtycki Festiwal Komiksu – coroczny konwent komiksowy, odbywający się latem w Gdańsku od 2008 roku.
Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności – działa na terenie Gdańska w ramach instytucji kultury Europejskie Centrum Solidarności.
Biblioteka Gdańska PAN – biblioteka w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu zbudowanym w latach 1902–1904 przy ul. Wałowej na gdańskim Starym Mieście.

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – biblioteka uczelniana posiadająca największy w województwie pomorskim księgozbiór z zakresu medycyny, farmacji, stomatologii, pielęgniarstwa, ochrony zdrowia oraz nauk pokrewnych. Biblioteka Główna wraz z Biblioteką Wydziału Farmaceutycznego oraz bibliotekami instytutów, klinik i zakładów tworzy system biblioteczno-informacyjny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego (BGUG) – została utworzona z bibliotek jednostek, na bazie których powstał Uniwersytet Gdański - Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Biblioteki Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Swoją działalność rozpoczęła 1 lipca 1970.
Dzika Mrówka – chłopiec, główny bohater cyklu przygodowych książek dla młodzieży, których autorem jest gdańszczanin Andrzej Perepeczko.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) – instytucja z siedzibą w Gdańsku, powołana na podstawie umowy z dnia 8 listopada 2007 w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności, zawartej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” i Fundacją Centrum Solidarności.
Festiwal Dobrego Humoru – festiwal odbywał się w Gdańsku w latach 2000-2012 i w 2014 roku. Nagrody, w tym główna: Błękitnego Melonika Charliego, przyznawane są najlepszym komediowym filmom, serialom oraz ich twórcom m.in. aktorom, reżyserom.

Festiwal Szekspirowski – jest międzynarodową imprezą teatralną poświęconą idei teatru elżbietańskiego.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA – festiwal teatrów ulicznych i plenerowych odbywający się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. Jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Organizatorem festiwalu jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury.
Gdański Archipelag Kultury (GAK) – samorządowa instytucja kultury założona w 1967, skupiająca obecnie w swojej strukturze 10 oddziałów umiejscowionych w różnych dzielnicach Gdańska oraz 3 zespoły twórcze. GAK prowadzi szeroką działalność artystyczną i edukacyjną organizując wiele koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, warsztatów artystycznych i różnorodnych zajęć edukacyjnych. Zajmuje się również prowadzeniem Teatru Leśnego we Wrzeszczu oraz Amfiteatru Orana na Oruni, a w sezonie zimowym jedynego w regionie zadaszonego Lodowiska Miejskiego, odwiedzanego średniorocznie przez 120 tys. osób.

Instytut Kultury Miejskiej − samorządowa instytucja kultury z Gdańska, założona w 2011 roku i prowadzona przez miasto Gdańsk. Zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, wspieraniem kadr kultury i prowadzeniem badań kultury.

Instytut Sztuki Wyspa – założony w 2004 roku i prowadzony przez Fundację Wyspa Progress w Gdańsku, ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Instytut Sztuki Wyspa jest pierwszą w Polsce niekomercyjną instytucją o międzynarodowym profilu zajmującą się zagadnieniami współczesnej kultury artystycznej prowadzoną przez organizację pozarządową. Działalność Instytutu opiera się na organizowaniu wystaw, warsztatów, konferencji, festiwali, a także publikacjach. W 2007 w Instytucie, pod nazwą Wyspa & Revolver otwarto klubo-księgarnię wydawnictw poświęconych sztuce współczesnej.

13. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013 odbył się 14 czerwca 2013 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W konkursie wzięło udział 10 państw, w tym dwa debiutujące – Armenia i Białoruś. Z rywalizacji wycofała się Chorwacja, Grecja, Kosowo i Portugalia, do konkursu powróci natomiast Ukraina oraz Czechy. Producentem wykonawczym z ramienia Telewizji Polskiej został Robert Kamyk. Scenę zaprojektował Michał Białousz.
Medal Księcia Mściwoja II – honorowe wyróżnienie Rady Miasta Gdańska, nadawane za wybitne zasługi dla miasta w dziedzinach kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki oraz za podejmowanie pożytecznych inicjatyw. Po honorowym obywatelstwie miasta i obok Medalu św. Wojciecha jest najwyższym wyróżnieniem w Gdańsku. Ustanowiony został w 1996, a po raz pierwszy nadano go w 1997. Jest przyznawany przez dziesięcioosobową kapitułę powoływaną przez Radę na 4-letnią kadencję.

Mystic Festival – festiwal odbywający się co roku początkowo w Krakowie, a następnie na terenie Gdańska, poświęcony wszystkim odcieniom muzyki metalowej. Organizatorem imprezy jest Mystic Coalition, sojusz firm, w skład którego wchodzą: Knock Out Productions, Mystic Production i B90. W 2020 roku Mystic Festival miał się odbyć na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa. Wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa, a edycję w 2021 roku przeniesiono na teren Stoczni Gdańskiej.
Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) – samorządowa instytucja kultury założona w 1992 w Gdańsku, której celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentowaniu w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich.

Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku.
Opera Bałtycka – opera w gdańskiej dzielnicy Aniołki. Największa instytucja kultury województwa pomorskiego.

Pałac Młodzieży w Gdańsku – publiczna placówka wychowania pozaszkolnego, zapewniająca szerokim kręgom dzieci i młodzieży możliwość czynnego i systematycznego uczestnictwa w różnych formach zajęć w zakresie muzyki, plastyki, teatru, tańca, żeglarstwa, informatyki. Zajęcia prowadzone są w formie kół zainteresowań. Prowadzi zajęcia artystyczne, edukacyjne, sportowe w przeszło 163 pracowniach, klubach i zespołach dla około 6 tysięcy uczestników stałych i okazjonalnych w wieku 3-25 lat.

Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki, odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z okienka" mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy.

Pomorska Biblioteka Cyfrowa – biblioteka cyfrowa, współtworzona przez instytucje naukowe i kulturowe Pomorza. Pomorska Biblioteka Cyfrowowa stawia sobie za cel udostępnienie:pełnych tekstów zasobów piśmienniczych instytucji partnerskich, w tym do zbiorów zabytkowych i starodruków, stanowiących zabytki piśmiennictwa naszego regionu, innych rodzajów zbiorów, w tym muzykaliów, dokumentów życia społecznego, nagrań radiowych, zbiorów graficznych, kartograficznych ustawicznie rozwijanej oferty bibliotek o nowe publikacje i nowe interesujące dla czytelników kolekcje tematyczne, interesujących zbiorów z punktu widzenia historii i kultury naszego regionu, w tym dotyczących historii miasta Gdańska, Gdyni, zbiorów kaszubskich, dokumentów życia społecznego, zabytkowych zbiorów kartograficznych.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku − instytucja promocji kultury rosyjskiej w Gdańsku.

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska – stypendium kulturalne Gdańska, przyznawane beneficjentom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury na realizację przedsięwzięć artystycznych.

Tranzytoryjna Formacja Totart – formacja artystyczna powstała 23 kwietnia 1986 w Gdańsku. Tego dnia miał miejsce wieczór poetycki pt. „Miasto, masa, masarnia”, który zorganizowali studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego – Zbigniew Sajnóg, Paweł Konnak, Artur Kudłaty Kozdrowski, Tomasz Zając, Grzegorz Bral, Mariola Białołęcka, Iwona Bender oraz Wydziału Architektury Wnętrz PWSSP – Bogdan Kubat. Do tej grupy dołączyli wkrótce Ryszard Tymon Tymański, Paweł Paulus Mazur, Wojciech Stamm oraz Dariusz Brzóska Brzóskiewicz.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku - główna, publiczna biblioteka województwa pomorskiego. Stanowi największą instytucję kultury w Gdańsku. Finansowana jest przez dwa samorządy lokalne: samorząd województwa pomorskiego oraz miasto Gdańsk. Siedziba biblioteki znajduje się w budynku przy Targu Rakowym 5/6 w Gdańsku.

Klub Morza Zejman – ośrodek kultury morskiej w Gdańsku, miejsce spotkań żeglarzy, skansen żeglugi oraz galeria morska założona i prowadzona przez gdańskiego żeglarza, inicjatora powstania Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i kanclerza kapituły "Conradów" Andrzeja Dębca i Dorotę Kobierowską, dziennikarkę i podróżniczkę.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR im. Zygmunta Kamińskiego – jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Gdańskiego. "JANTAR" to grupa tańczących, śpiewających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UG, a także innych trójmiejskich uczelni. Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.