
Archidiecezja Adelaide - jedna z pięciu archidiecezji rzymskokatolickich na terenie Australii i zarazem jedna z dwóch diecezji działających w granicach stanu Australia Południowa. Została erygowana w 1842 jako diecezja Adelaide. W 1887 została podniesiona do rangi archidiecezji. Jednocześnie ustanowiono metropolię Adelaide, obejmującą obszar Australii Południowej oraz Terytorium Północnego.

Diecezja Armidale – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego należąca do metropolii Sydney, znajdująca się na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Istnieje od 1869 roku, w obecnych granicach od 1887.

Archidiecezja Brisbane – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Australii, najważniejsza diecezja metropolii Brisbane. Została erygowana 12 kwietnia 1859 jako diecezja Brisbane, na obszarze należącym wcześniej do archidiecezji Sydney. Archidiecezją stała się 10 maja 1887.

Diecezja Ballarat - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, należąca do metropolii Melbourne. Została erygowana 30 marca 1874 roku na terytorium należącym wcześniej do diecezji Melbourne.

Diecezja Bathurst – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego należąca do metropolii Sydney i położona na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Powstała w 1865 roku, obecne granice utrzymuje od 1887 roku.

Diecezja Broken Bay – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney. Nazwa diecezji pochodzi od regionu Broken Bay w stanie Nowa Południowa Walia, rozciągającego się na północ od Sydney. Powstała w 1986 w wyniku wyłączenia części terytorium z archidiecezji Sydney. W latach 1986-2008 rolę katedry diecezjalnej pełnił kościół Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Od 2008 rolę tę przejęła katedra Naszej Pani Różańcowej. Obie świątynie – podobnie jak i kuria biskupia – zlokalizowane są w północnym Sydney.

Diecezja Broome - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Perth, obejmująca północną część stanu Australia Zachodnia. Powstała w 1887 jako wikariat apostolski, wyłączony z diecezji Perth pod nazwą "Kimberley w Australii Zachodniej". W 1959 zmieniono nazwę wikariatu na "Kimberleys", a w 1966 podniesiono ją do rangi diecezji.

Diecezja Bunbury - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Perth, obejmująca południowy kraniec stanu Australia Zachodnia. Powstała w 1954 w wyniku wyłączenia części archidiecezji Perth. W roku 2005 główna świątynia diecezjalna, Katedra św. Patryka w Bunbury, uległa doszczętnemu zniszczeniu przez tornado. Obecnie trwa zbieranie funduszy na odbudowę katedry, która - choć fizycznie nie istnieje - nadal formalnie zachowuje swój status.

Archidiecezja Canberry-Goulburn - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Australii. Powstała 17 listopada 1862 jako diecezja Goulburn, na terytorium należącym wcześniej do archidiecezji Sydney. Początkowo należała do metropolii Sydney.

Diecezja Cairns - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Brisbane. Powstała w 1877 jako wikariat apostolski Queensland. W 1887 nazwa wikariatu została zmieniona na Cooktown. 8 lipca 1941 roku została erygowana jako diecezja.

Diecezja Darwin − diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Adelaide. Obejmuje swym zasięgiem całość Terytorium Północnego, jednak w tej części Australii jako katolicy deklaruje się zaledwie 7,5% ludności. Została erygowana w 1847 jako diecezja Wiktorii. W 1888 została przemianowana na diecezję Wiktorii-Palmerston. Pod obecną nazwą działa od 1938 roku.

Diecezja Geraldton – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Perth i obejmująca centralną część stanu Australia Zachodnia.

Archidiecezja Hobart – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego, podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Obejmuje całe terytorium stanu Tasmania. Powstała 5 kwietnia 1842 jako wikariat apostolski Hobart. Już po trzech tygodniach - 22 kwietnia 1842 - wikariat podniesiony został do rangi diecezji. 3 sierpnia 1888 stała się ona archidiecezją.

Diecezja Lismore – diecezja rzymskokatolicka należąca do metropolii Sydney i znajdująca się w północnej części stanu Nowa Południowa Walia. Powstała w 1887 jako diecezja Grafton, wskutek wyłączenia terenu należącego wcześniej do diecezji Armidale. Od 1900 nosi obecną nazwę.

Archidiecezja Melbourne – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickego w Australii, najważniejsza diecezja metropolii Melbourne. Została erygowana jako diecezja Melbourne w dniu 25 czerwca 1847. Jej obszar został wówczas wyłączony z terytorium archidiecezji Sydney. 31 marca 1874 została podniesiona do rangi archidiecezji. Obecne granice uzyskała w 1887 roku. Jej najbardziej znanym ordynariuszem był sprawujący tę godność w latach 1917–1963 Daniel Mannix, duchowy i moralny przywódca australijskiego ruchu antypoborowego w czasie I wojny światowej.
Diecezja Maitland-Newcastle – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney, położona na terenie australijskiego stanu Nowa Południowa Walia. Powstała w 1847 roku jako diecezja Maitland wskutek wyłączenia części obszaru z archidiecezji Sydney. Od 14 czerwca 1995 roku nosi obecną nazwę.

Ordynariat Personalny Matki Bożej Krzyża Południa – ordynariat dla byłych członków Kościoła Anglikańskiego Australii, którzy w drodze konwersji przeszli do Kościoła katolickiego zachowując jednocześnie swoje tradycje liturgiczne, duchowe i duszpasterskie.
Archidiecezja Perth - jedna z 5 archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Australii, najważniejsza spośród czterech diecezji metropolii Perth. Powstała w 1845 jako diecezja w ramach metropolii Sydney. W 1913 została podniesiona do rangi archidiecezji.

Diecezja Parramatta – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney. Powstała w 1986 w wyniku wyłączenia części terytorium z archidiecezji Sydney. Siedzibą biskupów jest Parramatta, formalnie będąca niezależnym miasteczkiem, faktycznie zaś stanowiąca jedną z zachodnich dzielnic Sydney.

Diecezja Port Pirie – jedna z 52 diecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Australii i Oceanii w stanu Australia Południowa ze stolicą w Port Pirie. Ustanowiona diecezją Port Augusta 10 maja 1887 konstytucją apostolską przez Leona XIII. 7 czerwca 1951 siedzibę biskupią przeniesiono do Port Pirie i tym samym zmieniono nazwę diecezji. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Adelaide.

Diecezja Rockhampton - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Brisbane, w północno-wschodniej Australii. Została erygowana 29 grudnia 1882 roku. Powstała na terenach wcześniej należących do diecezji Brisbane. Obecne granice uzyskała 12 lutego 1930 roku.
Archidiecezja Sydney – najstarsza diecezja katolicka w Australii. Powstała w 1834 jako wikariat apostolski Nowej Holandii i Ziemi Van Diemena. 5 kwietnia 1842 została erygowana jako diecezja, a już trzy tygodnie później podniesiono ją do rangi archidiecezji. Początkowo obejmowała cały kontynent, z czasem wyłączano z niej kolejne nowe diecezje. Od lat 40. XX wieku kolejni arcybiskupi Sydney tradycyjnie otrzymują godność kardynała – jest to jedyna stolica biskupia w Australii posiadająca taki nieformalny przywilej. Arcybiskupi pełnią także funkcję metropolitów Sydney i sprawują nadzór na ordynariuszami dziewięciu innych diecezji wchodzących w skład metropolii.
Diecezja Sandhurst - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Melbourne. Została erygowana 30 marca 1874 roku na terytorium należącym wcześniej do diecezji Melbourne. Zarówno katedra diecezjalna, jak i kuria biskupia, zlokalizowane są w mieście Bendigo.

Diecezja Sale - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, należąca do metropolii Melbourne. Została erygowana 10 maja 1887 roku na terytorium należącym wcześniej do archidiecezji Melbourne.

Diecezja Townsville - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Brisbane, w północno-wschodniej Australii. Została erygowana 12 lutego 1930 w wyniku wyłączenia części terytorium z diecezji Rockhampton.

Diecezja Toowoomba – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Brisbane. Została erygowana 28 maja 1929 w wyniku wyłączenia części terytorium z archidiecezji Brisbane.

Diecezja Wagga Wagga – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney, erygowana w dniu 28 lipca 1917 na terenie należącym wcześniej do diecezji Goulburn.
Diecezja Wilcannia-Forbes – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney. Została erygowana 10 maja 1887 jako diecezja Wilcannia. Zmiana nazwy na obecną nastąpiła 28 lipca 1917 roku.
Diecezja Wollongong – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Sydney, erygowana decyzją papieża Piusa XII w dniu 15 listopada 1951 roku na terenie należącym wcześniej do archidiecezji Sydney.