Amedeo d’AostaW
Amedeo d’Aosta

Amadeusz z Aosty właściwie Amadeusz Humbert Izabela Ludwik Filip Maria Józef Jan, 3. książę Aosty – książę i generał włoski, generalny gubernator Włoskiej Afryki Wschodniej, wicekról Etiopii od 1937, wódz naczelny wojsk włoskich w Afryce w latach 1939–1941. Skapitulował przed Brytyjczykami pod Amba Alagi. Zwany bohaterem spod Amba Alagi i Księciem z Żelaza

Massimo d’AzeglioW
Massimo d’Azeglio

Massimo Taparelli, markiz d’Azeglio – włoski polityk, pisarz, historyk i malarz, zasłużony działacz na rzecz niepodległości Włoch, 1850–1852 premier Królestwa Sardynii w rządzie Wiktora Emanuela II, potem minister spraw zagranicznych, autor powieści historycznych, pamiętników i pism politycznych. Nauczyciel Humberta I, króla Włoch w latach 1878–1900.OdznaczeniaWielka Wstęga Orderu Świętych Maurycego i Łazarza Order Sabaudzki Cywilny Oficer Orderu Sabaudzkiego Wojskowego Krzyż Wielki Orderu Świętego Józefa Wielka Wstęga Orderu Leopolda Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Vila Viçosa Krzyż Wielki Orderu Lwa Niderlandzkiego Krzyż Wielki Orderu Karola III

François Achille BazaineW
François Achille Bazaine

François Achille Bazaine − francuski generał, od 1864 marszałek Francji.

Mario BertiW
Mario Berti

Mario Berti – włoski wojskowy, generał, żołnierz obu wojen światowych, hiszpańskiej wojny domowej oraz wojny w Etiopii. Najbardziej znany z dowodzenia włoską 10 Armią w czasie włoskiej inwazji na Egipt w 1940 r.

Napoleon III BonaparteW
Napoleon III Bonaparte

Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, jako cesarz Napoleon III – prezydent Francji w latach 1848–1852, cesarz Francuzów w latach 1852–1870. Syn Ludwika, krótkotrwałego króla Holandii i Hortensji de Beauharnais – córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.

Luigi CadornaW
Luigi Cadorna

Luigi Cadorna – generał włoski.

François Certain de CanrobertW
François Certain de Canrobert

François Certain de Canrobert – francuski wojskowy i polityk, marszałek Francji.

Emanuel Filiberto d’AostaW
Emanuel Filiberto d’Aosta

Książę Emanuel Filiberto Vittorio Eugenio Alberto Genova Giuseppe Maria di Savoia, 2 Książę Aosty – włoski arystokrata i marszałek. Najstarszy syn króla Hiszpanii Amadeusza I i kuzyn króla Włoch Wiktora Emanuela III. Jego matką była królowa Maria Wiktoria. Podczas I wojny światowej książę Aosty dowodził włoską 3 armią i odniósł kilka poważnych zwycięstw nad Austriakami zyskując przydomek „Książę Niezwyciężony”. Za te zwycięstwa w 1926 został promowany na stopień marszałka.

Ferdinand FochW
Ferdinand Foch

Ferdinand Foch – francuski dowódca i teoretyk wojskowy, dowódca wyższych związków taktycznych armii francuskiej, marszałek Francji (1918), marszałek polny Wielkiej Brytanii (1919) i marszałek Polski (1923), szef Sztabu Generalnego, przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych, naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.

Fryderyk III HohenzollernW
Fryderyk III Hohenzollern

Fryderyk III, urodzony jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern – cesarz niemiecki i król Prus, wolnomularz, dowódca wojskowy w stopniu feldmarszałka. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888. Zmarł na zapalenie płuc niedługo po wykonanej tracheotomii z powodu raka krtani pod postacią tzw. guza Ackermana.

Hans-Valentin HubeW
Hans-Valentin Hube

Hans-Valentin Hube – niemiecki oficer w stopniu generała, służył w armii podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Jeden z 27 oficerów odznaczonych Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębowymi, Mieczami i Diamentami. Zginął w katastrofie lotniczej.

Humbert IIW
Humbert II

Humbert II, właśc. Humbert Mikołaj Tomasz Jan Maria – król Włoch od 9 maja do 12 czerwca 1946, z dynastii sabaudzkiej, syn Wiktora Emanuela III i królowej Heleny Czarnogórskiej. Ze względu na zaledwie miesięczny okres panowania nazwany „królem Maja”.

Jerzy VW
Jerzy V

Jerzy V, właśc. Jerzy Fryderyk Ernest Albert, ang. George Frederick Ernest Albert – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i cesarz Indii od 6 maja 1910. W czasie I wojny światowej zmienił nazwisko na Windsor, gdyż dotychczasowe o niemieckim pochodzeniu (Coburg) kojarzone było z wrogimi Niemcami. Za jego rządów w 1922 r. Imperium brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 milionów km², stając się największym imperium w historii ludzkości.

Karol Albert (król Sardynii)W
Karol Albert (król Sardynii)

Karol Albert Sabaudzki, właśc. wł. Carlo Alberto Amedeo di Savoia – król Sardynii z dynastii sabaudzkiej w latach 1831-1849.

Karol II Hohenzollern-SigmaringenW
Karol II Hohenzollern-Sigmaringen

Karol II – król Rumunii w latach 1930–1940.

Geoffrey KeyesW
Geoffrey Keyes

Geoffrey Keyes − oficer United States Army w stopniu generała-porucznika, w czasie II wojny światowej dowódca II Korpusu 5 Armii.

Konstantyn I GreckiW
Konstantyn I Grecki

Konstantyn I – król Grecji w latach 1913–1917 i 1920–1922 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn Jerzego I i jego żony – Olgi Konstantinownej.

Luigi Federico MenabreaW
Luigi Federico Menabrea

Luigi Federico Menabrea – włoski inżynier, matematyk, generał i polityk, premier i minister spraw zagranicznych (1867–1869) oraz senator Królestwa Włoch.

Helmuth Karl Bernhard von MoltkeW
Helmuth Karl Bernhard von Moltke

Helmuth Karl Bernhard von Moltke – pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a potem Armii Cesarstwa Niemieckiego, baron, hrabia. Przez 30 lat był szefem sztabu generalnego – w okresie dążenia Prus do podporządkowania Niemiec, lata 1858–1871, i później do roku 1888. Moltke uznawany jest za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Udało mu się pogodzić trzy zasadnicze czynniki operacyjne: siły, czas i obszar, które od tej pory stały się podstawowymi wyznacznikami operacyjności. Określany jako Moltke starszy, aby odróżnić go od jego bratanka Helmutha von Moltkego (młodszego). Amerykański historyk Max Boot pisze o Moltkem, że był bardzo wszechstronny: kochał muzykę, poezję, sztukę, archeologię i teatr, znał siedem języków. Był płodnym artystą, który wypełniał szkicowniki pejzażami i portretami.

Benedetto MusolinoW
Benedetto Musolino

Benedetto Musolino – włoski wojskowy i polityk, zaangażowany w Zjednoczenie Włoch, członek podziemnej organizacji „Synowie Nowych Włoch”, w 1848 roku wybrany do parlamentu Królestwa Obojga Sycylii, następnie pułkownik armii tego państwa, przeszedł na stronę Giuseppe Garibaldiego w stopniu generała, od 12 czerwca 1881 roku senator Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Benito MussoliniW
Benito Mussolini

Benito Amilcare Andrea Mussolini – włoski polityk i dziennikarz początkowo socjalistyczny, główny założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego; premier Włoch w latach 1922–1943, później do 1945 dyktator Włoskiej Republiki Socjalnej.

John PershingW
John Pershing

John Joseph „Black Jack” Pershing – amerykański generał, uczestnik I wojny światowej.

Józef PiłsudskiW
Józef Piłsudski

Józef Klemens Piłsudski herbu własnego – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski ; wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

Matthew RidgwayW
Matthew Ridgway

Matthew Bunker Ridgway – amerykański wojskowy, generał, najwyższy dowódca sił sprzymierzonych w Europie (1952–1953) i szef sztabu Armii Stanów Zjednoczonych (1953–1955).

Luigi Amadeo di SavoiaW
Luigi Amadeo di Savoia

Luigi Amedeo Giuseppe Maria Ferdinando Francesco di Savoia, książę Abruzzów – członek włoskiej rodziny królewskiej, wojskowy (admirał), alpinista, podróżnik, badacz Alaski, Arktyki, Afryki i Azji o olbrzymim dorobku.

Achille StaraceW
Achille Starace

Achille Starace – włoski polityk faszystowski i oficer armii włoskiej.

Reginald TyrwhittW
Reginald Tyrwhitt

Sir Reginald Yorke Tyrwhitt, 1. baronet Terschelling i Oksfordu /ˈtɪrɪt/ GCB, DSO – brytyjski admirał, podczas I wojny światowej dowódca Harwich Force, zespołu lekkich okrętów floty operującego u wschodnich wybrzeży Anglii.

Wiktor Emanuel IIIW
Wiktor Emanuel III

Wiktor Emanuel III, właśc. Wiktor Emanuel Ferdynand Maria January – król Włoch z dynastii sabaudzkiej od 29 lipca 1900 do 9 maja 1946, cesarz Etiopii w latach 1936–1941, król Albanii w latach 1939–1943.

Wilhelm II HohenzollernW
Wilhelm II Hohenzollern

Wilhelm II – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów. Honorowy Großadmiral Kaiserliche Marine. Jego panowanie charakteryzowało się militaryzmem i dążeniem do uczynienia z Niemiec światowej potęgi. Po zakończeniu I wojny światowej abdykował i osiadł w Holandii.