
Protestantyzm w Stanach Zjednoczonych – największa grupa religijna w Stanach Zjednoczonych, stanowi około połowę populacji kraju. Protestanci są podzieleni na wiele różnych wyznań i odłamów, które są zazwyczaj klasyfikowane jako nurt główny lub ewangelikalne.
Afrykański Kościół Metodystyczno-Episkopalny – chrześcijańskie afroamerykańskie wyznanie metodystyczne z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Zostało założone w 1816 roku w Filadelfii, przez biskupa Richarda Allena z kilku zgromadzeń metodystycznych które chciały uniezależnić się od białych metodystów. Kościół zrodził się w proteście przeciwko niewolnictwu i dyskryminacji Murzynów.

Baptyści są największym protestanckim ugrupowaniem, a Południowa Konwencja Baptystyczna największą protestancką denominacją w Stanach Zjednoczonych. Drugą baptystyczną denominacją jest afroamerykańska Narodowa Konwencja Baptystyczna USA, najbardziej liberalną jest Progresywna Narodowa Konwencja Baptystyczna. Blisko 40% światowej populacji baptystów mieszka w USA. Spośród prezydentów amerykańskich baptystami byli: Andrew Johnson, Warren Harding, Harry Truman, Jimmy Carter i Bill Clinton. Do znanych baptystów należą: John D. Rockefeller, Nelson Rockefeller, Martin Luther King, Billy Graham, Johnny Cash, Chuck Norris i Kevin Costner.

Chrześcijański i Misyjny Sojusz – ewangeliczna denominacja protestancka, założona w 1887 roku przez kanadyjskiego kaznodzieję i teologa Alberta Benjamina Simpson. W 2009 roku kościół liczył ponad 432 tysiące wiernych w 2021 kościołach w USA. Prawie 130 tysięcy wiernych w ponad 430 kościołach znajduje się w Kanadzie. Na całym świecie Chrześcijański i Misyjny Sojusz liczy ponad 4,9 miliona wyznawców, w 13 783 kościołach.

Ewangeliczny Wolny Kościół Ameryki – pietystyczna denominacja chrześcijańska będąca częścią ewangelikalnego protestantyzmu.

Generalna Rada Zborów Bożych w USA – chrześcijański wolny kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego działający w USA, wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Zbory Boże w USA liczą ok. 3,3 mln wiernych, zrzeszonych w blisko 13 tys. zborach.

Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga – najbardziej znane kazanie Jonathana Edwardsa, wygłoszone 8 lipca 1741 w Enfield. Porównał w nim człowieka do pająka, którego Bóg może wrzucić do ognia.

Kościół Anglikański w Ameryce Północnej – denominacja anglikańska w Ameryce Północnej powstała w 2009 roku.

Kościół Boży w Chrystusie – chrześcijańska denominacja zielonoświątkowa, wywodząca się z ruchu świętości. W Stanach Zjednoczonych liczy prawie 5,5 mln wiernych w 12 000 zborach, co czyni ją największym kościołem zielonoświątkowym i piątym kościołem chrześcijańskim w USA.

Kościół Prezbiteriański USA – denominacja protestancka wyznania kalwińskiego. Jest największym kościołem prezbiteriańskim w Stanach Zjednoczonych. Kościół został założony w 1983 roku, w wyniku połączenia dwóch innych kościołów prezbiteriańskich.

Los Angeles Crusade (1949) – pierwsza wielka kampania ewangelizacyjna Billy’ego Grahama, przeprowadzona w Los Angeles w 1949. Kampania została nagłośniona przez ogólnokrajową prasę, informowały o niej m.in. czasopisma należące do Hearsta. Trwała osiem tygodni – od 25 września do 20 listopada – i przybyło na nią około 350 tysięcy ludzi. Podczas tej kampanii nawróciło się kilka publicznych osób, wśród nich Louis Zamperini oraz Stuart Hamblen. Krucjata dała początek nowej kulturze religijnej w Stanach Zjednoczonych. Po jej zakończeniu Graham stał się osobą znaną w Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dom Modlitwy – bezdenominacyjna ewangelikalna organizacja chrześcijańska, z siedzibą w Kansas City, w stanie Missouri. Kościół w Kansas City został założony w 1999 roku przez pastora Mike Bickle. Doktrynalnie jest podobny do kościołów zielonoświątkowych.

Pas biblijny – potoczna nazwa regionów USA, na których dominują konserwatywni protestanci. Określenie wzięło się z silnie akcentowanego przywiązania do dosłownego rozumienia Biblii, sam termin zaś ukuł ok. 1925 r. amerykański dziennikarz Henry Louis Mencken.

Pielgrzymi – pasażerowie statku Mayflower, którzy 21 listopada 1620 roku przybyli do Nowej Anglii i osiedlili się, zakładając pierwszą angielską kolonię na terenie stanu Massachusetts i jedną z pierwszych na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w miejscu dzisiejszego Plymouth. Z ogólnej liczby 102 osób, niecałych 40 należało do religijnych radykałów, purytan, jednak to oni nadali współczesny wizerunek całej grupie. Nazwa „pielgrzymi” pojawiła się dopiero w XIX w., wcześniej tę grupę ludzi określano jako „Old Comers”. Posiadanie wśród przodków osadnika z Mayflower jest dzisiaj uważane w Stanach Zjednoczonych za powód do chluby, przy czym spośród 35 milionów potomków, bo na tyle szacuje się tę liczbę, w Stanach Zjednoczonych mieszka ich obecnie ok. 10 mln.

Południowa Konwencja Baptystyczna – największa protestancka organizacja wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca stanowe konwencje i lokalne zbory baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystycznej należy blisko 14,8 milionów członków zrzeszonych w ponad 47 456 zborach.

Protestantyzm w Alabamie – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Alabama stanowią 78% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (49%), historyczni czarni protestanci (16%) i protestanci głównego nurtu (13%). Największe wyznania stanowią: baptyści (44%), metodyści (9%), bezdenominacyjni (7%) i zielonoświątkowcy (6%). Inne mniejsze grupy to: campbellici, prezbiterianie, anglikanie, ruch uświęceniowy, adwentyści dnia siódmego, luteranie i kongregacjonaliści.

Protestantyzm w Arkansas – społeczność kościołów protestanckich w amerykańskim stanie Arkansas obejmuje 70% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (46%), protestantyzm głównego nurtu (16%) i historyczni czarni protestanci (8%). Największe wyznania stanowią: baptyści (33%), metodyści (8%), bezdenominacyjni (7%), zielonoświątkowcy (6%) i campbellici (5%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, luteranie, anglikanie, adwentyści dnia siódmego, amisze i mennonici.
Protestantyzm w Georgii – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Georgia stanowią 67% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (38%), historycznych czarnych protestantów (17%) i protestantyzm głównego nurtu (12%). Największe wyznania stanowią: baptyści (34%), bezdenominacyjni (8%), metodyści (7%) i zielonoświątkowcy (6%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, campbellici, anglikanie, adwentyści dnia siódmego i luteranie.
Protestantyzm w Karolinie Południowej – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Karolina Południowa stanowią 66% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (35%), protestantyzm głównego nurtu (16%) i historycznych czarnych protestantów (15%). Największe wyznania stanowią: baptyści (34%), metodyści (9%), bezdenominacyjni (7%) i zielonoświątkowcy (6%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, anglikanie, luteranie, campbellici, adwentyści dnia siódmego, unitarianie i kongregacjonaliści.

Protestantyzm w Karolinie Północnej – społeczność Kościołów protestanckich w amerykańskim stanie Karolina Północna obejmuje 66% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (35%), protestantyzm głównego nurtu (19%) i historycznych czarnych protestantów (12%). Największe wyznania stanowią: baptyści (31%), metodyści (8%), bezdenominacyjni (6%) i zielonoświątkowcy (6%). Inne mniejsze grupy to przede wszystkim: prezbiterianie, anglikanie, luteranie, campbellici, kongregacjonaliści, adwentyści dnia siódmego, ruch uświęceniowy i morawianie.
Protestantyzm w Kentucky – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Kentucky stanowią 65% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (49%), protestantyzm głównego nurtu (11%) i historycznych czarnych protestantów (5%). Największe wyznania stanowią: baptyści (36%), zielonoświątkowcy (8%), metodyści (5%), bezdenominacyjni (5%) i campbellici (4%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, luteranie, anglikanie, amisze, adwentyści dnia siódmego i mennonici.

Protestantyzm w Luizjanie – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Luizjana stanowią 57% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (27%), historycznych czarnych protestantów (22%) i protestantyzm głównego nurtu (8%). Największe wyznania stanowią: baptyści (37%), bezdenominacyjni (7%), zielonoświątkowcy (4%) i metodyści (4%). Inne mniejsze grupy to: anglikanie, campbellici, luteranie, prezbiterianie, adwentyści dnia siódmego i mennonici.

Protestantyzm w Missisipi – wierni protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Missisipi stanowią 77% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (41%), historyczni czarni protestanci (24%) i protestanci głównego nurtu (12%). Największe wyznania stanowią: baptyści (48%), metodyści (7%), bezdenominacyjni (7%) i zielonoświątkowcy (6%). Inne mniejsze grupy to: campbellici, prezbiterianie, anglikanie, adwentyści dnia siódmego, luteranie i mennonici.

Protestantyzm w Tennessee – wyznawcy protestanckich wspólnot religijnych w amerykańskim stanie Tennessee stanowią 73% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (52%), protestantyzm głównego nurtu (13%) i historyczni czarni protestanci (8%). Największe wyznania stanowią: baptyści (42%), metodyści (7%), campbellici (6%), zielonoświątkowcy (6%) i bezdenominacyjni (5%). Inne mniejsze grupy to: prezbiterianie, anglikanie, adwentyści dnia siódmego, luteranie, kongregacjonaliści i Bracia plymuccy.

Protestantyzm w Wirginii Zachodniej – społeczność kościołów protestanckich w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia obejmuje 70% ludności. Protestantyzm reprezentowany jest przez trzy główne nurty: ewangelikalizm (39%), protestantyzm głównego nurtu (29%) i historycznych czarnych protestantów (2%). Największe wyznania stanowią: baptyści (29%), metodyści (13%), zielonoświątkowcy (7%) i bezdenominacyjni (6%). Inne mniejsze grupy to: campbellici, prezbiterianie, luteranie, anglikanie, Bracia plymuccy i adwentyści dnia siódmego.

Ruch „Tylko Król Jakub” – fundamentalistyczny ruch protestancki działający w krajach anglojęzycznych. Jego zwolennicy posługują się jedynie Biblią króla Jakuba i odrzucają inne współczesne przekłady nieoparte o Textus receptus.

Ruch uświęceniowy – powstały w połowie XIX wieku ruch wewnątrz chrześcijaństwa stanowiący zbiór wierzeń i praktyk, wywodzących swe źródła z metodyzmu, a pośrednio z chrześcijańskiego ruchu przebudzeniowego tamtego okresu. Ruch kładzie nacisk zgodnie z przekonaniem Johna Wesleya, że każdy chrześcijanin powinien dążyć do osiągnięcia doskonałości chrześcijańskiej rozumianej praktycznie jako codzienne osobiste uświęcanie każdego wierzącego. Szczególnie zwraca uwagę na konieczność osobistego nawrócenia i pobożnego życia. Jest częścią ruchu ewangelikalnego.

Zbory Boże – największa spośród zielonoświątkowych denominacji na świecie. W Stanach Zjednoczonych druga co do liczby zrzeszonych w niej zielonoświątkowców po Kościele Bożym w Chrystusie.

Zjednoczony Kościół Chrystusa – Kościół protestancki o charakterze reformowanym i kongregacjonalnym, zaliczany do głównego nurtu (mainline) protestantyzmu i znany jako jeden z najbardziej liberalnych Kościołów na świecie. Zasięg jego działalności obejmuje Stany Zjednoczone.

Zjednoczony Kościół Metodystyczny (UMC) – metodystyczny Kościół, z głównego nurtu protestantyzmu. Powstał w 1968, w Dallas, wyniku unii Kościoła Metodystycznego i Zjednoczonego Kościoła Ewangeliczno-Braterskiego. UMC ma swoje początki w naukach Johna i Charlesa Wesley'ów, w Kościele Anglii.