AKAT-1 – pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych, konstrukcji Jacka Karpińskiego, wykonany przez Instytut Automatyki Polskiej Akademii Nauk w 1959 r.

Analizator Równań Różniczkowych, ARR – komputer analogowy, pierwszy elektroniczny komputer zbudowany w Polsce. Skonstruowała go Grupa Aparatów Matematycznych przy Państwowym Instytucie Matematycznym w Warszawie, pod kierunkiem Leona Łukaszewicza.

ANOPS – seria polskich, specjalizowanych komputerów przeznaczonych do wspomagania badań z dziedziny biomedycyny, konstruowanych na Wydziale Elektroniki w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej, współpracowano przy tym z Akademią Medyczną w Warszawie. Kierownikiem zespołu konstruującego te urządzenia był prof. Konrad Fiałkowski.

ARAL – skonstruowane przez K. Bochenka z GAM prototypy komputera analogowego do rozwiązywania układów równań metodą kolejnych przybliżeń. Wykonano 3 wersje.

ELWAT - rodzina komputerów analogowych skonstruowanych w Wojskowej Akademii Technicznej i produkowanych przez zakład Elwro we Wrocławiu od 1967 r.

EMAL – doświadczalny komputer pierwszej generacji Romualda Marczyńskiego pod względem organizacyjnym wzorowany na angielskim EDSAC. Powstawał w Grupie Aparatów Matematycznych (GAM) Państwowego Instytutu Matematycznego w Warszawie w latach 1953–1955.

EMAL-2 – komputer Romualda Marczyńskiego. Ponadto w budowie uczestniczyli: mgr inż. Kazimierz Bałakier, mgr inż. Lesław Niemczycki i mgr inż. Andrzej Harland oraz technicy: Henryk Furman, Gustaw Sliwicki, Stefan Kostrzewa i Zbigniew Grzywacz.

GEO – rodzina małych, specjalizowanych komputerów do obliczeń inżynierskich, pierwotnie geodezyjnych. Opracowana w Katedrze Budowy Maszyn Matematycznych Politechniki Warszawskiej przy współudziale Instytutu Geodezji i Kartografii.

GEO-1 – prototyp (1967) serii specjalizowanych komputerów do obliczeń inżynierskich, pierwotnie geodezyjnych, oparty na organizacji UMC-1 i technologii UMC-10. Opracowany w Katedrze Budowy Maszyn Matematycznych Politechniki Warszawskiej przy współudziale Instytutu Geodezji i Kartografii.

K-202 – polski 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego z zespołem w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych w kooperacji polskich zakładów zjednoczenia MERA, m.in. Metroneks, z firmami z Wielkiej Brytanii: Data-Loop oraz MB Metals. Według opinii dr. hab. Piotra J. Durki K-202 przewyższał pod względem szybkości pierwsze IBM PC oraz umożliwiał wielozadaniowość, wielodostępność i wieloprocesorowość.
Kowary – komputer klasy PC, produkowany na przełomie lat 80. i 90. przez spółkę Kowary na potrzeby Politechniki Wrocławskiej.

Mazovia 1016 – komputer osobisty produkowany w Polsce przez spółkę Mikrokomputery od roku 1986. Jest to klon komputera typu IBM PC. Powstał przy możliwie dużym wykorzystaniu elementów produkowanych w RWPG. Wykorzystywał kodowanie Mazovia.

MCY7880 – polska wersja 8-bitowego mikroprocesora Intel 8080 produkowana w latach 70. i 80. XX w. przez nieistniejące już Naukowo Produkcyjne Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie.

Mera 400 – wzorowany na komputerze K-202 minikomputer produkcji polskiej. Produkowany w latach 1976-1987 w Zakładach Systemów Minikomputerowych MERA w Warszawie. W roku 2018 nadal używana była co najmniej jedna Mera 400.

MERA-60 – polski mikrokomputer opracowany w drugiej połowie lat 70. XX wieku w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach. Bazowa wersja systemu produkowana była przez Centrum Naukowo-Produkcyjne Systemów Sterowania MERASTER, a generalnym dostawcą systemu było Biuro Generalnych Dostaw CNPSS. Specjalizowane moduły sprzętowe i programowe do zastosowań specjalnych produkował Zakład Modeli i Prototypów Instytutu Systemów Sterowania. Seryjną produkcję systemu rozpoczęło w 1979 r. Był produkowany do końca lat osiemdziesiątych i masowo eksportowany do krajów RWPG. Na przykład w roku 1984 z 427 wyprodukowanych egzemplarzy sprzedano za granicę 351. W Polsce znajdował zastosowania między innymi w armii, badaniach jądrowych i na wyższych uczelniach. W trakcie rozwoju opracowywane były wersje o różnych mechanicznych i elektronicznych charakterystykach, nazywane MERA-6xx.

Meritum – rodzina komputerów osobistych wzorowana i kompatybilna z TRS-80 Model I produkowana w latach 80. XX wieku przez Zakłady Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab w Zabrzu przy współpracy firmy polonijnej ITM. Wyprodukowano trzy modele komputera: Meritum I, Meritum II oraz tylko w serii próbnej Meritum III.

MIK CA80 – komputer produkcji polskiej, stworzony do celów edukacyjnych, umożliwiających budowę programowalnych układów sterujących i automatyki.

MK 45 – 8-bitowy mikrokomputer przeznaczony do prac biurowych produkowany od 1984 w MERA-KFAP w Krakowie pracujący pod nadzorem systemu operacyjnego CP/M 2.2.

MOMIK 8b – 8-bitowy minikomputer produkcji polskiej, zbudowany na układach scalonych TTL. Opracowany przez Instytut Maszyn Matematycznych w 1973 r., a produkowany seryjnie przez Zakład Systemów Minikomputerowych MERA od 1974 r. i stosowany w serii MERA 300.

MSP-80 to mikrokomputerowy system automatyzacji pomiarów opracowany przez Przemysłowy Instytut Elektroniki.

PAR(K) – Programowany Automat Rachunków (Krakowianowych) – programowany mechaniczno-przekaźnikowy automat rachunkowy skonstruowany i wykonany w 1956 przez Gerarda Kudelskiego, który wówczas był pracownikiem Wydziału Geodezji Politechniki Warszawskiej. Kudelski zbudował go “sposobem gospodarczym”, i był jednocześnie autorem rozwiązania tzw. Programowanego Automatu Rachunków (Krakowianowych), w skrócie PAR(K), w którym urządzeniem wyjścia i obliczeniowym była specjalnie zakupiona maszyna do fakturowania firmy Rheinmetall. Maszyna fakturująca została uzupełniona o urządzenia wejścia i przekaźnikowe układy sterujące.

PRS-4 – uniwersalny, modułowy minikomputer trzeciej generacji o 16-bitowym słowie, zbudowany w oparciu o układy scalone podstawowej (SSI) oraz średniej (MSI) skali integracji. Prototyp minikomputera, nazwany MKJ-28, powstał w drugiej połowie 1973 roku w Zakładzie Automatyzacji Powierzchniowej (CPA), który wchodził w skład Zakładów Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego w Katowicach. Został zaprojektowany w sposób zapewniający pełną logiczną zgodność z rodziną minikomputerów firmy Hewlett-Packard. Minikomputer produkowano w Zakładzie Elektroniki Górniczej w Tychach w latach 1975-1987, początkowo jako SMC-3, a od 1979 r., po modernizacji wykonanej przez Zakład Systemów Sterowania (BS-3), jako PRS-4. Nazwę minikomputera zmieniono na PRS-4, aby obejść obowiązujące w PRL rozporządzenie pozwalające na produkcję komputerów jedynie przez ELWRO i Zjednoczenie MERA.

S-400 – rodzina pakietów cyfrowych na tranzystorach germanowych opracowana w Instytucie Maszyn Matematycznych i produkowana przemysłowo przez ELWRO.

UMC – wczesne komputery wytwarzane w Polsce oraz rodzina pierwszych komputerów produkowanych seryjnie przez Elwro od 1962 roku.

UMC-1 – pierwszy komputer produkowany seryjnie przez Elwro od 1962 r. Elwro wyprodukowało i uruchomiło 25 szt. maszyn seryjnych, w tym jedną na eksport na Węgry.

UMC-10 – polski komputer tranzystorowy opracowany i wykonany w 3? egzemplarzach na Politechnice Warszawskiej. Wersja tranzystorowa komputera UMC-1.
Unipolbrit Komputer 2086 – wariant komputera Timex TS2068 produkowany przez gdańską firmę Unimor przy współpracy firmy polonijnej PZ Polbrit International w latach 80. XX wieku.

XYZ (1958) – pierwsza Uniwersalna Maszyna Cyfrowa należąca do rodziny wczesnych komputerów, która została zbudowana i uruchomiona w Polsce. Wyprzedziła o kilka miesięcy EMAL-2, natomiast wcześniejszy EMAL nie został w pełni uruchomiony. Poprzedziły ją: lampowy komputer analogowy ARR oraz nieelektroniczne komputery zerowej generacji: dydaktyczny GAM-1 i użytkowy PARK.

ZAM – rodzina komputerów projektowanych w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie, a produkowanych przez Zakład Doświadczalny Instytutu.

ZAM-2 – polski komputer pierwszej generacji zbudowany na lampach, wersja produkcyjna polskiego komputera XYZ. Przeznaczony przede wszystkim do obliczeń numerycznych był także używany do przetwarzania danych np. w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA, a w NRD współpracował z maszynami analitycznymi. Wyprodukowano 12 szt. w wersjach: Alfa, Beta i Gamma.

ZAM-3 (ZAM-3M) – doświadczalny komputer IMM budowany w latach 1961–1964 ; rozwinięcie technologii EMAL-2.

ZAM-21 (Alfa) – doświadczalny komputer IMM rozwijany i budowany równolegle z ZAM-3, a produkowany w Elwro w latach 1961−1965.

ZAM 41 – pierwszy polski komputer do przetwarzania danych zaprojektowany w Instytucie Maszyn Matematycznych (IMM) w Warszawie, a produkowane przez Zakład Doświadczalny Instytutu.