
Akademie der bildenden Künste Wien – państwowa uczelnia artystyczna, jedna z najstarszych uczelni tego rodzaju w Europie.

Albertina – galeria założona w 1768 r. w Wiedniu przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę, jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik.
Ankeruhr – secesyjny zegar w Wiedniu, zbudowany w latach 1911–1914, mieszczący się pomiędzy budynkami dawniej należącymi do Lebens- und Rentenversicherungs-Gesellschaft „Der Anker“.

Budynek parlamentu w Wiedniu – budynek w centrum Wiednia przy Ringstraße, w którym prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii – Rady Narodowej i Rady Federalnej. Budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta Theophila Hansena i wybudowany w latach 1874–1883.

Budynek Secesji w Wiedniu – pawilon wystawowy stowarzyszenia Secesja Wiedeńska w Wiedniu.
Burgtheater – budynek teatru w Wiedniu usytuowany przy Ringu. Został oficjalnie otwarty 14 marca 1741 roku.
Cerkiew św. Łazarza – prawosławna cerkiew położona w prawosławnej części Cmentarza Centralnego w Wiedniu.

Cerkiew św. Jerzego – prawosławna cerkiew parafialna mieszcząca się w wiedeńskiej dzielnicy Innere Stadt. Należy do metropolii Austrii i Węgier Patriarchatu Konstantynopolitańskiego i skupia wiernych prawosławnych pochodzenia greckiego. Została wybudowana w latach 1802–1806 według projektu architekta Franza Wipplingera, wieże zostały dobudowane w 1898 według projektu architekta Ludwiga Tischlera. We wnętrzu mieści się zabytkowy ikonostas.
Cmentarz Centralny w Wiedniu – główna nekropolia Wiednia, jeden z największych cmentarzy Europy

Dom Zacherla w Wiedniu – zabytkowy dom mieszkalno-handlowy w centrum Wiednia, zaprojektowany przez architekta Jože Plečnika.

Fontanna Mozarta zwana także Fontanną Czarodziejskiego fletu – secesyjna fontanna (studnia) w Wiedniu, znajdująca się na Mozartplatz w czwartej dzielnicy (Wieden).
Fontanna Neptuna w Schönbrunn – fontanna mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Została wzniesiona na życzenie Marii Teresy Habsburg w 1780 r.
Fontanna Świętego Karola Boromeusza w Wiedniu – zabytkowa fontanna przy Landstraße w Wiedniu, poświęcona patronowi Wiednia – św. Karolowi Boromeuszowi. Fontanna zaprojektowana została przez architekta Jože Plečnika.
Glorieta w Schönbrunn – ukończona w 1775 r. barokowa glorieta, usytuowana na wzgórzu o wysokości 60 m za Pałacem Schönbrunn w Wiedniu. Położony poniżej pałac i widoczną w oddali panoramę miasta można podziwiać ze znajdującej się w pawilonie kawiarni. Glorieta jest poświęcona jako pomnik sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju. Wraz z przejęciem władzy przez Marię Teresę doszło najpierw do wojny o sukcesję austriacką, a później do wojny siedmioletniej. Na froncie gloriety znajduje się następująca inskrypcja: JOSEPHO II. AVGVSTO ET MARIA THERESIA AVGVSTA IMPERANTIB. ERECT. CIƆIƆCCLXXV Inskrypcja używając wyrażeń AVGVSTO i AVGVSTA nawiązuje do pierwszego cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, którego spadkobiercami i następcami czuli się Habsburgowie w ich funkcji cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Hundertwasserhaus – kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu, jedno z dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983–1985 przez Josefa Krawinę.

Kolumna morowa w Wiedniu – barokowa kolumna Trójcy Świętej znajdująca się na Placu Graben w Wiedniu.

Kornhäusel-Villa – podmiejski dom zbudowany po 1804 w Ottakring, wtedy przedmieściu Wiednia, obecnie w 16. dzielnicy. Autorem projektu był Joseph Kornhäusel, właścicielem Josef Edler von Jenamy, dom nazywał się Landvilla „Jenamy”.

KunstHausWien – muzeum w Wiedniu w 3. dzielnicy Landstrasse, zaprojektowane przez artystę austriackiego Friedensreicha Hundertwassera. Znajduje się przy ul. Unteren Weißgerberstraße 13.
Looshaus – kamienica w Wiedniu, zaprojektowana przez jednego z najważniejszych architektów wczesnego modernizmu – Adolfa Loosa. Dom ten spina trendy secesyjne, historyczne z nadchodzącymi dopiero ideami modernistycznymi. Adolf Loos był później jednym z najbardziej purystycznych wyznawców modernizmu, co zapowiadał już Looshaus.

MuseumsQuartier (MQ) w tłumaczeniu na język polski to Dzielnica Muzealna lub Dzielnica Muzeów. Jest to kompleks architektoniczny usytuowany blisko centrum Wiednia w Austrii. Całość zajmuje powierzchnię 60 tys. m² co czyni ten kompleks jednym z największych tego typu na świecie. Jest miejscem wystaw, koncertów, spektakli tanecznych, wieczorów autorskich oraz spotkań młodych ludzi z całego świata. Rocznie odwiedza go ponad 3 mln turystów a ich liczba stale wzrasta.
Wiedeńska Opera Państwowa – opera znajdująca się w Wiedniu.

Osiedle Werkbundu w Wiedniu – modernistyczne osiedle wzniesione w 1932 r. na zboczu Roter Berg w dzielnicy Lainz w Wiedniu (Austria), będące reakcją na inne osiedla Werkbundu. Inicjatorem budowy osiedla i autorem koncepcji urbanistycznej był Josef Frank. Osiedle zaprojektowało trzydzieścioro troje architektów z Austrii, Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych.

Palmiarnia w Schönbrunn – jedna z największych palmiarni w Europie, mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Została wzniesiona na życzenie cesarza Franciszka Józefa i według projektu Franza Xavera Segenschmida w 1882 r.

Pomnik Mozarta w Burggarten – neobarokowy pomnik w Wiedniu, w ogrodzie Burggarten, poświęcony austriackiemu kompozytorowi Wolfgangowi A. Mozartowi.

Stare Arkady na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu – zespół dwóch budynków mieszczących grobowce z XIX i XX wieku.
Theater an der Wien – teatr w Wiedniu, położony w dzielnicy Mariahilf, przy historycznej ulicy Wienzeile.

Tiergarten Schönbrunn lub Zoo Vienna – ogród zoologiczny położony w Wiedniu, przy Maxingstraße 13b, na terenie Parku Schönbrunn, na południowy zachód od zespołu pałacowego, w sąsiedztwie Palmiarni. Najstarszy działający ogród zoologiczny świata. Ogród wraz z całym kompleksem pałacu i ogrodów Schönbrunn w 1996 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Urania – instytut edukacyjny i obserwatorium w Wiedniu.
Volksoper – druga po Operze Wiedeńskiej opera w Wiedniu, prezentująca przede wszystkim lżejszy repertuar – operetki, musicale i przedstawienia baletowe.

Wagenburg, Muzeum Wozowni Cesarskiej w Wiedniu – położone w jednym z bocznych pawilonów pałacu Schönbrunn muzeum mające w swojej kolekcji wszystkie środki transportu używane na dworze cesarskim od XVII w. do końca panowania Habsburgów.

Wiedeński Dom Mozarta dawny Dom Figara – mieszkanie znajdujące się w Wiedniu w kamienicy przy Domgasse 5. Zajmowane w latach 1784-1787 przez kompozytora Wolfganga A. Mozarta i jego rodzinę. Wnętrze zachowane do obecnych czasów.

Wiener Prater – park publiczny w Wiedniu, położony między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pratum, co oznacza tyle co łąki. Jest to popularny ośrodek wypoczynkowo-sportowy.

Willa inżyniera Karla Langera w Wiedniu – zabytkowa willa usytuowana w dzielnicy Hietzing w Wiedniu, pierwsze zrealizowane, samodzielne dzieło architekta Jože Plečnika.