Blackfriars (Londyn)W
Blackfriars (Londyn)

Blackfriars – średniowieczny klasztor dominikanów w Londynie, istniejący od XIII do XVI w.; obecnie tę nazwę nosi obszar położony w centrum Londynu, w południowo-wschodniej części City of London.

Cheapside (Londyn)W
Cheapside (Londyn)

Cheapside – ulica w centrum Londynu, jedna z głównych ulic City of London, dawny główny ośrodek handlowy miasta.

Dorset Garden TheatreW
Dorset Garden Theatre

Dorset Garden Theatre początkowo znany jako Duke of York's Theatre, albo Duke's Theatre – nieistniejący współcześnie teatr położony w Londynie. W 1685 zmarł król Karol II, zaś jego brat, Książę Yorku, został koronowany jako Jakub II. Kiedy książę został władcą, teatr zmienił nazwę na Queen's, co odnosiło się do drugiej żony Jakuba, Marii z Modeny. Nazwa ta pozostała aktualna nawet po koronacji Wilhelma III.

Foundling HospitalW
Foundling Hospital

Foundling Hospital - przytułek dla sierot zbudowany w Londynie w 1739 roku. Szefem prrzedsięwzięcia był kpt. Thomas Coram, a wspierali go czołowi politycy, zwłaszcza Spencer Compton, 1. hrabia Wilmington i Philip Dormer Stanhope, 4. hrabia Chesterfield. Dużą rolę w powstaniu szpitala odegrał Richard Mead.

Katastrofa tramwajowa w CroydonW
Katastrofa tramwajowa w Croydon

Katastrofa tramwajowa w Croydon – 9 listopada 2016 roku dwuczłonowy tramwaj obsługiwany przez «Tramlink» wypadł z szyn na ostrym łuku i przewrócił się na bok. W wypadku zginęło siedem osób, a 62 osoby zostały ranne, w tym 19 ciężko.

King’s CompanyW
King’s Company

King's Company – jedna z dwóch organizacji mających prawa do prowadzenia działalności teatralnej na terenie Londynu po okresie bezkrólewia w Anglii. Działała od 1660 do 1682 roku.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908W
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908

IV Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się w Londynie 27 kwietnia 1908.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1944W
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1944

XIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które miały być rozgrywane w Londynie, zostały odwołane z powodu toczącej się II wojny światowej.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1948W
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1948

XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie. Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012W
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012

XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbyły się w Londynie między 27 lipca a 12 sierpnia 2012. Miasto to po raz trzeci gościło igrzyska olimpijskie. Wcześniej odbyły się tu w roku 1908 i 1948. Z powodu II wojny światowej w 1944 roku IO, których gospodarzem miał być Londyn, zostały odwołane. Trzy kraje nie wysłały do Londynu żadnej zawodniczki. Były to: Nauru, Saint Kitts i Nevis i Barbados. Reprezentacje Bhutanu i Czadu miały w składach same kobiety.

LondiniumW
Londinium

Londinium – największe rzymskie miasto w Brytanii i zarazem stolica prowincji. Dziś obszar Londinium stanowi niewielki fragment londyńskiego City of London, a na powierzchni ziemi zachowało się bardzo niewiele z tamtego okresu. Można zobaczyć pozostałości murów miejskich oraz fundamenty świątyni. Przedmioty wydobyte w czasie wykopalisk można obejrzeć w muzeum miejskim, które prezentuje losy rzymskiego miasta.

London Bridge (Lake Havasu City)W
London Bridge (Lake Havasu City)

London Bridge – most w Lake Havasu City, w stanie Arizona, w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad 130 lat (1831–1968) przeprawa rzeczna zlokalizowana była na Tamizie w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Długość mostu wynosi 283,4 m.

London Crusade (1954)W
London Crusade (1954)

London Crusade – pierwsza wielka kampania ewangelizacyjna Billy’ego Grahama przeprowadzona poza granicami Stanów Zjednoczonych. Miała miejsce w Londynie w 1954 i trwała przez 3 miesiące, od 1 marca do 29 maja. Większość spotkań odbyła się na Harringay Arena, jedno spotkanie miało miejsce w Hyde Parku, jedno na stadionie Wembley. Przybyło na nią około 2 milionów ludzi. Jego słuchaczami byli arcybiskup Canterbury Geoffrey Francis Fisher oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.

Pożar na stacji metra Kings Cross w LondynieW
Pożar na stacji metra Kings Cross w Londynie

Pożar na stacji metra Kings Cross w Londynie – stacja londyńskiego metra Kings Cross została zniszczona przez pożar, który wybuchł 18 listopada 1987.

Londyńska Parada Zwycięstwa (1946)W
Londyńska Parada Zwycięstwa (1946)

Londyńska Parada Zwycięstwa – brytyjska parada zwycięstwa, która odbyła się 8 czerwca 1946 dla uczczenia zwycięstwa nad Niemcami oraz Japonią w II wojnie światowej. Parada przeszła ulicami stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu gromadząc tysiące widzów oraz obserwatorów.

Mitreum w LondynieW
Mitreum w Londynie

Mitreum w Londynie – rzymska świątynia poświęcona bogu Mitrze – mitreum, której pozostałości zostały odkryte w 1954 roku w Walbrook na terenie City of London.

Napad na Lloyds BankW
Napad na Lloyds Bank

Napad na Lloyds Bank − włamanie do londyńskiego oddziału Lloyds Bank przy Baker Street dokonane 11 września 1971. Złodzieje wydrążyli pod ziemią 15-metrowy tunel do skarbca i ukradli ze skrytek depozytowych gotówkę i biżuterię wartości wielu milionów funtów. Sprawców nigdy nie znaleziono, nie odzyskano też większości skradzionych dóbr.

Pałac PlacentiiW
Pałac Placentii

Pałac Placentii - królewska rezydencja istniejąca w londyńskiej dzielnicy Greenwich od XV do XVII wieku.

Pałac SavoyW
Pałac Savoy

Pałac Savoy – rezydencja królewska istniejąca w Londynie w XIII i XIV wieku.

Pożar LondynuW
Pożar Londynu

Wielki pożar Londynu – pożar trwający od 2 do 5 września 1666 roku w Londynie.

Pożar wieżowca Grenfell Tower w LondynieW
Pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie

Pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie – pożar, który wybuchł 14 czerwca 2017 w Londynie, w dzielnicy Kensington. Pierwsze zgłoszenie o pożarze odebrano o godzinie 0:54 czasu brytyjskiego.

Katastrofa kolejowa w SouthallW
Katastrofa kolejowa w Southall

Katastrofa kolejowa w Southall zdarzyła się 19 września 1997 w okolicach Southall, dzielnicy Londynu. Do katastrofy doszło na linii Great Western Main Line. W wyniku wypadku zginęło 7 osób a 139 zostało rannych.

TyburnW
Tyburn

Tyburn lub Tyburn Tree – miejsce egzekucji skazańców za wykroczenia przeciw królowi Anglii i jednocześnie męczeństwa katolików w Londynie w pobliżu Marble Arch na zbiegu ulic Edgware Rd. i Bayswater Rd. Wyroki wykonywano w okresie od XII do XVIII w. Wśród niekatolickich skazańców Tyburn był także purytanin, przywódca wojny domowej 1642–1645 r., lord protektor Oliver Cromwell. Wyrok na Cromwellu miał znaczenie symboliczne, gdyż dokonano go pośmiertnie na zwłokach, które specjalnie w tym celu ekshumowano.

Watkin’s TowerW
Watkin’s Tower

Watkin’s Tower – nieukończona stalowa wieża kratownicowa w Londynie.

Stadion Wembley (1923)W
Stadion Wembley (1923)

Stadion Wembley – stadion piłkarski w dzielnicy Wembley w Londynie. Oficjalnie otwarty 28 kwietnia 1923 przez króla Jerzego V. W 2003 został wyburzony, a w jego miejsce zbudowano nowy stadion na 90 tys. miejsc. Stary stadion Wembley był jednym z najsłynniejszych i najbardziej znanych stadionów piłkarskich na świecie.

Whitehall (pałac)W
Whitehall (pałac)

Whitehall Palace – rezydencja brytyjskich monarchów od 1530 do 1698, kiedy spłonął prawie w całości. Wcześniej jednak urósł do rangi największego pałacu w Europie, posiadał 1500 pokoi.

Wielka WystawaW
Wielka Wystawa

Wielka Wystawa, pełna nazwa: Wielka Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów – wystawa światowa w Londynie od 1 maja do 15 października 1851 roku.

Wielka zaraza w Londynie 1665–1666W
Wielka zaraza w Londynie 1665–1666

Wielka zaraza miała miejsce w Londynie w latach 1665–1666. Zdaniem badaczy zmarło wtedy od 75 000 do 100 000 osób, około piątej części populacji miasta. Uważa się, że była to dżuma, wywołana przez bakterię Yersinia pestis, której roznosicielami były szczury.

Wielki smog londyńskiW
Wielki smog londyński

Wielki smog londyński – utrzymujący się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952 smog utworzony z powodu sytuacji pogodowej i wyemitowania do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz spalin samochodowych.

Wielki SmródW
Wielki Smród

Wielki Smród – katastrofa ekologiczna, która miała miejsce od czerwca do sierpnia 1858 roku w Londynie. Jej bezpośrednią przyczyną były utrzymujące się przez długi czas wyjątkowo wysokie temperatury, które doprowadziły do spadku poziomu wody w Tamizie i odsłonięcia zalegających w niej nieczystości pochodzących z nieefektywnego miejskiego systemu kanalizacyjnego. Ścieki zaczęły się pod wpływem gorąca rozkładać i wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach. Smród uniemożliwiał przez kilka miesięcy sprawne funkcjonowanie Parlamentu i wielu innych instytucji, co skłoniło rząd do przeprowadzenia szeroko zakrojonego programu przebudowy miejskiej kanalizacji.

Więzienie NewgateW
Więzienie Newgate

Więzienie Newgate – dawne więzienie w Londynie, położone na rogu ulic Newgate Street i Old Bailey, u wejścia do City of London. Pierwotnie, za czasów panowania rzymskiego, była to jedna z bram w murze miejskim Londynu. Brama-więzienie była całkowicie przebudowana w XII wieku, a następnie zniszczona w 1777. Więzienie było rozbudowywane i przebudowywane wielokrotnie, było użytkowane przez 700 lat, od 1188 do 1902.

Yeomen WardersW
Yeomen Warders

Yeomen Warders – strażnicy zamku Tower w Londynie.

Zamieszki w Wielkiej Brytanii (2011)W
Zamieszki w Wielkiej Brytanii (2011)

Zamieszki w Wielkiej Brytanii – trwająca od 6 do 10 sierpnia 2011 roku seria rozruchów i grabieży, mająca swój początek w londyńskiej dzielnicy Tottenham, w północnej części miasta.

Zdobycie LondiniumW
Zdobycie Londinium

Zdobycie Londinium – zajęcie Londinium przez Brytów w roku 60 n.e.