Gospodarka Polski LudowejW
Gospodarka Polski Ludowej

Gospodarka Polski Ludowej – system gospodarczy związany ściśle z ustrojem panującym w Polsce Ludowej w latach 1944–1989, wzorowanym na rozwiązaniach radzieckich. Główną cechą gospodarki Polski Ludowej było jej podporządkowanie celom politycznym.

ArcelorMittal WarszawaW
ArcelorMittal Warszawa

ArcelorMittal Warszawa – przedsiębiorstwo z sektora hutniczego z siedzibą w warszawskiej dzielnicy Bielany, w obszarze Huta.

Bank Handlowy w WarszawieW
Bank Handlowy w Warszawie

Bank Handlowy w Warszawie SA (BHW) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający aktualnie pod marką Citi Handlowy. Jest 10. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 18. pod względem liczby placówek.

Bank Polska Kasa OpiekiW
Bank Polska Kasa Opieki

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna – polski bank uniwersalny założony 17 marca 1929 r. jako państwowy bank komercyjny w formie spółki akcyjnej. Od 1998 notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 1999–2017 kontrolowany przez UniCredit. 7 czerwca 2017 roku zarząd nad Bankiem przejęły spółki Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju, których kontrolne pakiety akcji posiada Skarb Państwa.

Bitwa o handelW
Bitwa o handel

Bitwa o handel – polityka gospodarcza w Polsce w latach 1947–1949, mająca na celu ograniczenie i wyeliminowanie sektora prywatnego, jak również okiełznać elementy spekulanckie. Zapoczątkowało ją wystąpienie Hilarego Minca na plenum KC PPR 13 i 14 kwietnia 1947. U podstaw „bitwy o handel”, jak również późniejszych ograniczeń sektora prywatnego, legły przesłanki czysto ideologiczne, sprowadzające się do dostosowania organizacji obrotu towarowego do ogólnej koncepcji gospodarki centralnie kierowanej.

Bon towarowy PeKaOW
Bon towarowy PeKaO

Bon PeKaO – stosowany w okresie PRL środek płatniczy będący substytutem walut wymienialnych ważnym wyłącznie w wydzielonej sieci placówek handlowych.

Centrala Produktów NaftowychW
Centrala Produktów Naftowych

Centrala Produktów Naftowych (CPN) – byłe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się magazynowaniem, transportem, dystrybucją hurtową i detaliczną przetworów naftowych, przede wszystkim paliw płynnych i środków smarowych oraz innych materiałów eksploatacyjnych dla pojazdów silnikowych i jednostek pływających. W szczytowym okresie rozwoju dysponowało przeszło 1400 stacjami paliw oraz flotą prawie 600 autocystern. CPN zapewniała też skup i odsprzedaż zużytych olejów mineralnych rafineriom do powtórnego przetworzenia.

Centralny Zarząd Kopalnictwa Rud ŻelazaW
Centralny Zarząd Kopalnictwa Rud Żelaza

Centralny Zarząd Kopalnictwa Rud Żelaza – powołana w 1951 centralna struktura zrzeszająca przedsiębiorstwa produkcyjne - wydobywcze i usługowe, związane z geologią, projektowaniem i budową kopalń rud żelaza, a także organizujące wydobycie rud żelaza w Polsce. Jego siedzibą była Częstochowa, w okolicach której zalegały największe wówczas złoża rud żelaza. Zarząd mieścił się w budynku przy ul. Śląskiej 11-13.

Fabryka Samochodów MałolitrażowychW
Fabryka Samochodów Małolitrażowych

Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM) – polskie przedsiębiorstwo przemysłu motoryzacyjnego działające w latach 1971–1992, obejmujące wytwórnie samochodów w Bielsku-Białej i Tychach. Poza samochodami w różnych filiach produkowano podzespoły samochodowe, rowery.

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”W
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” – nazwa spółdzielni produkcyjno-handlowo-usługowych istniejących w większości gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce.

Gospodarka mieszkaniowa w PRLW
Gospodarka mieszkaniowa w PRL

Gospodarka mieszkaniowa w PRL – liczba budowanych mieszkań w okresie Polski Ludowej była większa niż współcześnie, a obecnie około 50% Polaków mieszka w mieszkaniach zbudowanych w okresie PRL.

H. Cegielski – PoznańW
H. Cegielski – Poznań

H.Cegielski – Poznań S.A. – przedsiębiorstwo założone przez Hipolita Cegielskiego w 1846 w Poznaniu. Producent silników okrętowych, lokomotyw parowych, spalinowych, elektrycznych i wagonów kolejowych.

KolmexW
Kolmex

Kolmex – przedsiębiorstwo handlu zagranicznego kolejnictwa zostało powołane w 1964 pod nazwą Centrali Eksportu i Importu Taboru Kolejowego i Urządzeń dla Kolejnictwa, z siedzibą w kompleksie budynków Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Warszawie przy ul. Targowej 74. Od 1965 firma zaczęła używać skróconej nazwy - Kolmex. Następnie jej siedzibę przeniesiono do budynku CHZ Metalexport przy ul. Mokotowskiej 49, zaś w 1992 do nowo wybudowanej własnej siedziby przy ul. Grzybowskiej 80-82.

KonsumyW
Konsumy

Konsumy – nazwa odnosząca się do sklepów zakładowych, w ograniczonym stopniu dostępnych dla osób spoza danego zakładu, fabryki, które zaczęły powstawać w II poł. XIX w. i były prowadzone również w okresie międzywojennym.

Książeczka walutowaW
Książeczka walutowa

Książeczka walutowa – dokument, wydawany obywatelom PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, w którym rejestrowane były wszystkie zakupy walut zagranicznych oraz czeków podróżnych. Zakupy takie były ściśle reglamentowane i dopuszczalne jedynie wówczas, gdy obywatel otrzymał zezwolenie na wyjazd poza granice kraju.

Linia kolejowa nr 65W
Linia kolejowa nr 65

Linia kolejowa nr 65 Most na rzece Bug – Sławków Południowy LHS, Linia Hutnicza Szerokotorowa, dawniej znana pod nazwą Linia Hutniczo-Siarkowa (LHS) – niezelektryfikowana, jednotorowa linia kolejowa przebiegająca od kolejowego przejścia granicznego w Hrubieszowie do stacji kolejowej Sławków Południowy LHS.

M-IW
M-I

M-I – rodzaj kartek wydawanych w PRL. Przysługiwał nauczycielom, studentom, lekarzom i innym, którzy nie pracowali fizycznie, przez co ten rodzaj kartek nazywany był inteligenckimi. Obejmował on głównie mięso oraz przez pewien czas: masło, cukier, mąkę i produkty zbożowe. W latach 1983–1989 zezwalał na zakup: 700 g mięsa wołowego z kością i 1800 g mięsa innego i wędlin.

M-IIW
M-II

M-II – rodzaj kartek w PRL, które były wydawane osobom pracującym fizycznie, tj. robotnikom, przez co były popularnie nazywane robotniczymi. Przydział na te kartki wynosił w latach 1983–1989: 1000 gramów wołowiny z kością i 3000 gramów mięsa i jego wyrobów. Przez pewien czas kartki te obejmowały: 500 gramów masła. Na kartki M-II można było kupić więcej niż na tzw. inteligenckie kartki – M-I.

Państwowa Komisja Planowania GospodarczegoW
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego

Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego (PKPG) – polska instytucja istniejąca w latach 1949–1956, która przejęła kompetencje zlikwidowanego poprzedniego, pierwszego organu planowania gospodarczego w Polsce Centralnego Urzędu Planowania (1945–1948), Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego oraz częściowo Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

PewexW
Pewex

Pewex, Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” – przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Warszawie, prowadzące sieć sklepów i kiosków walutowych w PRL. Powstało ono w 1972 z przekształcenia sklepów dewizowych banku PeKaO, w których można było kupić za waluty wymienialne towary niedostępne w innych sklepach lub trudno dostępne, zarówno importowane, jak i krajowe. Z tego powodu marka „Pewex” była w czasach PRL synonimem towarów luksusowych.

Pierwszy obszar płatniczyW
Pierwszy obszar płatniczy

Pierwszy obszar płatniczy – określenie używane w PRL odnoszące się do krajów bloku wschodniego w kontekście ich autonomicznego systemu walutowego. Waluty krajów RWPG oraz państw stowarzyszonych nie podlegały normalnej wymienialności na waluty krajów kapitalistycznych, które w tym kontekście nazywano drugim obszarem płatniczym. Handel zagraniczny pomiędzy krajami pierwszego obszaru płatniczego starano się prowadzić w umownych jednostkach rozliczeniowych: rublu clearingowym oraz rublu transferowym.

PolmozbytW
Polmozbyt

Polmozbyt – Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe Motoryzacji (PTHM) Polmozbyt to kilkanaście przedsiębiorstw w miastach wojewódzkich według podziału administracyjnego Polski z 1957 roku zajmujących się sprzedażą produktów POLMO oraz ich obsługą.

Polska Izba Handlu ZagranicznegoW
Polska Izba Handlu Zagranicznego

Polska Izba Handlu Zagranicznego – działające w latach 1949–1989, posiadające siedzibę w Polsce, zrzeszenie podmiotów gospodarczych, głównie central handlu zagranicznego.

Polski Monopol TytoniowyW
Polski Monopol Tytoniowy

Polski Monopol Tytoniowy (PMT) – polskie przedsiębiorstwo państwowe istniejące w latach 1932–1953.

Powszechne Domy TowaroweW
Powszechne Domy Towarowe

Powszechne Domy Towarowe – polskie przedsiębiorstwo państwowe założone w 1947, operator własnej sieci domów towarowych, od 1993 jednoosobowa spółka Skarbu Państwa Domy Towarowe „Centrum” ; w 1998 pakiet kontrolny akcji DT „Centrum” został sprzedany konsorcjum Handlowy Investments Centrum (HIC).

Poznańska Wytwórnia Produktów Spożywczych „Pegaz”W
Poznańska Wytwórnia Produktów Spożywczych „Pegaz”

Poznańska Wytwórnia Produktów Spożywczych „Pegaz” – przedsiębiorstwo branży spożywczej z siedzibą w Poznaniu, obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pracownie Sztuk PlastycznychW
Pracownie Sztuk Plastycznych

Pracownie Sztuk Plastycznych – powołane decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 grudnia 1949 roku pod nazwą Państwowe Przedsiębiorstwo Robót Dekoracyjnych. W 1951 roku nazwę zmieniono na PP Pracownie Sztuk Plastycznych. Miały za zadanie skupić środowiska artystów plastyków wokół zadań związanych z odbudową powojenną kraju pod państwowym mecenatem. Wokół PSP byli i są skupieni doświadczeni, wybitni w swoich dyscyplinach twórczych artyści – profesorowie i absolwenci wyższych uczelni plastycznych.

Reformy walutowe na ziemiach polskich w latach 1944–1945W
Reformy walutowe na ziemiach polskich w latach 1944–1945

Reformy walutowe na ziemiach polskich w latach 1944–1945 – w drugiej połowie 1944 r. na ziemiach polskich w obiegu znajdowały się głównie marki niemieckie, okupacyjne złote krakowskie i radzieckie ruble. Możliwie szybkie wprowadzenie nowej waluty stanowiło przesłankę porządkowania rynku i stworzenia źródeł dochodów administracji państwowej. 24 sierpnia 1944 r. wydano Dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o emitowaniu biletów skarbowych. Kurs wymienny tych trzech walut określono w stosunku jeden do jednego.

Reglamentacja towarów w PRLW
Reglamentacja towarów w PRL

Reglamentacja towarów w Polsce Ludowej – system kontroli dystrybucji towarów w Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, będący wynikiem silnych niedoborów na rynku i polegający m.in. na wydawaniu ludności kartek, które uprawniały do zakupu ściśle określonych ilości wyznaczonych towarów.

Rolnicza spółdzielnia produkcyjnaW
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna (RSP) – spółdzielnia rolników gospodarujących wspólnie na wniesionej przez nich do spółdzielni ziemi, oraz ziemi dzierżawionej i nabytej przez spółdzielnię, polski odpowiednik kołchozu.

Społeczny Fundusz Odbudowy StolicyW
Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy – stowarzyszenie wyższej użyteczności utworzone w 1948 w celu wsparcia odbudowy wojennych zniszczeń i rozbudowy Warszawy.

Stacja Maszynowo-TraktorowaW
Stacja Maszynowo-Traktorowa

Stacje Maszynowo-Traktorowe, Ośrodki Maszynowo-Traktorowe (OMT) – przedsiębiorstwa państwowe, prowadzące obsługę maszynową rolnych gospodarstw spółdzielczych.

SupersamW
Supersam

Supersam – wielki sklep samoobsługowy, większy od samu i mniejszy od megasamu.

Talon tranzytowyW
Talon tranzytowy

Talon tranzytowy – zezwolenie na wymianę określonej, zwykle stosunkowo niewielkiej kwoty w złotych na walutę kraju tranzytowego. Miał formę papieru wartościowego. Talony tranzytowe wydawano na tranzyt przez Niemiecką Republikę Demokratyczną, Czechosłowację, Związek Radziecki oraz Rumunię.

Wypadki gryfickieW
Wypadki gryfickie

Wypadki gryfickie – wydarzenia początku lat 50. XX w. w powiecie gryfickim, dotyczące nadużyć władz w stosunku do rolników, podczas prowadzonej akcji planowego skupu zboża.

Znak jakości 1W
Znak jakości 1

Znak jakości 1 – znak jakości nadawany wyrobom krajowym od 1958, w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zniknął z produktów w 1990.