
Biały Budynek – dwupiętrowy gmach znajdujący się przy ul. Twardej 6 w Warszawie.

Budynek Główny Gminy Żydowskiej – nieistniejący obecnie budynek znajdujący się przy ul. Grzybowskiej 26/28 w Warszawie.
Bunkier Anielewicza – nieistniejący schron (bunkier), który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a następnie ponieśli śmierć bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, wśród nich dowódca ŻOB Mordechaj Anielewicz.

Dzielnica północna, także: dzielnica nalewkowska, dzielnica nalewkowsko-muranowska lub Nalewki – zwyczajowa nazwa dawnej żydowskiej dzielnicy Warszawy, położonej na północny zachód od Starego Miasta.
Fragmenty murów getta w Warszawie – zachowane fragmenty murów między posesjami lub ściany przedwojennych budynków wyznaczających po 16 listopada 1940 granicę pomiędzy warszawskim gettem a „aryjską" częścią miasta.
Fundacja Rodziny Nissenbaumów – istniejąca od 1983 roku fundacja z siedzibą w Warszawie założona przez pochodzącego z Polski Sigmunda Nissenbauma.

Główna Biblioteka Judaistyczna lub Centralna Biblioteka Judaistyczna – nieistniejąca obecnie biblioteka gromadząca zbiory związane z judaizmem i historią Żydów w Polsce.

Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona – zabytkowy budynek znajdujący się przy ulicy Jagiellońskiej 28 w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ. Siedziba Teatru Baj i Przedszkola nr 163.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie – gmina żydowska z siedzibą w Warszawie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje Warszawę oraz część wschodniej Polski.

Instytut Nauk Judaistycznych w Warszawie – żydowska placówka naukowo-edukacyjna powstała w Warszawie w 1928 r. Druga po YIVO placówka tego typu w Polsce.

Mauzoleum Bera Sonnenberga – grobowiec znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, kwatera 1, rząd 13.

Mauzoleum Trzech Pisarzy – grobowiec znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.

Mauzoleum Żydów Bojowników o Niepodległość Polski w Warszawie – budowla w pierwszej kwaterze cmentarza żydowskiego na Woli w Warszawie, mająca stanowić upamiętnienie Żydów, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – muzeum znajdujące się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce.

Mykwa w Warszawie – budynek dawnej mykwy żydowskiej, znajdujący się na warszawskiej Pradze-Północ, przy ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 31.
Pomnik Bohaterów Getta – pomnik na warszawskim Muranowie upamiętniający bohaterów getta warszawskiego, wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getcie w kwietniu 1943.

Pomnik Bundowców i Cukunftowców w Warszawie – pomnik znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający powstańców getta warszawskiego wydanych Niemcom i rozstrzelanych w Płudach.
Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego – monument znajdujący się przy ul. Prostej 51 na warszawskiej Woli, upamiętniający ewakuację grupy żydowskich powstańców z warszawskiego getta na stronę „aryjską” w maju 1943.
Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu – monument znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający dzieci – ofiary Holocaustu.
Pomnik partyzantów oddziału GL im. Mordechaja Anielewicza w Warszawie – monument znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający powstańców getta warszawskiego wydanych Niemcom i rozstrzelanych w Krawcowiźnie.
Pomnik Umschlagplatz, właśc. Mur–Pomnik Umschlagplatz – monument znajdujący się w Warszawie przy ulicy Stawki, na terenie dawnego placu przeładunkowego, skąd w latach 1942–1943 Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince oraz obozów w dystrykcie lubelskim ponad 300 tysięcy Żydów z warszawskiego getta.
Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie – monument wzniesiony na zbiorowej mogile 7 tysięcy Żydów i Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej, znajdujący się przy ulicy Gibalskiego 21 w Warszawie.
Pomnik Żegoty – obelisk znajdujący się na warszawskim Muranowie pomiędzy pomnikiem Bohaterów Getta i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Pomnik żydowskich oficerów Wojska Polskiego – pomnik znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający zamordowanie kilkuset żydowskich oficerów i intelektualistów w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
Pomniki granic getta w Warszawie – zespół 22 tablic pamiątkowych i betonowych płyt pokazujących przebieg murów warszawskiego getta na Woli i w Śródmieściu.

Pomniki Janusza Korczaka w Warszawie – na terenie Warszawy znajdują się trzy pomniki Janusza Korczaka:Pomnik w Parku Świętokrzyskim – 52°14′01,29″N 21°00′16,74″EProjekt pomnika został wybrany w międzynarodowym konkursie rozpisanym przez fundację Shalom i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.Jest to jeden z najnowszych warszawskich pomników. Kamień węgielny pod budowę wmurował 19 września 2003 r. prezydent Warszawy Lech Kaczyński, a odsłonięto uroczyście 1 czerwca 2006, w Dzień Dziecka. Przedstawia Janusza Korczaka, w otoczeniu dzieci, pod martwym kikutem drzewa, którego suche konary układają się w siedmioramienny żydowski świecznik – menorę. Z tyłu pomnika znajduje się nieduża fontanna oraz tabliczki upamiętniające fundatorów pomnika.Z prawej strony monumentu umieszczono nieduży kamień z wykutym napisem :

Stary Szpital Starozakonnych w Warszawie – placówka medyczna założona w 1833 przy ul. Inflanckiej na warszawskim Muranowie.

Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów – nieistniejąca żydowska placówka medyczna funkcjonująca w latach 1878–1942 w Warszawie przy ul. Śliskiej 51/Siennej 60. Kompleks szpitala będzie przyszłą siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego.

Szpital Starozakonnych w Warszawie, Szpital Starozakonnych na Czystem – żydowska placówka medyczna funkcjonująca w latach 1902–1943 w Warszawie. Przez wiele lat uważana za jeden z najlepszych i najnowocześniejszych szpitali w Polsce.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Centrum Kultury Jidysz – teatr znajdujący się przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie, wystawiający sztuki w językach jidysz i polskim. Korzysta ze sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa w al. Niepodległości 141a.
Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów – zespół kamiennych form pamiątkowych, rozmieszczonych na warszawskim Muranowie i upamiętniających miejsca, wydarzenia i ludzi związanych z gettem warszawskim.

Ulica Nalewki – nieistniejąca obecnie ulica Warszawy, która przed II wojną światową stanowiła jeden z głównych traktów miasta. Nalewki stanowiły główną ulicę żydowskiej Dzielnicy północnej, zwanej też dzielnicą nalewkowsko-muranowską. W czasie wojny zabudowa ulicy została zniszczona, po wojnie nie została odbudowana. Ulica w szczątkowym stopniu zachowała się w postaci dzisiejszej ul. Stare Nalewki.
Ulica Stare Nalewki, do 2019 ulica Bohaterów Getta – ulica na warszawskim Muranowie, biegnąca od ul. Długiej do bramy Ogrodu Krasińskich.

Żydowska Szkoła Pielęgniarek – szkoła żydowska założona w 1940 roku przez Lubę Blum-Bielicką, znajdująca się na obszarze getta warszawskiego, w budynku przedwojennej Ubezpieczalni Społecznej przy ulicy Mariańskiej 1. Szkoła została zlikwidowana w 1942 roku.
Dawny Żydowski Dom Akademicki w Warszawie – zabytkowy budynek przy ul. Józefa Sierakowskiego 7 w dzielnicy Praga-Północ, pierwotnie pełniący funkcję bursy dla żydowskich studentów uczelni warszawskich.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma – instytucja z siedzibą w Warszawie, zajmująca się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce.