Wyspy DaniiW
Wyspy Danii

Dania ma 443 wyspy, z tego 76 z jest zamieszkanych. W języku duńskim „wyspa” to jednoliterowe słowo: ø. Największe duńskie wyspy połączone są ze sobą i z kontynentem mostami.

ÆrøW
Ærø

Ærø – duńska wyspa w cieśninie Mały Bełt.

AlsW
Als

Als – wyspa w Danii, w cieśninie Mały Bełt, między Półwyspem Jutlandzkim a wyspą Fionia.

AmagerW
Amager

Amager – duńska wyspa położona w cieśninie Sund.

AnholtW
Anholt

Anholt – duńska wyspa w Cieśninie Kattegat. Powierzchnia wyspy wynosi 21,75 km². Anholt zamieszkiwało 137 mieszkańców. Na wyspę można się dostać za pomocą promu z Greny. Wyspa Anholt należy do regionu administracyjnego Jutlandia Środkowa z siedzibą w Viborgu.

ÅrøW
Årø

Årø (Aarö) – niewielka duńska wyspa w Małym Bełcie. Jej długość wynosi 4 km, szerokość 3 km a powierzchnia całkowita wynosi 5,66 km². Cieśnina Årø oddziela wyspę od Półwyspu Jutlandzkiego.

ChristiansøW
Christiansø

Christiansø – duńska wyspa położona niedaleko od Bornholmu, wchodząca w skład małego archipelagu Ertholmene.

DrejøW
Drejø

Drejø – duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, na cieśninie Mały Bełt. Administracyjnie należy do regionu Dania Południowa.

EndelaveW
Endelave

Endelave − wyspa w cieśninie Kattegat, w Danii. Powierzchnia wyspy wynosi 13,08 km2. W roku 2011 zamieszkiwały ją 162 osoby.

ErtholmeneW
Ertholmene

Ertholmene – duński archipelag, położony na Bałtyku o 10 Mm na północny wschód od Gudhjem na Bornholmie i 70 Mm na północ od Kołobrzegu.

EskilsøW
Eskilsø

Eskilsø – wyspa w zatoce Roskilde Fjord, w Danii. Ma powierzchnię 1,4 km² i jest największą wyspą w Roskilde Fjord. Jest to jedyna wyspa w tej zatoce mająca stałych mieszkańców . Według danych Urzędu Statystycznego Danii na rok 2018 wyspę tą zamieszkuje 5 osób. Administracyjnie przynależy do gminy Frederikssund w Regionie Stołecznym. Na wyspę można dotrzeć mały promem z położonego na zachód od Sønderby niewielkiego portu. Istnieje możliwość zwiedzania wyspy po szlakach o łącznej długości ok. 4 km.

FalsterW
Falster

Falster – nizinna wyspa duńska położona między Zelandią a Lolland i połączona z nimi mostami. Na wyspie znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Danii. Administracyjnie wyspa wchodzi w skład okręgu Storstrøms Amt.powierzchnia: 514 km² liczba mieszkańców: 42,7 tys. największe miasta: Nykøbing Falster 16,9 tys.; Stubbekønig 2,3 tys. i Gedser 0,72 tys.

Fanø (wyspa)W
Fanø (wyspa)

Fanø – wyspa w Danii, na Morzu Północnym, położona naprzeciw Esbjergu, zlokalizowana około 50 km na północ od wyspy Sylt.

FejøW
Fejø

Fejø – duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Powierzchnia wyspy to 16 km², a jej ludność wynosi 434 mieszkańców, natomiast gęstość zaludnienia 27,1 os./km². Na Fejø leżą dwie wioski: Vesterby i Østerby. Najwyższym punktem wyspy jest Bibjerg.

FemøW
Femø

Femø − wyspa w zatoce Smålandsfarvandet, w Danii. Powierzchnia wyspy wynosi 11,4 km2. W roku 2017 zamieszkiwało ją 112 osób.

FioniaW
Fionia

Fionia – trzecia pod względem wielkości wyspa Danii, położona między Półwyspem Jutlandzkim a Zelandią. Administracyjnie wyspa należy do regionu Dania Południowa. W latach 1970–2006 należała do okręgu Fionia.powierzchnia: 2984 km² liczba mieszkańców: 465 241 największe miasta: Odense 176,7 tys. (2017), Svendborg 27,3 tys. (2017), Nyborg 17,2 tys. (2017), Middelfart 15,2 tys. (2017) najwyższe wzniesienie: Frøbjerg Bavnehøj – 131 m n.p.m.

Wyspy FryzyjskieW
Wyspy Fryzyjskie

Wyspy Fryzyjskie – archipelag wysp w północno-zachodniej Europie, na Morzu Północnym, który rozciąga się wzdłuż wybrzeży Holandii, Niemiec i zachodniej części Półwyspu Jutlandzkiego.

GrenlandiaW
Grenlandia

Grenlandia – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie, która położona jest geograficznie w Ameryce Północnej, a historycznie i politycznie w Europie, o obszarze 2 166 086 km², pokrytej w 81% przez lądolód grenlandzki i o ludności 56 421. 89% mieszkańców stanowią Inuici.

HjortøW
Hjortø

Hjortø − duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, na cieśninie Mały Bełt. Administracyjnie należy do okręgu Fionii.powierzchnia: 0,9 km² ludność: 6 mieszkańców gęstość zaludnienia: 6,67 osób/km² najwyższe wzniesienie: 3,5 m n.p.m.

LæsøW
Læsø

Læsø – duńska wyspa, największa wyspa położona w cieśninie Kattegat. Znajduje się prawie dokładnie pomiędzy portami Frederikshavn i Göteborg.

LangelandW
Langeland

Langeland – duńska wyspa leżąca pomiędzy cieśniną Wielki Bełt oraz Zatoką Kilońską oraz wyspami Fionią a Lolland. Jej długość wynosi 52 km a szerokość 11 km. Administracyjnie należy do okręgu Dania Południowa, tworzy gminę Langeland.powierzchnia: 285 km² ludność: 12 384 mieszkańców największe miasta i miejscowości Rudkøbing – 4586 mieszkańców Humble – 608 mieszkańców Tranekær najwyższe wzniesienie: Skøvlebjerg

LollandW
Lolland

Lolland – czwarta co do wielkości wyspa duńska, położona w Cieśninach Duńskich, na południe od Zelandii, pomiędzy wyspą Falster na wschodzie a Langeland na zachodzie. Administracyjnie wyspa wchodzi w skład regionu Zelandia.powierzchnia: 1242,86 km² liczba mieszkańców: 60 214 największe miasta: Nakskov 12,76 tys., Maribo 5,74 tys., Sakskøbing 4,55 tys. najwyższy punkt: 25 m n.p.m. komunikacja: połączenie mostami i tunelem autostradowym z wyspą Falster oraz promem z wyspami Langeland i Fehmarn przemysł: uprawa buraków cukrowych, pszenicy, rybołówstwo

LyøW
Lyø

Lyø – duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, na cieśninie Mały Bełt, niedaleko miasta Faaborg oraz wyspy Avernakø, z którymi łączy ją połączenie promowe.

MandøW
Mandø

Mandø – duńska wyspa na Morzu Północnym należąca do archipelagu Wysp Północnofryzyjskich. Jej powierzchnia wynosi 7,63 km². Dojazd do wyspy możliwy jest tylko w czasie odpływów morza, brak jednak grobli, łączącej ją z lądem stałym, toteż podczas przypływów można do niej dotrzeć tylko łodzią lub śmigłowcem. Mandø w roku 2017 zamieszkiwały 43 osoby. Gęstość zaludnienia wyspy wynosiła 5,64 osób/km².

MønW
Møn

Møn – duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Powierzchnia wyspy to 237,5 km²; a ludność to 9,4 tys. mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 39,5 os./km².

Nørrejyske ØW
Nørrejyske Ø

Nørrejyske Ø, także Vendsyssel-Thy – wyspa w Danii stanowiąca w przeszłości północną część Półwyspu Jutlandzkiego. Obejmuje regiony Vendsyssel, Hanherrederne oraz Thy. W 1825 roku, na skutek powodzi, obszar ten został oddzielony od reszty półwyspu cieśniną Limfjorden. Z tego powodu uznany został za wyspę, stając się drugą pod względem wielkości wyspą kraju. Jego powierzchnia wynosi 4685 km², a 1 stycznia 2017 r. zamieszkiwało go 295 407 osób.

OmøW
Omø

Omø – duńska wyspa w Wielkim Bełcie. Zajmuje powierzchnię 4,52 km² i ma 12-kilometrową linię brzegową.

RømøW
Rømø

Rømø – wyspa należąca do Danii, na Morzu Północnym w zatoce Waddena ; powierzchnia 128,86 km²; ludność 584 mieszkańców ; gęstość zaludnienia 4,53 os./km². Należy do archipelagu Wysp Fryzyjskich.

SaltholmW
Saltholm

Saltholm – duńska wyspa, położona w cieśninie Sund o powierzchni 15,99 km².

SamsøW
Samsø

Samsø – duńska wyspa na Cieśninie Kattagat, 15 km od wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Samsø zamieszkiwało 3724 mieszkańców. Powierzchnia wyspy wynosi 114,26 km², a gęstość zaludnienia 32,6 os./km². Wyspa Samsø leży niedaleko dwóch mniejszych wysp Tunø oraz Endelave.

SejerøW
Sejerø

Sejerø – duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim.

SkarøW
Skarø

Skarø – duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, na cieśninie Mały Bełt. Administracyjnie należy do regionu Dania Południowa.powierzchnia: 1,97 km² ludność: 31 mieszkańców gęstość zaludnienia: 15,74 osób/km²

TåsingeW
Tåsinge

Tåsinge – duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, pomiędzy cieśninami Mały Bełt i Wielki Bełt.

ThurøW
Thurø

Thurø – duńska wyspa leżąca na południe od Fionii, w cieśninie Wielki Bełt. Jej powierzchnia wynosi 7,5 km². Zamieszkiwana jest przez 3,5 tys. mieszkańców. Administracyjnie należy do okręgu Fionia.

VejrøW
Vejrø

Vejrø – wyspa w Danii, na zatoce Smålandsfarvandet. Administracyjnie jest częścią Zelandii i częścią gminy Lolland. W 2020 roku wyspę zamieszkiwało 4 mieszkańców.

Zelandia (wyspa)W
Zelandia (wyspa)

Zelandia – największa z 443 wysp Danii i 12. wyspa Europy. Zelandia położona jest między Fionią a szwedzką Skanią; z obiema połączona jest mostami poprzez cieśniny Wielki Bełt i Sund. Linia brzegowa silnie rozczłonkowana, liczne półwyspy, m.in. Ods Herred, Horns na północy, zatoki Sejerø, Roskilde Fjord, Ise Fjord na północy; Køge, Fakse na wschodzie oraz Vordingborska na zachodzie, mniejsze wyspy, takie jak Saltholm, Amager, Sejerø.powierzchnia: 7031 km² liczba mieszkańców: 2,288 mln