Ao (mitologia chińska)W
Ao (mitologia chińska)

Ao – w mitologii chińskiej olbrzymi żółw, w niektórych wariantach mitu przedstawiany jako ryba, żyjący w głębi wschodniego oceanu. Zgodnie z dawnymi chińskimi wierzeniami Nüwa miała odrąbać nogę Ao i użyć jej do podparcia strzaskanej góry Buzhou, jednego z filarów świata. Według późniejszych podań cały świat został przez Nüwę oparty na czterech łapach Ao.

Bai HuW
Bai Hu

Bai Hu, Biały Tygrys – stworzenie z mitologii chińskiej, jeden z czterech Strażników Nieba. Przedstawiany w postaci białego tygrysa. Pełna nazwa w przekładzie oznacza "Biały Tygrys Zachodu" (西方白虎), przypisuje mu się władzę nad Zachodem oraz jesienią.

CangjieW
Cangjie

Cangjie – legendarna postać z historii Chin, wynalazca chińskiego pisma.

Cao GuojiuW
Cao Guojiu

Cao Guojiu – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych, uważany za patrona aktorów. Przedstawiany jest zawsze w dworskim stroju, z berłem lub kastanietami. Druga część jego imienia wskazuje, że był wujkiem nieznanego cesarza od strony matki.

Chi YouW
Chi You

Chi You – postać z mitologii chińskiej, rywal Żółtego Cesarza.

Czarny ŻółwW
Czarny Żółw

Czarny Żółw – stworzenie z mitologii chińskiej, jeden z czterech Strażników Nieba, a także jeden z gwiazdozbiorów chińskich.

FenghuangW
Fenghuang

Fenghuang (chiń. 鳳凰, pinyin: Fènghuáng; w języku polskim: Chiński feniks.

FusangW
Fusang

Fusang – w mitologii chińskiej nazwa drzewa życia rosnącego na wschodzie. Także nazwa legendarnej wschodniej krainy do której miał dotrzeć mnich Hui Shen, identyfikowanej przez niektórych z Ameryką.

GuanyinW
Guanyin

Guanyin – główna postać chińskiego panteonu buddyjskiego, odpowiednik indyjskiego bodhisattwy Awalokiteśwary, przedstawiany w postaci kobiecej. W Chinach Guanyin jest także tradycyjnie czczona w ludowej religii jako bogini miłosierdzia, litości i płodności.

Han XiangziW
Han Xiangzi

Han Xiangzi – bóstwo chińskie, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Jego symbolem jest flet.

He XianguW
He Xiangu

He Xiangu – bóstwo chińskie z grupy Ośmiu Nieśmiertelnych, jedyna kobieta w tym gronie.

HouyiW
Houyi

Houyi, forma skrócona imienia: Yi – postać z mitologii chińskiej, doskonały łucznik, mąż bogini Księżyca Chang’e. Jest bohaterem licznych podań o różnej treści, często wzajemnie ze sobą sprzecznych.

Księga Gór i MórzW
Księga Gór i Mórz

Księga Gór i Mórz – przypisywany tradycyjnie Wielkiemu Yu starożytny chiński traktat geograficzny w 18 rozdziałach, będący w istocie połączeniem bestiariusza, opisów legendarnych krajów i zwyczajów Chin przedcesarskich. Dzieło składa się z kilku części, pisanych w różnym okresie, od Okresu Walczących Królestw po dynastię Han.

KuiW
Kui

Kui – w mitologii chińskiej jednonogi bawół, demon i władca piorunów, często przedstawiany jako jednonogi smok kui. W sztuce chińskiej Kui pojawia się od czasów dynastii Shang. Opisywany i wymieniany przez Konfucjusza obok demona Wanglianga jako duch lasów górskich.

Lan CaiheW
Lan Caihe

Lan Caihe – bóstwo z mitologii chińskiej, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Płeć bóstwa jest nieznana. Zazwyczaj uważany jest za hermafrodytę, lub rzadziej za kobietę. Jego atrybutem jest kosz z kwiatami lub owocami, bądź flet lub miska. Przedstawiany jest ubrany w niebieski strój, często z jednym tylko butem na nodze. Jest patronem ulicznych grajków i śpiewaków.

LeizuW
Leizu

Leizu, znana także jako Xi Lingshi (西陵氏) – według mitologii chińskiej żona Huang Di, wynalazczyni jedwabiu.

Lew chińskiW
Lew chiński

Lew chiński – według wierzeń chińskich był symbolem dostojeństwa i potęgi, ochraniał przed złymi mocami i duchami a także uznawany był za obrońcę prawa. Po raz pierwszy pojawia się w chińskiej kulturze za czasów dynastii Han, następnie na około 400 lat popada w zapomnienie aby ponownie pojawić się w czasach dynastii Tang i aż do upadku imperium chińskiego w 1911 roku umieszczany był przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami. Para statuetek przedstawiająca psa Fo była także uznawana za doskonały prezent dla cesarza, wyrażający szacunek dla władcy.

Li TieguaiW
Li Tieguai

Li Tieguai – bóstwo chińskie, członek grupy Ośmiu Nieśmiertelnych.

Lü DongbinW
Lü Dongbin

Lü Dongbin – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Uznawany za najważniejsze bóstwo z tej grupy, przypisuje mu się wiele fantastycznych przygód. Patron wojowników i fryzjerów. Jego symbolem jest miecz, którym zabija demony.

Ośmiu NieśmiertelnychW
Ośmiu Nieśmiertelnych

Ośmiu Nieśmiertelnych – w mitologii chińskiej ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności, a po śmierci dostąpili nieśmiertelności i boskiej czci. Odgrywają dużą rolę w religijnej wersji taoizmu.

PanguW
Pangu

Pangu – w ludowych wierzeniach chińskich potężna istota, która stworzyła wszechświat. Jest to bardzo późny mit kosmogoniczny, pierwsze jego wersje pojawiają się dopiero w III wieku.

Penglai (mitologia)W
Penglai (mitologia)

Penglai – według różnych chińskich podań legendarna szczęśliwa wyspa leżąca daleko na wschodnim oceanie, uważana za raj. Wiara w jej istnienie popularna była zwłaszcza w folklorze taoistycznym.

QilinW
Qilin

Qilin, jap. Kirin, wiet. Kỳ lân – mityczne zwierzę z mitologii chińskiej, w literaturze zachodniej nazywane nieprecyzyjnie chińskim jednorożcem.

Sha WujingW
Sha Wujing

Sha Wujing lub Sha Heshang – postać z mitologii chińskiej, jeden z głównych bohaterów powieści Wu Cheng’ena Wędrówka na Zachód.

Sun WukongW
Sun Wukong

Sun Wukong, znany powszechnie jako Małpi Król – fikcyjna postać z mitologii chińskiej, bohater wielu różnorodnych legend oraz dzieł literackich i malarskich. Trickster, porywcza i humorzasta postać przeżywająca wiele niezwykłych przygód. Zgodnie z najpopularniejszą wersją mitu narodził się z kamiennego jaja u początku czasu i posiadł liczne nadprzyrodzone moce, dzięki którym stał się nieśmiertelny oraz może przybierać dowolne kształty i postacie. Sun Wukong jest bóstwem szczególnie popularnym na południu Chin, gdzie czci się go pod imieniem Qitian Dasheng.

Śmiejący się BuddaW
Śmiejący się Budda

Śmiejący się Budda – popularna, wywodząca się z chińskiego folkloru, niekanoniczna postać Buddy. Popularny w Chinach, Japonii oraz na Zachodzie jako symbol szczęścia i pomyślności.

TaisuiW
Taisui

Taisui – w ludowych wierzeniach chińskich niebiański minister czasu, bóg astrologii.

Triada CzystychW
Triada Czystych

Triada Czystych – w taoizmie religijnym triada najwyższych bogów. Zamieszkują trzy pałace niebiańskie.

Wu GangW
Wu Gang

Wu Gang – bohater chińskich mitów ludowych.

XiezhiW
Xiezhi

Xiezhi – mityczny potwór chiński, kozioł-jednorożec, w niektórych przekazach opisywany jako hybryda lwa i smoka. Wierzono, iż posiada zdolność odróżniania prawdy od fałszu, zła od dobra, zalet od wad.

YinglongW
Yinglong

Yinglong – w mitologii chińskiej skrzydlaty smok, uważany także niekiedy za boga deszczu.

Zhang GuolaoW
Zhang Guolao

Zhang Guolao – bóstwo chińskie, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych.

ZhinüW
Zhinü

Zhinü – postać z chińskich mitów ludowych, bohaterka opowieści o Tkaczce i Pasterzu, identyfikowana z gwiazdą Wega w gwiazdozbiorze Lutni.

Zhong KuiW
Zhong Kui

Zhong Kui – postać z mitologii chińskiej, łowca demonów.

Zhongli QuanW
Zhongli Quan

Zhongli Quan – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Przedstawiany jako stary mężczyzna z brodą i dużym brzuchem, trzymający wachlarz z frędzlami z końskiego włosia, lub miotełkę do kurzu. Według legendy żył w czasie panowania dynastii Han i był wielkim alchemikiem.

Zhu BajieW
Zhu Bajie

Zhu Bajie lub Zhu Wuneng – świniokształtna postać z mitologii chińskiej, jeden z głównych bohaterów powieści Wu Cheng’ena Wędrówka na Zachód.

Zhu QueW
Zhu Que

Zhu Que lub Zhuniao (朱鳥) – postać z mitologii chińskiej, ptak drapieżny koloru czerwonego, jeden z czterech Strażników Nieba. W późniejszych czasach utożsamiany z bażantem i feniksem. Symbolizował południe, cesarzową, lato, ogień, suszę i żeński pierwiastek yin.

ZhulongW
Zhulong

Zhulong lub Zhuyin – jedno z najstarszych bóstw w mitologii chińskiej, będące sprawcą następstwa dnia i nocy, pór roku oraz wiatru. Jego imię Zhulong znaczy dosłownie „Smok z pochodnią”, zaś Zhuyin oznacza „Rozjaśniającego Mrok”.