
Ao – w mitologii chińskiej olbrzymi żółw, w niektórych wariantach mitu przedstawiany jako ryba, żyjący w głębi wschodniego oceanu. Zgodnie z dawnymi chińskimi wierzeniami Nüwa miała odrąbać nogę Ao i użyć jej do podparcia strzaskanej góry Buzhou, jednego z filarów świata. Według późniejszych podań cały świat został przez Nüwę oparty na czterech łapach Ao.

Bai Hu, Biały Tygrys – stworzenie z mitologii chińskiej, jeden z czterech Strażników Nieba. Przedstawiany w postaci białego tygrysa. Pełna nazwa w przekładzie oznacza "Biały Tygrys Zachodu" (西方白虎), przypisuje mu się władzę nad Zachodem oraz jesienią.

Cangjie – legendarna postać z historii Chin, wynalazca chińskiego pisma.

Cao Guojiu – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych, uważany za patrona aktorów. Przedstawiany jest zawsze w dworskim stroju, z berłem lub kastanietami. Druga część jego imienia wskazuje, że był wujkiem nieznanego cesarza od strony matki.

Chi You – postać z mitologii chińskiej, rywal Żółtego Cesarza.

Czarny Żółw – stworzenie z mitologii chińskiej, jeden z czterech Strażników Nieba, a także jeden z gwiazdozbiorów chińskich.

Fenghuang (chiń. 鳳凰, pinyin: Fènghuáng; w języku polskim: Chiński feniks.

Fusang – w mitologii chińskiej nazwa drzewa życia rosnącego na wschodzie. Także nazwa legendarnej wschodniej krainy do której miał dotrzeć mnich Hui Shen, identyfikowanej przez niektórych z Ameryką.

Guanyin – główna postać chińskiego panteonu buddyjskiego, odpowiednik indyjskiego bodhisattwy Awalokiteśwary, przedstawiany w postaci kobiecej. W Chinach Guanyin jest także tradycyjnie czczona w ludowej religii jako bogini miłosierdzia, litości i płodności.

Han Xiangzi – bóstwo chińskie, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Jego symbolem jest flet.

He Xiangu – bóstwo chińskie z grupy Ośmiu Nieśmiertelnych, jedyna kobieta w tym gronie.

Houyi, forma skrócona imienia: Yi – postać z mitologii chińskiej, doskonały łucznik, mąż bogini Księżyca Chang’e. Jest bohaterem licznych podań o różnej treści, często wzajemnie ze sobą sprzecznych.

Księga Gór i Mórz – przypisywany tradycyjnie Wielkiemu Yu starożytny chiński traktat geograficzny w 18 rozdziałach, będący w istocie połączeniem bestiariusza, opisów legendarnych krajów i zwyczajów Chin przedcesarskich. Dzieło składa się z kilku części, pisanych w różnym okresie, od Okresu Walczących Królestw po dynastię Han.

Kui – w mitologii chińskiej jednonogi bawół, demon i władca piorunów, często przedstawiany jako jednonogi smok kui. W sztuce chińskiej Kui pojawia się od czasów dynastii Shang. Opisywany i wymieniany przez Konfucjusza obok demona Wanglianga jako duch lasów górskich.

Lan Caihe – bóstwo z mitologii chińskiej, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Płeć bóstwa jest nieznana. Zazwyczaj uważany jest za hermafrodytę, lub rzadziej za kobietę. Jego atrybutem jest kosz z kwiatami lub owocami, bądź flet lub miska. Przedstawiany jest ubrany w niebieski strój, często z jednym tylko butem na nodze. Jest patronem ulicznych grajków i śpiewaków.
Leizu, znana także jako Xi Lingshi (西陵氏) – według mitologii chińskiej żona Huang Di, wynalazczyni jedwabiu.

Lew chiński – według wierzeń chińskich był symbolem dostojeństwa i potęgi, ochraniał przed złymi mocami i duchami a także uznawany był za obrońcę prawa. Po raz pierwszy pojawia się w chińskiej kulturze za czasów dynastii Han, następnie na około 400 lat popada w zapomnienie aby ponownie pojawić się w czasach dynastii Tang i aż do upadku imperium chińskiego w 1911 roku umieszczany był przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami. Para statuetek przedstawiająca psa Fo była także uznawana za doskonały prezent dla cesarza, wyrażający szacunek dla władcy.

Li Tieguai – bóstwo chińskie, członek grupy Ośmiu Nieśmiertelnych.

Lü Dongbin – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Uznawany za najważniejsze bóstwo z tej grupy, przypisuje mu się wiele fantastycznych przygód. Patron wojowników i fryzjerów. Jego symbolem jest miecz, którym zabija demony.

Ośmiu Nieśmiertelnych – w mitologii chińskiej ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności, a po śmierci dostąpili nieśmiertelności i boskiej czci. Odgrywają dużą rolę w religijnej wersji taoizmu.

Pangu – w ludowych wierzeniach chińskich potężna istota, która stworzyła wszechświat. Jest to bardzo późny mit kosmogoniczny, pierwsze jego wersje pojawiają się dopiero w III wieku.

Penglai – według różnych chińskich podań legendarna szczęśliwa wyspa leżąca daleko na wschodnim oceanie, uważana za raj. Wiara w jej istnienie popularna była zwłaszcza w folklorze taoistycznym.

Qilin, jap. Kirin, wiet. Kỳ lân – mityczne zwierzę z mitologii chińskiej, w literaturze zachodniej nazywane nieprecyzyjnie chińskim jednorożcem.
Sha Wujing lub Sha Heshang – postać z mitologii chińskiej, jeden z głównych bohaterów powieści Wu Cheng’ena Wędrówka na Zachód.

Sun Wukong, znany powszechnie jako Małpi Król – fikcyjna postać z mitologii chińskiej, bohater wielu różnorodnych legend oraz dzieł literackich i malarskich. Trickster, porywcza i humorzasta postać przeżywająca wiele niezwykłych przygód. Zgodnie z najpopularniejszą wersją mitu narodził się z kamiennego jaja u początku czasu i posiadł liczne nadprzyrodzone moce, dzięki którym stał się nieśmiertelny oraz może przybierać dowolne kształty i postacie. Sun Wukong jest bóstwem szczególnie popularnym na południu Chin, gdzie czci się go pod imieniem Qitian Dasheng.

Śmiejący się Budda – popularna, wywodząca się z chińskiego folkloru, niekanoniczna postać Buddy. Popularny w Chinach, Japonii oraz na Zachodzie jako symbol szczęścia i pomyślności.
Taisui – w ludowych wierzeniach chińskich niebiański minister czasu, bóg astrologii.

Triada Czystych – w taoizmie religijnym triada najwyższych bogów. Zamieszkują trzy pałace niebiańskie.

Wu Gang – bohater chińskich mitów ludowych.

Xiezhi – mityczny potwór chiński, kozioł-jednorożec, w niektórych przekazach opisywany jako hybryda lwa i smoka. Wierzono, iż posiada zdolność odróżniania prawdy od fałszu, zła od dobra, zalet od wad.

Yinglong – w mitologii chińskiej skrzydlaty smok, uważany także niekiedy za boga deszczu.

Zhang Guolao – bóstwo chińskie, jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych.

Zhinü – postać z chińskich mitów ludowych, bohaterka opowieści o Tkaczce i Pasterzu, identyfikowana z gwiazdą Wega w gwiazdozbiorze Lutni.

Zhong Kui – postać z mitologii chińskiej, łowca demonów.

Zhongli Quan – w mitologii chińskiej jeden z Ośmiu Nieśmiertelnych. Przedstawiany jako stary mężczyzna z brodą i dużym brzuchem, trzymający wachlarz z frędzlami z końskiego włosia, lub miotełkę do kurzu. Według legendy żył w czasie panowania dynastii Han i był wielkim alchemikiem.
Zhu Bajie lub Zhu Wuneng – świniokształtna postać z mitologii chińskiej, jeden z głównych bohaterów powieści Wu Cheng’ena Wędrówka na Zachód.

Zhu Que lub Zhuniao (朱鳥) – postać z mitologii chińskiej, ptak drapieżny koloru czerwonego, jeden z czterech Strażników Nieba. W późniejszych czasach utożsamiany z bażantem i feniksem. Symbolizował południe, cesarzową, lato, ogień, suszę i żeński pierwiastek yin.

Zhulong lub Zhuyin – jedno z najstarszych bóstw w mitologii chińskiej, będące sprawcą następstwa dnia i nocy, pór roku oraz wiatru. Jego imię Zhulong znaczy dosłownie „Smok z pochodnią”, zaś Zhuyin oznacza „Rozjaśniającego Mrok”.