Lista latarni morskich w EstoniiW
Lista latarni morskich w Estonii

Poniższy artykuł przedstawia listę latarni morskich w Estonii. Wieloma z nich zarządza urząd Veeteede Amet. Najwyższymi latarniami morskimi w Estonii są Pakri i Sõrve, obie mające wysokość 52 metrów. Najstarszą latarnią w tym kraju jest Kõpu ukończona w 1531.

Latarnia morska AbrukaW
Latarnia morska Abruka

Latarnia morska Abruka – latarnia morska zbudowana na wyspie Abruka. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 972.

Latarnia morska AksiW
Latarnia morska Aksi

Latarnia morska Aksi – latarnia morska zbudowana na wyspie Aksi. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 175.

Aksi (wyspa)W
Aksi (wyspa)

Aksi - mała, niezamieszkana wyspa w Zatoce Fińskiej należąca do Estonii. Razem z pobliskimi wyspami Prangli, Keri i trochę dalszą Naissaar należy do gminy Viimsi w prowincji Harjumaa. Powierzchnia wyspy wynosi 60 ha. Powierzchnia wyspy jest piaszczysta, z roślin występują jałowiec i brzoza.

Latarnia morska AnsekülaW
Latarnia morska Anseküla

Latarnia morska Anseküla – latarnia została zbudowana w 1953 roku we wsi Anseküla, w gminie Salme, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema na półwyspie Sõrve. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 932.

Latarnia morska JumindaW
Latarnia morska Juminda

Latarnia morska Juminda – latarnia morska usytuowana na półwyspie Juminda w Zatoce Fińskiej, który leży na obszarze Parku Narodowego Lahemaa. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 110.

Latarnia morska KaaviW
Latarnia morska Kaavi

Latarnia morska Kaavi – latarnia morska została zbudowana w 1954 roku na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema na półwyspie Sõrve, w odległości około 2 km od miejscowości Kaavi. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 943.

Latarnia morska KäsmuW
Latarnia morska Käsmu

Latarnia morska Käsmu – dawna drewniana latarnia morska położona w prowincji Virumaa Zachodnia, w gminie Haljala, we wsi Käsmu.

Latarnia morska KeriW
Latarnia morska Keri

Latarnia morska Keri – latarnia morska usytuowana na wyspie Keri w Zatoce Fińskiej.

Latarnia morska KihnuW
Latarnia morska Kihnu

Latarnia morska na wyspie Kihnu – latarnia pochodząca z roku 1865, położona w południowej części estońskiej wyspy. Wysoka na 28 m. Używa soczewek Fresnela.

Latarnia morska KiipsaareW
Latarnia morska Kiipsaare

Latarnia morska Kiipsaare – latarnia, zbudowana w 1933 roku, znajdująca się na półwyspie Harilaid na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Sarema, na terenie Parku Narodowego Vilsandi.

Kõpu (latarnia morska)W
Kõpu (latarnia morska)

Latarnia morska Kõpu na estońskiej wyspie Hiuma uznawana jest za najstarszą nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się w połowie półwyspu Kõpu, w zachodniej części wyspy, nieopodal miejscowości Kõpu. Ma 36 metrów wysokości. Obiekt 26 października 1999 roku został wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 23453. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 668.

Latarnia morska KübassaareW
Latarnia morska Kübassaare

Latarnia morska Kübassaare – latarnia morska na półwyspie Kübassaare położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 987.

Latarnia morska LaiduninaW
Latarnia morska Laidunina

Latarnia morska Laidunina – latarnia została zbudowana w 1907 roku na półwyspie w pobliżu Kahtla, położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema. Kompleks latarni oprócz wieży składał się z domu latarnika, domu obsługi, sauny, chaty magazynowej, magazynu parafiny, piwnicy oraz studni. Obiekt 7 marca 2005 roku został wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 27283.

Latarnia morska LetipeaW
Latarnia morska Letipea

Latarnia morska Letipea – latarnia morska usytuowana na wybrzeżu Morza Bałtyckiego na przylądku Letipea około 10 km na północny wschód od miejscowości Kunda. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 40.

Latarnia morska LoodeW
Latarnia morska Loode

Latarnia morska Loode – latarnia została zbudowana w 1953 roku na południowy wschód od wsi Türju, w gminie Torgu, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema na półwyspie Sõrve. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 934.

Latarnia morska MohniW
Latarnia morska Mohni

Latarnia morska Mohni – latarnia morska usytuowana na wyspie Mohni w Zatoce Fińskiej, która należy do obszaru Parku Narodowego Lahemaa. Obiekt 25 listopada 1997 roku został wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 9487. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 100.

Latarnia morska NaissaarW
Latarnia morska Naissaar

Latarnia morska na wyspie Naissaar w Estonii została wybudowana w 1960 r. w miejsce drewnianej latarni z 1949 r. Wcześniej na wyspie istniały dwie latarnie, ale żadna z nich nie przetrwała II wojny światowej. Obecna latarnia znajduje się na północnym skrawku wyspy. Wysoka na 45 metrów wieża o ośmiokątnej podstawie zbudowana jest z betonu.

Latarnia morska Narva-JõesuuW
Latarnia morska Narva-Jõesuu

Latarnia morska Narva-Jõesuu – latarnia morska usytuowana na wybrzeżu Morza Bałtyckiego u ujścia Narwy. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 1.

Latarnia morska Norrby niższaW
Latarnia morska Norrby niższa

Latarnia morska Norrby niższa – latarnia morska na estońskiej wyspie Vormsi położona nad cieśniną Voosi. Znajduje się ona na obrzeżach wsi Norrby. Wieża oraz światło mają wysokość 22 m. Emituje izofazowe białe światło o okresie 2 sekund (1+1) , widoczne na 12 Mm.

Latarnia morska Norrby wyższaW
Latarnia morska Norrby wyższa

Latarnia morska Norrby wyższa – jedna z dwóch latarni znajdujących się w pobliżu wsi Norrby na Estońskiej wyspie Vormsi nad cieśniną Voosi. Wieża latarni ma 32 m wysokości, a źródło światła znajduje się na wysokości 35 m n.p.m. Emituje białe izofazowe światło o okresie 4 sekund , widoczne na 12 Mm w kierunkach 190,2° - 194,2°.

Latarnia morska OsmussaareW
Latarnia morska Osmussaare

Latarnia morska Osmussaare – latarnia morska na północno-wschodnim krańcu wyspy Osmussaare. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 425.

Latarnia morska PakriW
Latarnia morska Pakri

Latarnia morska Pakri – latarnia morska położona na półwyspie Pakri na północ od portu Paldiski w prowincji Harjumaa.

Dolna latarnia morska ParalepaW
Dolna latarnia morska Paralepa

Dolna latarnia morska Paralepa – latarnia morska położona na zachód od miasta Haapsalu, gmina Ridala, prowincja Läänemaa.

Górna latarnia morska ParalepaW
Górna latarnia morska Paralepa

Górna latarnia morska Paralepa – latarnia morska położona na zachód od miasta Haapsalu, gmina Ridala, prowincja Läänemaa.

Latarnia morska RistnaW
Latarnia morska Ristna

Latarnia morska Ristna – latarnia morska położona na zachodzie wyspy Hiuma na końcu półwyspu Kõpu, gmina Kõrgessaare, prowincja Hiuma. Oddalona jest o około 2 km na północny zachód od wsi Kalana.

Latarnia morska RukkirahuW
Latarnia morska Rukkirahu

Latarnia morska Rukkirahu – latarnia morska zbudowana na wyspie Rukkirahu. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 482.

Latarnia morska SääretukaW
Latarnia morska Sääretuka

Latarnia morska Sääretüki – latarnia morska na półwyspie Sandla położonym na południowym wybrzeżu wyspy Sarema, w odległości około 5 km od miejscowości Sandla. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 977.

Latarnia morska SõmeriW
Latarnia morska Sõmeri

Latarnia morska Sõmeri – latarnia morska zbudowana na południe od wsi Matsi. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 835.

Latarnia morska SorguW
Latarnia morska Sorgu

Latarnia morska Sorgu – latarnia morska zbudowana na wyspie Sorgu. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii – rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie – ma numer 860.

Górna latarnia morska SõruW
Górna latarnia morska Sõru

Górna latarnia morska Sõru – latarnia morska położona na południowym krańcu wyspy Hiuma, gmina Kõrgessaare, prowincja Hiuma. Oddalona jest o około kilometra na zachód od wsi Hindu. Odległa jest od dolnej latarni morskiej Sõru o 487 m.

Latarnia morska SõrveW
Latarnia morska Sõrve

Latarnia morska Sõrve – obecna latarnia została zbudowana w 1960 roku na południe od wsi Sääre, w gminie Torgu, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Sarema na półwyspie Sõrve. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 935.

Dolna latarnia morska SuurupiW
Dolna latarnia morska Suurupi

Dolna latarnia morska w Suurupi – latarnia morska we wsi Suurupi w gminie Harku. Oddalona jest od górnej latarni morskiej w Suurupi o 2245 m.

Górna latarnia morska SuurupiW
Górna latarnia morska Suurupi

Górna latarnia morska w Suurupi – latarnia morska we wsi Suurupi w gminie Harku. Oddalona jest od dolnej latarni morskiej w Suurupi o 2245 m.

Latarnia morska TahkunaW
Latarnia morska Tahkuna

Latarnia morska Tahkuna – latarnia morska położona na półwyspie Tahkuna na wyspie Hiuma, gmina Kõrgessaare, prowincja Hiuma. Obiekt 26 października 1999 roku został wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 23481. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 645.

Dolna latarnia morska w TallinnieW
Dolna latarnia morska w Tallinnie

Dolna latarnia morska w Tallinnie – latarnia morska w Tallinnie w ulicy Valge w części miasta Lasnamäe.

Górna latarnia morska w TallinnieW
Górna latarnia morska w Tallinnie

Górna latarnia morska w Tallinnie – latarnia morska w Tallinnie w rozwidleniu ulic Pae oraz Peterburi tee we wschodniej części miasta.

Latarnia morska VaindlooW
Latarnia morska Vaindloo

Latarnia morska Vaindloo – obecna latarnia morska zbudowana w 1864 roku jako Latarnia morska Vormsi. Przeniesiona na wyspę Vaindloo, położoną w Zatoce Fińskiej w jednej trzeciej drogi pomiędzy estońskim miastem Kunda, a fińskim Porvoo, w 1871 roku. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 45.

Latarnia morska ViirelaiuW
Latarnia morska Viirelaiu

Latarnia morska Viirelaid – latarnia morska położona na wyspie Viirelaid, gmina Hanila, prowincja Läänemaa.

Latarnia morska VilsandiW
Latarnia morska Vilsandi

Latarnia morska Vilsandi – zbudowana w roku 1809 roku położona zachodnich wybrzeżach wyspy Vilsandi około 10 kilometrów na zachód od Saremy. Obiekt 20 lipca 2004 roku został wpisany na listę narodowych zabytków Estonii pod numerem 27241. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 925.

Latarnia morska VirtsuW
Latarnia morska Virtsu

Latarnia morska Virtsu – latarnia morska położona na południe od Virtsu, gmina Hanila, prowincja Läänemaa.

Latarnia morska VormsiW
Latarnia morska Vormsi

Latarnia morska Vormsi znajduje się w północno-zachodniej części wyspy Vormsi w Estonii, we wsi Saxby. Na liście świateł nawigacyjnych Estonii - rejestrze Urzędu Transportu Morskiego w Tallinie - ma numer 595.