
Salvatore (Salvo) Andò – włoski polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, w latach 1992–1993 minister obrony.

Augusto Antonio Barbera – włoski polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, w 1993 minister, sędzia Sądu Konstytucyjnego.

Paolo Barile – włoski prawnik i nauczyciel akademicki, w latach 1993–1994 minister.

Piero Barucci – włoski ekonomista, menedżer, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 1992–1994 minister.

Augusto Napoleone Berlese – włoski nauczyciel, botanik i mykolog.

Patrizio Bianchi – włoski ekonomista, nauczyciel akademicki i samorządowiec, profesor, w latach 2004–2010 rektor Università degli Studi di Ferrara, od 2021 minister edukacji.

Alberto Bonisoli – włoski menedżer i nauczyciel akademicki, dyrektor Nuova Accademia di Belle Arti (NABA), od 2018 do 2019 minister kultury.

Massimo Cacciari – włoski polityk i filozof, wykładowca akademicki, eurodeputowany, burmistrz Wenecji.

Raniero Cantalamessa OFMCap – włoski duchowny rzymskokatolicki, kapucyn, doktor teologii i literatury klasycznej, kaznodzieja Domu Papieskiego od 1980, kardynał diakon od 2020.

Raffaele Cantone – włoski prawnik, śledczy i urzędnik państwowy, prezes Krajowego Urzędu Antykorupcyjnego (ANAC).

Luigi Capuana – włoski poeta i pisarz, tworzący także w dialekcie sycylijskim, krytyk literacki, jeden z głównych teoretyków weryzmu w literaturze, wykładowca akademicki.

Marta Cartabia – włoska prawniczka i wykładowczyni akademicka, sędzia, a w latach 2019–2020 prezes Sądu Konstytucyjnego, od 2021 minister sprawiedliwości.
Sabino Cassese – włoski prawnik i nauczyciel akademicki, profesor, w latach 1993–1994 minister, sędzia Sądu Konstytucyjnego.

Fridiano Cavara – włoski botanik i mykolog.

Roberto Cingolani – włoski fizyk i nauczyciel akademicki, profesor, od 2021 minister.

Alberto Clò – włoski przedsiębiorca, ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor, w latach 1995–1996 minister.

Carlo Cottarelli – włoski ekonomista, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Francesco De Lorenzo – włoski polityk, lekarz, nauczyciel akademicki i działacz społeczny, deputowany i minister.

Pio Alessandro Carlo Fulvio Filippani-Ronconi – włoski arystokrata i faszysta, kolaborant i żołnierz Waffen-SS podczas II wojny światowej, wykładowca akademicki i naukowiec na uniwersytetach w Neapolu i Teheranie

Daniele Franco – włoski ekonomista i urzędnik państwowy, dyrektor generalny Banku Włoch, od 2021 minister gospodarki i finansów.

Giuseppe Galasso – włoski historyk, nauczyciel akademicki i polityk, deputowany, podsekretarz stanu.

Carlo Ghidelli – włoski duchowny katolicki, arcybiskup Lanciano-Ortona w latach 2001–2010.

Giuseppe Guarino – włoski polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, profesor, deputowany, w 1987 i w latach 1992–1993 minister.

Grzegorz Piotr Karwasz – polski fizyk, inżynier, profesor dr hab. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Macedonio Melloni – włoski fizyk, profesor Uniwersytetu w Parmie, pionier w dziedzinie badań promieniowania cieplnego, twórca pierwszych przyrządów umożliwiających pomiary w długofalowym zakresie widma, oparte na zjawisku termoelektrycznym, odznaczony w roku 1834 Medalem Rumforda.

Maria Cristina Messa – włoska badaczka i wykładowczyni akademicka, specjalistka w zakresie medycyny nuklearnej, profesor, w latach 2013–2019 rektor Uniwersytetu w Mediolanie-Bicocca, od 2021 minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Pier Antonio Micheli – włoski botanik i mykolog.

Giulio Natta – włoski chemik, noblista.

Leopoldo Nobili – włoski fizyk, pionier w dziedzinie elektromagnetyzmu i termoelektryczności, wynalazca m.in. „termostosu” oraz kilku typów galwanometrów o wysokiej czułości, wykorzystywanych np. w czasie pionierskich badań właściwości promieniowania cieplnego, magnetyzmu ziemskiego, „prądów bioelektrycznych”.

Adrian Paci – albański artysta.

Mario Pavan – włoski entomolog, speleolog, ekolog i nauczyciel akademicki, w 1987 minister środowiska.

Francesco Pigliaru – włoski polityk, ekonomista i nauczyciel akademicki, od 2014 do 2019 prezydent Sardynii.

Stefano Podestà – włoski ekonomista, nauczyciel akademicki i polityk, profesor, parlamentarzysta, w latach 1994–1995 minister szkolnictwa wyższego i nauki.

Franco Reviglio – włoski polityk, ekonomista i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta i minister.

Augusto Righi – włoski fizyk, jeden z pionierów badań fal elektromagnetycznych i nad fizyką ciała stałego, związany z Uniwersytetem Bolońskim, wyróżniony w roku 1905 przez Royal Society – jako jeden z pierwszych – przyznaniem Hughes Medal.

Vito Saccomandi – włoski agronom, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, latach 1990–1991 minister rolnictwa i leśnictwa.

Cesare Salvi – włoski polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, od 1999 do 2001 minister pracy i ochrony socjalnej.

Paolo Savona – włoski ekonomista, menedżer i nauczyciel akademicki, w latach 1993–1994 minister przemysłu, handlu i rzemiosła, od 2018 do 2019 minister ds. europejskich.

Antonio Segni – włoski prawnik i polityk, minister w różnych rządach, dwukrotny premier Włoch, prezydent tego kraju w latach 1962–1964, działacz i jeden z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji, senator dożywotni. Ojciec Mariotta Segniego.

Domenico Siniscalco – włoski ekonomista, menedżer i nauczyciel akademicki, w latach 2004–2005 minister gospodarki i finansów.
Anna Maria Tarantola – włoska ekonomistka i menedżer, w latach 2012–2015 prezes Radiotelevisione Italiana.

Giuliano Vassalli – włoski prawnik, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 1987–1991 minister sprawiedliwości, parlamentarzysta, sędzia Sądu Konstytucyjnego i jego przewodniczący.