1 Samodzielna Brygada SpadochronowaW
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa – wielka jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce, była jednym z zasadniczych elementów koncepcji sztabowej, przygotowywanej przez Komendę Główną AK oraz Sztab Naczelnego Wodza w Londynie, według której głównym zadaniem Armii Krajowej było "przygotowanie i zwycięskie przeprowadzenie powstania zbrojnego - z chwilą wkroczenia na ziemie polskie regularnych wojsk polskich odtworzonych na obczyźnie". Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”.

Nikołaj AdlerbergW
Nikołaj Adlerberg

Nikołaj Władymirowicz Adlerberg – hrabia, wojskowy i polityk, administrator Finlandii.

Albrecht Fryderyk HabsburgW
Albrecht Fryderyk Habsburg

Albrecht Fryderyk Rudolf – austriacki arcyksiążę, książę cieszyński, marszałek polny cesarskiej i królewskiej Armii oraz armii rosyjskiej i pruskiej.

Aleksander I RomanowW
Aleksander I Romanow

Aleksander I Pawłowicz, – cesarz Rosji od 1801, wielki książę Finlandii od 1809, król Polski od 1815, syn Pawła I z dynastii Romanowów, starszy brat księcia Konstantego oraz Mikołaja, swojego następcy na tronie Rosji.

Aleksander III RomanowW
Aleksander III Romanow

Aleksander III Aleksandrowicz, ros. Александр III Александрович – cesarz Rosji, król Polski i wielki książę Finlandii od 1881, syn Aleksandra II Romanowa i Marii Aleksandrowny,

Michaił Barclay de TollyW
Michaił Barclay de Tolly

Michaił Barclay de Tolly – rosyjski generał-feldmarszałek i minister wojny w czasie wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku.

Aleksandr BariatinskiW
Aleksandr Bariatinski

Aleksandr Iwanowicz Bariatinski – rosyjski wojskowy, książę. Feldmarszałek od 1859.

Beatrycze (królowa Holandii)W
Beatrycze (królowa Holandii)

Beatrycze, właśc. Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau – królowa Niderlandów od 1980 do 2013. Tron po niej przejął jej syn Wilhelm Aleksander, który jest pierwszym królem Holandii od 123 lat. Po abdykacji była królowa nosi ponownie tytuł Księżniczki Niderlandów.

Bernhard (książę holenderski)W
Bernhard (książę holenderski)

Bernhard, książę Niderlandów – niemiecki arystokrata, mąż królowej Holandii Juliany. Ojciec królowej Beatrycze.

Gebhard Leberecht von BlücherW
Gebhard Leberecht von Blücher

Gebhard Leberecht von Blücher – książę, żołnierz, feldmarszałek Królestwa Prus, dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon, a także kampanii sześciodniowej.

Napoleon III BonaparteW
Napoleon III Bonaparte

Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, jako cesarz Napoleon III – prezydent Francji w latach 1848–1852, cesarz Francuzów w latach 1852–1870. Syn Ludwika, krótkotrwałego króla Holandii i Hortensji de Beauharnais – córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.

Johannes van den BoschW
Johannes van den Bosch

Johannes van den Bosch – holenderski wojskowy i polityk.

Aleksander CzernyszowW
Aleksander Czernyszow

Aleksander Iwanowicz Czernyszow, ros. Александр Иванович Чернышёв – hrabia od 1826, najjaśniejszy książę od 1846, generał adiutant (1812), generał kawalerii (1826), rosyjski dowódca wojskowy, dyplomata, działacz państwowy, którego kariera rozpoczęła się w okresie wojen napoleońskich.

Charles Douw van der KrapW
Charles Douw van der Krap

Charles Louis Jean François Douw van der Krap – holenderski wojskowy, oficer Koninklijke Marine, uczestnik II wojny światowej. Wzięty do niewoli po kapitulacji Holandii w 1940 roku, czternaście razy podejmował próby ucieczki z różnych obozów jenieckich. W ostatniej, udanej, zbiegł ze Stanisławowa i przedostał się do okupowanej Warszawy. Został żołnierzem Armii Krajowej, wziął symboliczny udział w powstaniu warszawskim. Po ewakuacji do Holandii walczył w oddziale partyzantów podczas desantu pod Arnhem. Kawaler Orderu Wojskowego Wilhelma.

William ElphinstoneW
William Elphinstone

William George Keith Elphinstone CB – brytyjski wojskowy szkockiego pochodzenia, dowódca brytyjskiej armii w Afganistanie, zginął podczas odwrotu tej armii z Kabulu.

Franciszek Józef IW
Franciszek Józef I

Franciszek Józef I – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i król Węgier, król Czech i król Chorwacji.

Friedrich Wilhelm Bülow von DennewitzW
Friedrich Wilhelm Bülow von Dennewitz

Friedrich Wilhelm Freiherr von Bülow, Graf von Dennewitz – pruski generał piechoty, graf (hrabia) Dennewitz. Dowódca kilku podległych armii Prus formacji wojskowych, wielokrotnie odznaczony uczestnik bitew z czasów wojen napoleońskich. Wsławił się przede wszystkim dwukrotną obroną Berlina przed atakiem wojsk Napoleona Bonapartego.

Fryderyk III HohenzollernW
Fryderyk III Hohenzollern

Fryderyk III, urodzony jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern – cesarz niemiecki i król Prus, wolnomularz, dowódca wojskowy w stopniu feldmarszałka. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888. Zmarł na zapalenie płuc niedługo po wykonanej tracheotomii z powodu raka krtani pod postacią tzw. guza Ackermana.

Fryderyk VIIW
Fryderyk VII

Fryderyk VII – król Danii, książę Saksonii-Lauenburga w latach 1848-1863.

Fryderyk Wilhelm IV PruskiW
Fryderyk Wilhelm IV Pruski

Fryderyk Wilhelm IV – król Prus od 1840 z dynastii Hohenzollernów.

August Neidhardt von GneisenauW
August Neidhardt von Gneisenau

August Wilhelm Anton Neidhardt von Gneisenau – hrabia, feldmarszałek.

Hajle Syllasje IW
Hajle Syllasje I

Hajle Syllasje I – ostatni cesarz Etiopii. Oficjalnie używał imienia „Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży”.

Albrecht Hohenzollern (1837–1906)W
Albrecht Hohenzollern (1837–1906)

Fryderyk Wilhelm Mikołaj Albrecht – książę pruski z dynastii Hohenzollernów, feldmarszałek, Wielki komtur pruskiego zakonu joannitów od 1883, regent księstwa Brunszwiku od 1885.

Fryderyk Wilhelm III PruskiW
Fryderyk Wilhelm III Pruski

Fryderyk Wilhelm III – z dynastii Hohenzollernów, król pruski od 1797 r.

Jerzy IV HanowerskiW
Jerzy IV Hanowerski

Jerzy IV, właśc. Jerzy August Fryderyk – regent od 5 lutego 1811 do 29 stycznia 1820, potem król Wielkiej Brytanii i Hanoweru od 29 stycznia 1820, najstarszy syn króla Jerzego III i Charlotty Mecklenburg-Strelitz.

Jerzy VI WindsorW
Jerzy VI Windsor

Jerzy VI – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i dominiów (1936–1952), cesarz Indii (1936–1947), król Indii (1947–1949), król Irlandii (1936–1949). Brat Edwarda VIII i jego następca. Zyskał popularność i szacunek, gdy podczas niemieckich nalotów na Londyn nie opuścił miasta, mimo że pałac był bombardowany dziewięć razy.

Juliana (królowa Holandii)W
Juliana (królowa Holandii)

Juliana, właśc., nid.: Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina – królowa Holandii.

Karol XW
Karol X

Karol X Filip – król Francji od 1824 do 1830. Syn Ludwika, delfina Francji i Marii Józefy Wettyn; wnuk króla Ludwika XV. Jego dwaj bracia Ludwik XVI i Ludwik XVIII również byli królami Francji. Po urodzeniu otrzymał tytuł hrabiego d'Artois.

Harry KinnardW
Harry Kinnard

Harry William Osborne Kinnard – amerykański generał okresu wojny wietnamskiej.

Ludwik Filip IW
Ludwik Filip I

Ludwik Filip I – król Francuzów, ostatni monarcha Francji z rodu Burbonów. Panował w latach 1830–1848.

Mikołaj I RomanowW
Mikołaj I Romanow

Mikołaj I Romanow – cesarz Imperium Rosyjskiego i m.in. wielki książę Finlandii od 1 grudnia 1825, w latach 1825–1831(1855) król Polski ; brat Aleksandra I (1777–1825), trzeci syn Pawła I (1754–1801), z dynastii Romanowów.

Oskar IIW
Oskar II

Oskar II, Oskar Fryderyk – król Szwecji w latach 1872–1907 i Norwegii w latach 1872–1905, z dynastii Bernadotte.

Henry Paget (1. markiz Anglesey)W
Henry Paget (1. markiz Anglesey)

Henry William Paget, 1. markiz Anglesey KG, GCB, GCH – brytyjski wojskowy i polityk, weteran wojen napoleońskich, dowódca kawalerii sprzymierzonych podczas kampanii 1815 r. i bitwy pod Waterloo, dwukrotnie Lord namiestnik Irlandii oraz generał artylerii w rządach George’a Canninga, lorda Godericha, księcia Wellington i lorda Johna Russella.

Iwan PaskiewiczW
Iwan Paskiewicz

Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, ros. Иван Фёдорович Паскевич – rosyjski generał–adiutant 1825, hrabia erywański od 1828, generał marszałek polny 1829, książę warszawski od 1832, w latach 1832–1856 namiestnik Królestwa Polskiego.

Adriaan PaulenW
Adriaan Paulen

Adriaan Paulen – holenderski działacz sportowy, przewodniczący IAAF w latach 1976-1981, w młodości lekkoatleta, trzykrotny olimpijczyk.

Edward PellewW
Edward Pellew

Edward Pellew, 1. wicehrabia Exmouth – brytyjski wojskowy, oficer Royal Navy, weteran wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojen napoleońskich, starszy brat Israela Pellewa. Syn kapitana pocztowca Samuela Pellewa, już w wieku 13 lat trafił do Royal Navy. Brał udział w wyprawie generała Burgoyne’a do Ameryki, gdzie zasłużył się na jeziorze Champlain. Piął się po szczeblach kariery, już w 1780 otrzymał szlify kapitańskie. Podczas wojen z Francją zdobył wiele okrętów przeciwnika i wsławił się co najmniej dwoma potyczkami oraz uratowaniem marynarzy z tonącego statku handlowego „Dutton”. Jednak najwięcej rozgłosu przyniosło mu bombardowanie Algieru i wyzwolenie niewolników z rąk muzułmanów. Dosłużył się stopnia admirała, tytułu wicehrabiego oraz licznych orderów.

Konstanty Romanow (1827–1892)W
Konstanty Romanow (1827–1892)

Konstanty Mikołajewicz Romanow – wielki książę Rosji, generał i namiestnik Królestwa Polskiego, prezes Rady Stanu Królestwa Kongresowego, admirał floty.

Konstanty Romanow (1779–1831)W
Konstanty Romanow (1779–1831)

Konstanty Pawłowicz Romanow, właśc. Konstantin Pawłowicz Holstein-Gottorp-Romanow – wielki książę rosyjski z dynastii Romanowów, następca tronu rosyjskiego w latach 1801–1823, naczelny wódz armii Królestwa Polskiego pełniący obowiązki gubernatora wojskowego Królestwa Polskiego, generał–inspektor kawalerii rosyjskiej, naczelny dowódca korpusu litewskiego, sprawujący władzę głównodowodzącego armii czynnej nad guberniami: wileńską, grodzieńską, mińską, wołyńską, podolską i w obwodzie białostockim od 1819 roku, deputowany na Sejm Królestwa Polskiego w 1818 z cyrkułu VIII Warszawy.

Franklin Delano RooseveltW
Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt – amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, wybierany na ten urząd w latach 1933–1945 czterokrotnie z ramienia Partii Demokratycznej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch.

Karl Philipp SchwarzenbergW
Karl Philipp Schwarzenberg

Karl Philipp Schwarzenberg – książę, austriacki marszałek polny i dyplomata.

Aleksandr Stroganow (1795–1891)W
Aleksandr Stroganow (1795–1891)

Aleksandr Grigorjewicz Stroganow – rosyjski generał-adiutant, minister spraw wewnętrznych Rosji 1839-1841, członek rosyjskiej Rady Państwa od 1849, minister Spraw Wewnętrznych i Policji w Rządzie Tymczasowym Królestwa Polskiego Fiodora Engela, generał-gubernator wojenny Petersburga w 1854, generał-gubernator besarabski, noworosyjski, połtawski, charkowski, czernihowski.

Julius TahijaW
Julius Tahija

Julius Tahija – indonezyjski polityk, przedsiębiorca i filantrop, żołnierz armii holenderskiej odznaczony najwyższym holenderskim odznaczeniem wojskowym - Militaire Willems-Orde.

Arthur Wellesley (1. książę Wellington)W
Arthur Wellesley (1. książę Wellington)

Arthur Wellesley, 1. książę Wellington KG, GCB, GCH – brytyjski arystokrata, wojskowy i polityk.

Wilhelm II HohenzollernW
Wilhelm II Hohenzollern

Wilhelm II – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów. Honorowy Großadmiral Kaiserliche Marine. Jego panowanie charakteryzowało się militaryzmem i dążeniem do uczynienia z Niemiec światowej potęgi. Po zakończeniu I wojny światowej abdykował i osiadł w Holandii.

Wilhelm II HolenderskiW
Wilhelm II Holenderski

Wilhelm II, właśc.: Wilhelm Fryderyk Jerzy Ludwik Oranje-Nassau, nid.: Willem Frederik George Lodewijk – król Holandii, wielki książę Luksemburga i książę Limburgii.

Wilhelmina (królowa Holandii)W
Wilhelmina (królowa Holandii)

Wilhelmina, niderl. Wilhelmina Helena Pauline Maria van Oranje-Nassau – królowa Holandii w latach 1890–1948. Po abdykacji została księżną Niderlandów.