
Claes-Johan Rudolf Andersson – fiński lekarz, psychiatra, polityk, pisarz, poeta i muzyk jazzowy, przedstawiciel szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii, poseł do Eduskunty, w latach 1990–1998 przewodniczący Sojuszu Lewicy, w latach 1995–1998 minister kultury.

Li Sigrid Andersson – fińska polityk należąca do szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii, posłanka do Eduskunty, od 2016 przewodnicząca Sojuszu Lewicy, w latach 2019–2020 minister edukacji.

Vivica Bandler – fińska reżyserka teatralna wywodząca się ze szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii.

Erik Valdemar Bergman – fiński kompozytor, organista, dyrygent i pedagog wywodzący się z mniejszości szwedzkojęzycznej.

Gunnar Björling – fiński poeta szwedzkojęzyczny.

Jean Boldt, właśc. Johan Carl Emil Boldt – fiński adwokat i dziennikarzem, propagator teozofii i anarchizmu.

Bo Carpelan – pisarz fiński tworzący w języku szwedzkim.
Jörn Johan Donner – fiński reżyser, scenarzysta, producent i krytyk filmowy, a także pisarz i polityk, wywodzący się ze szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii.

Jan-Erik Enestam – fiński polityk, działacz mniejszości szwedzkiej, poseł do Eduskunty i minister w różnych resortach, od 1998 do 2006 lider Szwedzkiej Partii Ludowej.

Sven Einar Englund – fiński kompozytor.

Karl-August Fagerholm – fiński polityk, dziennikarz, działacz związków zawodowych, członek szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii. Należał do Socjaldemokratycznej Partii Finlandii.

Monika Fagerholm – fińska pisarka pisząca w języku szwedzkim.

Tua Forsström – fińska poetka pisząca w języku szwedzkim.

Akseli Gallen-Kallela, właśc. Axel Waldemar Gallén – malarz fiński, twórca serii obrazów inspirowanych fińską epopeją narodową Kalevala.

Ragnar Arthur Granit – szwedofiński neurofizjolog i filozof, laureat Nagrody Nobla z roku 1967 w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Marcus Grönholm – fiński kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Toyoty, Peugeota i Forda. W swojej karierze jeździł z takimi pilotami jak: Voitto Silander czy Timo Rautiainen. Nosi przydomek "Bosse". Jest synem byłego rajdowca, Ulfa Grönholma, który zginął podczas testów w 1981 roku koło Kirkkonummi.

Carl Christoffer „Calle” Haglund – fiński polityk, dziennikarz i urzędnik państwowy, reprezentujący mniejszość szwedzkojęzyczną, parlamentarzysta krajowy oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego, od 2012 do 2016 przewodniczący Szwedzkiej Partii Ludowej, w latach 2012–2015 minister obrony.

Axel Erik Heinrichs – fiński wojskowy (generał), kilkakrotny szef Sztabu Generalnego fińskich sił zbrojnych, dowódca różnych jednostek wojskowych, a także komendant Akademii Wojskowej w okresie przedwojennym, dowódca III Korpusu Armijnego, a następnie Armii Przesmyku Karelskiego podczas wojny zimowej 1939-1940, głównodowodzący sił lądowych w okresie międzywojennym, dowódca Armii Karelii podczas wojny kontynuacyjnej 1941-1944, pisarz wojskowy w okresie powojennym

Anna-Maja Kristina Henriksson – fińska polityk i prawnik wywodząca się z mniejszości szwedzkojęzycznej, posłanka do Eduskunty, w latach 2011–2015 i od 2019 minister sprawiedliwości, od 2016 przewodnicząca Szwedzkiej Partii Ludowej.

Isac Elliot Lundén – fiński piosenkarz, autor piosenek i aktor.

Per Olov Jansson – fiński fotograf szwedzkiego pochodzenia.

Tove Marika Jansson – fińska pisarka, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa pochodzenia szwedzkiego. Znana jest najbardziej jako autorka ilustrowanych przez siebie książek dla dzieci o Muminkach, które przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Była także autorką książek dla dorosłych, twórczynią dzieł plastycznych i ilustratorką książek innych autorów. Pisała po szwedzku.

Armas Järnefelt – fiński kompozytor i dyrygent, dyrektor Helsińskiego Instytutu Muzycznego w latach 1906–1907.

Eero Erik Nikolai Järnefelt – fiński malarz, przedstawiciel realizmu.

Harry Järv – szwedzki bibliotekarz, pisarz i tłumacz pochodzący z Finlandii. Był weteranem lejtantem II wojny światowej. Według swoich poglądów politycznych Järv był anarchosyndykalistą.

Rolf Henrik Richard Lax – fiński polityk, działacz mniejszości szwedzkojęzycznej, poseł do Eduskunty i eurodeputowany.

Carl Gustaf Emil Mannerheim – fiński arystokrata z tytułem barona oraz wojskowy i polityk, generał porucznik Armii Imperium Rosyjskiego. Po uzyskaniu niepodległości przez Finlandię regent Królestwa Finlandii istniejącego w latach 1918-1919, a następnie dowódca Białej Gwardii podczas fińskiej wojny domowej. W okresie II wojny światowej Naczelny Dowódca Fińskich Sił Zbrojnych, zaś po zakończeniu działań wojennych marszałek Finlandii i prezydent Finlandii w latach 1944-1946.

Eva Charlotta Lovisa Sofia (Sophie) Mannerheim – fińska organizatorka nowoczesnego pielęgniarstwa.

Adolf Erik Nordenskiöld, właśc. Nils Adolf Erik Nordenskiöld – fiński oraz szwedzki geolog, mineralog, geograf, badacz polarny i odkrywca. Przeprowadził wiele wypraw na Arktykę, których bezpośrednim celem był Spitsbergen, Grenlandia i północne wybrzeże Syberii. Próbował także dotrzeć do bieguna północnego. Najbardziej znaczącą wyprawę odbył w latach 1878–1879, kiedy jako pierwszy człowiek przepłynął Przejście Północno-Wschodnie z północnej Norwegii do Cieśniny Beringa. Wyczyn ten uczynił go postacią znaną na całym świecie. W 1880 roku został uhonorowany przez króla Szwecji Oskara II tytułem barona.

Paradise Oskar, właśc. Axel Ehnström – fiński piosenkarz i kompozytor należący do szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii, reprezentant Finlandii podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku.

Elisabeth Rehn – fińska polityk, działaczka mniejszości szwedzkojęzycznej, deputowana do Eduskunty, posłanka do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, w latach 1990–1995 minister obrony, kandydatka w wyborach prezydenckich w Finlandii w 1994 i 2000.

Johan Ludvig Runeberg – fiński poeta romantyczny pochodzący z mniejszości szwedzkojęzycznej, autor hymnu narodowego Finlandii Maamme.

Solveig von Schoultz - fińska pisarka szwedzkojęzyczna.

Rasmus Schüller – fiński piłkarz należący do szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii i posiadający niemieckie korzenie. Gra na pozycji ofensywnego pomocnika. Od 2017 jest zawodnikiem klubu Minnesota United.

Jean Sibelius, właśc. Johan Julius Christian Sibelius – fiński kompozytor, wolnomularz. Uważany jest za twórcę narodowego stylu w muzyce fińskiej.

Krista Siegfrids, właściwie Kristin Siegfrids – fińska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Edith Södergran – poetka fińska tworząca w języku szwedzkim.

Cai-Göran Alexander Stubb – fiński polityk, politolog i nauczyciel akademicki. Minister spraw zagranicznych od 2008 do 2011, następnie do 2014 minister handlu zagranicznego i spraw europejskich, od 2015 do 2016 minister finansów, deputowany krajowy, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, od 2014 do 2016 przewodniczący Partii Koalicji Narodowej, w latach 2014–2015 premier Finlandii.

Ulf Ludvig Sundqvist – fiński polityk i bankowiec wywodzący się ze szwedzkojęzycznej mniejszości w Finlandii, poseł do Eduskunty, minister w czterech gabinetach, w latach 1991–1993 przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Finlandii.

Pehr Evind Svinhufvud – fiński polityk, regent w (1918), premier (1930–1931) i prezydent Finlandii (1931–1937).

Zacharias Topelius - fiński pisarz, którego językiem ojczystym był język szwedzki

Linus Benedict Torvalds – fiński programista, twórca jądra Linux oraz systemu kontroli wersji Git.

Nils Torvalds – fiński dziennikarz i polityk, członek mniejszości szwedzkojęzycznej, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji.

Stefan Erik Wallin – fiński polityk, działacz mniejszości szwedzkiej, poseł do Eduskunty i minister.

Edvard Aleksander Westermarck – fiński socjolog i etnolog szwedzkiego pochodzenia.

Kjell Westö – szwedzkojęzyczny, fiński prozaik, poeta, eseista i dziennikarz.